| notimetolive a întrebat:

Cred că toată lumea a întâlnit oameni care sunt pentru omorârea semenilor lor care nu au apucat sa se nască.
Care era problema acestor oameni, ce îi făcea să susțină așa ceva? Erau needucați sau pur și simplu nu le pasa? Ați reușit să schimbați vreunuia dintre ei părerea? As vrea sa cred că există astfel de oameni dispuși să le fie schimbata părerea, dar din experiența mea, toți sunt imuni la sens, logică.

33 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

La ce te referi?

| notimetolive explică (pentru AnemonaP):

Întrebarea e despre oamenii care susțin omorârea semenilor lor care nu au apucat sa se nască. Un eufemism pentru asta este "avort"

| AnemonaP a răspuns (pentru notimetolive):

Speram sa nu fie asta

| AnemonaP a răspuns:

De ce ai încerca sa schimbi parerea cuiva? Fiecare om are liber arbitru, suntem liberi sa gandim și sa facem ceea ce ne dorim. Acel făt se afla in înteriorul unei femei, ea trece prin sarcina, ea trece prin chinuri, nu altcineva, este fix alegerea ei. Știi care este chestia? Persoanele ca tine nu se gandesc la viața acel copil după naștere. Va interesează sa fie născut și atât. Nu va pasa după dacă este abandonat, abuzat sau omorât. Nu toți oamenii sunt apți sa fie parinti. Decât sa fii un părinte prost, mai bine nu ești. Unii oameni sunt conștienți de acest lucru și fac alegerea potrivită.
De ce te interesează ce fac altii cu viața lor? Cu corpul lor, cu fătul din interiorul lor, dacă nu te afectează pe tine? Orfelinatele sunt pline, copiii sunt traumatizați, mai bine avortat decât abandonat.
Cred ca lucrurile astea despre procedurile medicale vin numai din religia, religia care blameaza, urăște și împarte oamenii pe categorii. Total gresit.

| notimetolive explică (pentru AnemonaP):

"Fiecare om are liber arbitru, suntem liberi sa gandim și sa facem ceea ce ne dorim."
Nu, nu poți să faci ceea ce îți dorești. Trăiești intr-o societate care are niste reguli. Una dintre ele este sa nu omori oameni.

"Acel făt se afla in înteriorul unei femei, ea trece prin sarcina, ea trece prin chinuri, nu altcineva, este fix alegerea ei."
Este, așa legea acum. Dar nu ar trebui sa fie asa. Nu are niciun sens să poată să își omoare copilul pentru că n-are ea chef să treacă printr-o sarcina.

"Știi care este chestia? Persoanele ca tine nu se gandesc la viața acel copil după naștere. Va interesează sa fie născut și atât. Nu va pasa după dacă este abandonat, abuzat sau omorât."
Zău? De unde știi tu? Citești cumva mințile oamenilor?

"Nu toți oamenii sunt apți sa fie parinti. Decât sa fii un părinte prost, mai bine nu ești. Unii oameni sunt conștienți de acest lucru și fac alegerea potrivită."
Atunci când îți omori copilul prin avort nu te întorci la stadiul de om neparinte. Ești în continuare părinte și după ce îți omori copilul, dar ești părintele unui copil mort.

"De ce te interesează ce fac altii cu viața lor? Cu corpul lor, cu fătul din interiorul lor, dacă nu te afectează pe tine?"
Nu mă interesează ce faci tu cu viața ta, nu-mi pasă de splina, ficatul sau de orice alta parte a corpului tau. Mă interesează doar copilul pe care ai putea să îl porți. Pe ăla nu ar trebui sa ai dreptul să îl omori. Nu trebuie să mă afecteze pe mine cu nimic faptul că îți omori tu copilul că să pot să judec că e greșit că îți omori copilul și să îți spun că nu ar trebui sa ai dreptul asta.

"Orfelinatele sunt pline, copiii sunt traumatizați, mai bine avortat decât abandonat."
Zău? Ia explica-mi de ce sa nu omoram acum toți copiii din orfelinate.

"Cred ca lucrurile astea despre procedurile medicale vin numai din religia, religia care blameaza, urăște și împarte oamenii pe categorii. Total gresit."
Lucruri despre omorârea de oameni care au apucat sa se nască, nicio "procedura medicala". Gata cu eufemismele.
Crezi prost. Am invocat eu religia pe undeva?

Dacă ai de gând să mai scrii ceva îți sugerez sa răspunzi la tot ce ți-am scris aici. Altfel nu am de gând să îmi mai pierd vreun minut din viața încercând să mă înțeleg cu tine.

| AnemonaP a răspuns (pentru notimetolive):

Ți-ai făcut cont nou? Ești jalnic. Cauți sa degradezi femeile prin tot ce poți. Urăști femeile. Se vede cât ai fost iubit in copilarie
Ai pus o întrebare, am rapsuns, care este problema ta?

| RoCkKiD a răspuns:

Omul nascut deja (un eufemism pentru mama, ca vad ca iti plac), conteaza la fel de mult in ecuatie ca si cel care inca nu e nascut. Prin minunea data de sus, ca altfel nu se putea, am inteles la cate sapttamani se dezvolta sustemul nervos al fatului, asa ca stim pana cand putem face avort fara sa provocam durere.

Stiu ca voi urmariti fatul ca pe un dar divin, si ca in invatatura ideo crestina femeia e doar un animal de curte, irelevant in ecuatie dar povestea s-a cam schimbat.

| notimetolive explică (pentru RoCkKiD):

Nu-mi plac eufemismele, tocmai de asta am incercat sa evit termeni că avort.

"am inteles la cate sapttamani se dezvolta sustemul nervos al fatului, asa ca stim pana cand putem face avort fara sa provocam durere."
De când standardul e că poți să omori oameni cu condiția să nu le provoci durere?

"Stiu ca voi urmariti fatul ca pe un dar divin, si ca in invatatura ideo crestina femeia e doar un animal de curte, irelevant in ecuatie dar povestea s-a cam schimbat."
Pozitia mea își are baza în știință și logică. Nu vezi ca ești singurul de aici care vorbește de divinități și religii?
Nu, in învățătura creștină femeia nu e doar un animal de curte.
Iar ideea că să nu-ți omori copilul prin avort te transforma într-un animal de curte e o tâmpenie.

| RoCkKiD a răspuns (pentru notimetolive):

Pozitia ta se bazeaza pe stiinta si logica de care esti in stare, din pacate. Omoratul unui om, implica existenta unui organism cu aceleasi capabilitati intelectuale ca ale unui om. Existenta unui sistem nervos capabil doar de reflexe nu califica o adunatura de celule ca fiind un om. E dreptul tau sa sustii ca omul apare cand spermatozoidul da de un ovul sau ca orice grup de celule nediferentiate e o fiinta dar atunci nici operatiile in care se extirpa tot felul de tumori n-ar trebui sa fie legale ca sunt pe acelasi palier.

Prostia e sa ai impresia ca scopul suprem e nasterea copilului, exista si o mama in ecuatie iar aia e partea de care cei ca tine nu-s deloc interesati.

| notimetolive explică (pentru RoCkKiD):

Nu, omorâtul unui om implica existenta unei ființe umane.

Nu susțin că o ființă umana noua apare în urma concepției pentru că e dreptul meu, ci pentru că asta e realitatea lucrurilor. Că nu o cunoști tu și nu vrei sa o accepți nici după ce ți se face cunoscută e problema ta cu care nu ai decât să te descurci așa cum te duce pe tine mintea.
Nu, extirparea unei tumori nu e același lucru cu omorârea unei ființe umană. O tumoare și o ființă umană sunt chestii diferite. Crezi că poți să pricepi măcar atât?

Nu are de ce să mă intereseze că mama respectiva nu are chef să fie mama. Asta nu e motiv să omori o altă ființă umană.

| RoCkKiD a răspuns (pentru notimetolive):

Multumim ca ai dovedit inca o data ca ceea ce stiam despre cei ca tine e adevarat happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La fiecare laba, se pierd milioane de spermatozoizi, adica de suflete, dupa mintea ta.
Ba chiar, nasterea fiecaruia dintre noi a fost rezultatul esecului celorlalti spermatozoizi (suflete nevinovate).
Daca un spermatozoid reuseste sa fecundeze, apoi este extras printr-o procedura medicala, AIA NU ESTE O CRIMA.
Cum poti sa te gandesti la o biluta de sperma cu ciclu, ca la o persoana cu constiinta? Nu are inima, nu are creier, nu are memorie, nu stie ca exista. E un bot de celule.
Deraglat esti tu, nu cei care nu sunt impotriva avortului.

| notimetolive explică (pentru NoTurbinaNoGood):

"La fiecare laba, se pierd milioane de spermatozoizi, adica de suflete, dupa mintea ta."
Viata umană incepe in momentul in care un spermatozoid uman fecundează un ovul uman. Asta e un fapt.
Nu se pierde niciun "suflet" la nicio laba pentru că un spermatozoid uman nu e o ființă umana.

"Ba chiar, nasterea fiecaruia dintre noi a fost rezultatul esecului celorlalti spermatozoizi (suflete nevinovate)."
Un spermatozoid nu e o ființă umană. Înțelegi?

"Daca un spermatozoid reuseste sa fecundeze, apoi este extras printr-o procedura medicala, AIA NU ESTE O CRIMA."
Cum ți-am spus deja, realitatea e că o ființă umană unica cu propriul ei adn apare în urma concepției.
Avortul nu presupune extragerea unui spermatozoid dintr-un ovul, ci distrugerea ființei umane noi apărute la concepție. Distrugerea unei vieți omenești nevinovate e întotdeauna o crima. Avortul nu poate deci sa fie altceva decât o crima.

"Cum poti sa te gandesti la o biluta de sperma cu ciclu, ca la o persoana cu constiinta?"
Pentru că viața umană trebuie sa capete valoare undeva, iar dacă trebuie, acel moment trebuie sa fie momentul in care acea viață incepe sa existe.

"Nu are inima, nu are creier, nu are memorie, nu stie ca exista. E un bot de celule."
Normal că nu are toate astea. Dar asta nu schimbă faptul că e o ființă umană.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru notimetolive):

Dupa logica ta, pierderea unui fir de par (care contine structura ADN a individului), este o amputatie traumatica.
Vezi sa suni la ambulanta cand patesti asa ceva, da?
De curiozitate, cati copii abandonati ai ajutat pana acum?

| notimetolive explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu. După logica mea pierderea unui fir de păr nu e altceva decât o pierdere a unui fir de par.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru notimetolive):

Nu mi-ai satisfacut curiozitatea.
Daca interzicem avorturile si explodeaza numarul de copii abandonati, cum le asiguram un viitor decent?
Cu ce esti dispus sa ajuti fiintele alea?

| notimetolive explică (pentru NoTurbinaNoGood):

"Nu mi-ai satisfacut curiozitatea."
Trebuie sa inveti sa nu mai scrii asemenea tampenii "Vezi sa suni la ambulanta cand patesti asa ceva, da?" daca vrei sa fii luat in serios.

E sau nu vorba despre o fiinta umana din momentul conceptiei?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ti-am insirat argumentele, dar nu le poti tu digera.
La voluntariat cu tine, "salvatorule".
E plina lumea de sarcini nascute si abandonate, ia si le creste, daca pretuiesti nasterile.
Indiferent cat ai abera tu aici, oamenii aia chiar au nevoie de ajutor, iar tu pretinzi ca iti pasa. La orfelinat cu tine, ajuta copiii carora le tii partea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu sunt salvator, am doar putina ratiune.
Nu ai adus nimic care sa fie aproape de un argument.
Am aberat? Ia da-mi niste exemple.

"La orfelinat cu tine, ajuta copiii carora le tii partea."
Nici pe tine nu as vrea sa te omoare nimeni. Asta nu inseamna ca trebuie sa te iau la mine acasa si sa am grija de tine.

| Mosotti a răspuns:

E normal sa fi de acord cu avortul, ca la aia te referi, daca omu nu vrea copilul aia e, nu e problema, si asa viata e de cacao si grea in general, te lupti o viata ca sa imbatranesti si sa mori in chinuri eventual, asa ca mare lucru nu pierd aia care nu se mai nasc la o adica, asa ca aia e.

| Mayhem666 a răspuns:

Te referi la avort sau la masturbare?

| notimetolive explică (pentru Mayhem666):

O ființă umană apare în urma fecundării unui ovul uman de un spermatozoid uman.
Nu am deci de ce să mă refer la masturbare pentru că un spermatozoid nu e o ființă umană. Pricepi?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Chestia aia e un conglomerat de celule, nu vreun seaman de-al meu. Asa ca nu mai incerca sa antropomorfizezi niste celule.

| notimetolive explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Sunteți amândoi ființe umane, e logic că e un seaman de-al tau.
Și despre tine se poate spune că ești o adunătură de celule.

Răspuns utilizator avertizat
| AdeLeu a răspuns:

Prietene, tu urăști femeile. Nu ești se acord ca acestea sa aibă pateneri sexuali, nici sa fie feministe, sa lupte pentru drepturile lor și mai nou, te pui și stăpân pe corpul lor 100%, sa le obligi sa poarte in pântec un fat pe care nu îl doresc 9 luni de zile ca după sa îl și nasca. Sper doar sa nu te înmulțești.

| AdeLeu a răspuns:

Traducerea este: A încercat cineva sa le impune femeile ce sa faca cu corpul lor? Hai sa le obligam sa nasca toți plozii pe banda rulantă, fără a ne interesa de ele dpdv psihic și fizic. Unde e sensul tau, prietene?

| jhonnybravo69 a răspuns:

Probabil daca nu sustii acest lucru, o sa te faca un alb bogat religios si plin de privilegii, insa nu trebuie sa fi alb bogdat religios is plin de privilegii ca sa deosebesti chestiile rele de bune, crima nu este buna, avortul este o cale lașă de a scăpa de un posibil copil, (lașă deoarece parinții nu vor să-și asume responsabilitatea).

| jhonnybravo69 a răspuns:

Mie nu mi se pare normal ca o femeie sa aiba dreptul sa faca avort fara sa se consulte cu partenerul însă partenerul nu are dreptul sa refuze a plati pensie alimentara in cazul in care paraseste familia. Asa cum ea poate sa scape de copil fara acordul celeilalte parți, și bărbatii ar trebui sa poata sa paraseasca familia cu copil fara sa plateasca pensia alimentara. Daca un individ sustine avortul insa acesta nu sustine acest lucru mentionat mai sus cu pensia alimentara etc. are standarde duble si nu isi merita existenta.

| notimetolive explică (pentru jhonnybravo69):

"Asa cum ea poate sa scape de copil fara acordul celeilalte parți, și bărbatii ar trebui sa poata sa paraseasca familia cu copil fara sa plateasca pensia alimentara."
Nu, barbatii nu ar trebui sa poata sa isi paraseasca familia fara sa plateasca pensie alimentara.

| jhonnybravo69 a răspuns (pentru notimetolive):

Pai atunci nici femeile nu ar trebui sa poata sa avorteze fara acordul familiei.

| notimetolive explică (pentru jhonnybravo69):

Femeile nu ar trebui sa poată să își omoare copiii. Atât. Acordul familiei e irelevant.

| jhonnybravo69 a răspuns (pentru notimetolive):

Pai da