| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca incep sa ma indragostesc si nu stiu ce sa fac.Nici nu stiu daca el ma place, e cam ciudat pentru mine pentru ca de obicei eu nu fac nimic si ei se agita sa ma impresioneze si nu stiu ce sa mai faca, dar acum nu stiu ce sa fac eu.Il iubesc, dar nu stiu, daca si el o face.Nu pot sa-i spun direct ca il plac si nu am nici o idee ce as putea sa fac mentionez ca eu am 14 ani, iar el 15ani asa ca daca raspundeti in ras mai bine nu rasupndeti. O sa vedeti cum o sa fie cand o sa fiti in locul meu sau amintiti-va cum era. Cel care raspunde cel mai inteligent funda. Deci ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| alexandru1991 a răspuns:

Incearca sa te dai pe langa respectivul, vezi cum reactioneaza, mai stii poate si lui ii place de tine. Bate si tu cateva apropouri cand esti prin preajam lui, o privire, un gest ceva mai subtil. Daca iti raspunde la lucrurile astea e posibil sa fie interesat. Incearca, nu ai ce pierde.winking

6 răspunsuri:
| UbexFlo a răspuns:

In primul rand vreau sa-ti zic niste chestii care probabil or sa te"doara"dar trebuie sa le stii. Dupa ce termin cu morala, trec si la sfaturi.

Deci.Ai grija sa nu te inseli in privinta iubirii pentru ca una e sa fii indragostita(te agiti, mori dupa el esti in depresie pentru ca nu-l ai) si una e sa il iubesti(sa-i dovedesti asta, sa fii discreta si sa faci lucruri neplanuite, care iti vin asa de la sine). daca intr-adevar il iubesti trebuie sa ii spui asta in fata pentru ca asta inseamna sa iubesti cu adevarat.Sa-i spui omului in fata ce simti pentru el pentru ca el se va lasa usor impresionat sau poate chiar mai mult si va tine cont de vorbele, sunt sigura de asta, mai ales ca ai zis ca se agita sa te impresioneze.
Ok, inteleg ca nu ii poti spune in fata, dar macar da-i un mesaj pe telefon si spune-i scurt si la obiect:"Stii...te iubesc!" si asta e de ajuns.
Inca ceva.Ai grija cu dragostea asta la 14 ani pentru ca te poate face sa suferi MULT de tot.Trebuie sa te gandesti bine ca daca, sa dea Domnu, sa aveti o relatie de lunga durata, trebuie sa iti asumi niste responsabilitati.Il cunosti destul de bine? Stii ce-i place si ce nu? Te crezi in stare sa-i poti face pe plac? Trebuie sa fii sigura de toate aceste lucruri.
Si ca sa-mi amintesc cum era la 14 ani.Sincer nu vreau pentru ca am gresit FOARTE MULT.Am fost sfatuita sa-mi vad de treaba mea si sa nu imi fac"card"cu toti baietii, sa astept si Dumnezeu imi va pune pe tava ceea ce am eu nevoie.mai exact pe cineva care ma va invata sa incep o noua viata, acea viata plina de responsabilitati, viata pe care am inceput-o putin dupa ce am facut 14 ani insa inainte de a-mi gasi perechea potrivita am dat in gropi si...rau de tot.
Sper sa fie de bine dar fii foarte atenta si la detalii pentru ca varsta ta si a mea si a altora de aici(adolescenti) este varsta cea mai periculoasa cand suferim mult si din copii cuminti care eram la mama si la tata ajungem sa ne taiem venele pentru ca ne-a parasit iubitul sau iubita.

Revenind la problema ta. Spune-i pur si simplu ca il placi dar ai grija sa nu suferi dupa.Baietzashii astia de 15 ani schimba iubitele ca pe sosete(unii din ei)

| CryssCrySta a răspuns (pentru UbexFlo):

Nu, o sa fiu bine sunt cam impulsiva si nu poate trece peste vointa mea nci iubirea pura, adica cand m-am indragostit am reusit sa-l uit foarte usor si era si "prima dragoste".Dar nu stiu ce e cu baiatul asta, ce are, de ce nu se comporta ca restul baietilor care ai inteles tu gresit de fapt de obice alti baieti nu stiu cum sa ma faca macar sa ma uit o data spre ei, iar acum nu stiu ce sa fac nu am mai fost niciodata intr-o situatie asemanatoare.
Nu toti sunt la fel, de aia nu stiu daca trebuie sa chem un specialist sa-l repare ca poate sa defectat.

| UbexFlo a răspuns (pentru CryssCrySta):

Poi atunci... daca crezi ca e pentru tine spune-i ce vrei de la el, spune-i ca il placi sau daca nu, arata-i asta.Priveste-l, zambeste-i fara motiv si poate ca va face el primul pas.Intra in discutii cu el si incearca sa ajungi la partea cu dragostea...happy ca iti place de el si multe alte chestii de genul.

daca el e mai matur e si mai timid si poate asta e problema.
fa tu primul pas pentru ca nu e chiar greu.happy

| Tuitiiii a răspuns:

Buna! nu te invarte dupa coada ca nu are rost. daca tu chiar il placi cauta semne. fa pe Sherlock pentru o zi! uita-te daca se uita la tine, vorbeste cu el, si daca e mai timid e clar ca e ceva! daca chiar simti ceva pentru el te duci la el si ii spui. stiu cum e, ca e greu ca nu stiu ce, dar daca afla de la altcineva e mai rau, crede-ma am patit`o, iar dupa aceea i-am trantit-o '' si daca te plac ce?!''. nu este o crima sa placi pe cineva. este o crima sa abuzezi de asta- biletele peste biletele semnate Anonim, flori la care e alergic din astearolling on the floor -. eu zic sa te duci la un prieten ceva, sau pe mes daca nu poti tete a tete.:d. bafta!
Peaciulin`love struck

| alexandru1991 a răspuns:

Daca e interesat de tine va renunta la gasca. Cauta momente in care poti actiona. Incearca sa ii zambesti de la departare, mai trece si tu mana prin par asa subtil ca sa ii atragi atentia. Te descurci tu doar esti descurcareatawinking

| CryssCrySta a răspuns:

Da problema e ca sta cu dita mai gasca si nu am cum sa actionez.
.