| RAY a întrebat:

Credeti ca barbatul are nevoie de femeie doar pentru sex?

26 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nici in regnul animal nu mai e valabil lucrul asta,pana si animalele au nevoie de companie,devin prieteni si se sacrifica unul pentru celalalt,dar oamenii?
Femeia ii e necesara barbatului asa cum si barbatul este necesar femeii.
Functioneaza si ca unitati separate,dar impreuna pot deveni o forta impresionanta si infinit mai mult!
Femeia este cea care da echilibru barbatului,si invers,din punct de vedere sentimental,psihic,social,sexual,etc.
Exista si singuri,bineinteles,dar neintregiti si nemultumiti cu ei ca persoana.
Asadar,avem nevoie unii de altii pentru echilibru,pentru pastrarea lui si pentru intregirea noastra ca oameni.
Doua jumatati separate ale aceluiasi intreg,o unitate totala si un echilibru perfect.
Ce-ar fi ziua fara noapte sau iarna fara vara,rasaritul fara apus si soarele fara luna,ce-ar fi plansul fara ras si tristetea fara bucurie, ce-am intelege din tacere daca n-ar exista strigatul si cum am intelege iubirea daca n-ar exista indiferenta?
Ne-am pierde scala de valori cu care masuram viata, Ray!
Asadar, barbatii au nevoie de femei pentru echilibru, intregire si continuitate!
Si invers!happy

| Rebecca009 a răspuns (pentru greece12):

Ai perfecta dreptate! Din pacate insa, acest concept de nevoie si completare reciproca a femeilor si barbatilor, devine din ce in ce mai abstract. Un rol determinant il are influenta distructiva a feminismului si asa-zisei conceptii liberaliste. A corectitudinii politice. Aud din ce in ce mai multe femei ca nu au nevoie de un barbat. Lucru care, poate nu e chiar atat de dramatic sau daunator, insa, de cele mai multe ori, "nu am nevoie", se transforma in :"nu vreau", sau si mai rau, in: "mi-e scarba/frica".
Aceasta tendinta devine din ce in ce mai pregnanta si mai raspandita in socitatea moderna. Si ne mai intrebam atunci "de ce barbatii se limiteaza la o partida de sex, apoi pleaca? "
Oare nu din cauza ca, in ziua de azi, nu isi mai fac sperante? Nu mai au asteptari prea mari de la niste femei reticente, sfidatoare, care braveaza prin spiritul lor de "fiinte eliberate de sub jugul patriarhiei".
Mai poate un barbat in ziua de azi sa spere la sustinere morala, completare, solidaritate si dragoste din partea unei femei? Da. Poate sa spere. Dar, mai poate primi? Ma indoiesc. Nu de la femeile "moderne", in orice caz.
Si atunci, ce pretentii sa avem la o societate solidara echilibrata si puternica? Cand creem diviziuni bazate pe sex, ca in laboratoare. Femeile intr-o cusca, barbatii in alta...
Intalnesc tot mai multi barbati care ma privesc cu suspiciune si nesiguranta, ocazional chiar cu dispret, nu cu admiratie si blandete. Dar, e reactia lor fireasca, chiar daca e generalizata, la schimbarea asta drastica si subita din partea femeilor "moderne" si "emancipate".
Si in aceste imprejurari, mai poti fi indreptatita sa te simti jignita, ca femeie, sa te lamentezi intr-un mod pueril si ridicol, sa refulezi ca un wc infundat, atunci cand un barbat spune ca are nevoie de tine doar pentru a-si depozitate reziduurile biologice? Categoric nu!
Forta aceea impresionanta de care spui tu, poate fi atinsa doar atunci cand sunt luate in calcul interesele ambelor tabere, cand ele se unesc acordandu-si prioritate egala, fara intentii ascunse.
Aceste elemente incep insa, incet incet sa dispara. Traditionalul a devenit "banal". Normalul a devenit "monoton".
Noi, prin ignoranta si apatia noastra, am inceput sa punem temeliile unei societati bolnave, teribiliste, rasculate si lipsite de logica si discernamant.

| greece12 a răspuns (pentru Rebecca009):

O dizertatie de nota zece,felicitari!happy
Numai ca eu,generalizand am insinuat individul,iar tu ai luat intregul ca pe un tot si l-ai acordat in timp,aducandu-l la ziua de azi.
Intr-adevar,in lumea asta traim si lucrurile nu se vor imbunatati,dimpotriva.
De aceea,e bine sa dai atentie amanuntului,nu se stie niciodata de unde se poate ivi surpriza fericita care te va echilibra si intregi!
Pe de o parte feminismul si setea increzuta de libertate a femeilor,usuratatea si seninatatea cu care "devora" orice relatie,portofel sau viata masculina,pe cealalta parte barbatii care,in disperare de cauza,lupta sa-si reincoroneze masculinitatea negata!
Nu ma mai mir de nimic,dar spun ca este posibil,cand din marea masa reusesti sa separi individul,un singur om ne ajunge ca sa fim fericiti,aici incep complicatiile!
Intr-o lume putreda,cu obiceiuri si mai putrede,fiecare ne zbatem sa gasim jumatatea perfecta.
Pentru ca stim ca odata gasita, totul capata noima si sens!
Si cautam o viata...un singur om, perechea noastra absoluta!
Uneori, unii dintre noi, il si gasesc!happy

| foxsilver a răspuns (pentru Rebecca009):

Departe de a fi o feminista, am sa ma lansez in aceeasi generalizare in care te-ai avantat, sustinand ca emanciparea femeii a fost impusa de "n" factori, unul fiind chiar creearea de echilibru si evolutie la nivelul societatii. Si atentie, societate condusa cu preponderenta de catre barbati ( e adevarat, unii mai luminati) deci, ei avand un rol determinant. De luat in calcul si aspectul demografic, care nu a fost si inca nu este in favoarea barbatului.
In aceste conditii, a aparut si conceptul de "parteneriat" intr-un cuplu, lucru ce n-a picat tocmai bine neandartalianului ( reprezentat de o majoritate considerabila, inca), caruia tocmai i-a fugit muierea din pestera, satula fiind sa astepte ca el sa se ridice de la masa lungilor " discutii cu Bachus", si sa presteze activitati necesare unei evolutii.
Acum, cand o femeie sustine ca nu are nevoie de un barbat, cu siguranta se refera la faptul ca nu are nevoie de un "obiect de uz casnic", care face doar un simplu act de prezenta, si nu contribuie cu nimic la dezvoltarea unei familii ( si nu sunt putine cazuri), aceasta fiind celula societatii; nicidecum de a refuza ideea de a avea un PARTENER de viata, o fiinta care sa-i acorde aceeasi intelegere, respect si iubire, ca si fata de propria-i persoana.
Mai nou, dar si mai grav, barbatul profita de faptul ca femeia face față cu succes nevoilor zilnice pe care societatea le impune. Dar in schimb, el este complexat, se simte atins in legendarul orgoliu masculin, si se comporta in continuare ca omul din pestera.
Faptul ca, in societatea femeii emancipate, " barbatii se limiteaza la o partida de sex, apoi pleaca", reprezinta un nou pretext pentru a-si juca rolul de vanator, ce chiar din punct de vedere antropologic i s-a atribuit., dar il neaga cu voce tare. Ba mai mult, barbatul modern fuge de responsabilitatile ce le-ar impune o societate traditionala, aceea in care pana nu demult, il declara cap de familie, si singurul sustinator al acesteia, pe fondul aceluiasi motiv: ca asa e modern. Si acum se pune intrebarea: care este mai emancipat, el sau ea?!
Eu cred ca femeia este rezultatul actiunilor unui barbat (gandite sau nu), oricare ar fi ele vremurile. Insasi structura lui anatomica IMPUNE reactii, ganduri, simtiri... femeii.
Asa a fost, si-asa va fi tot timpul, doar ambalajul vremurilor se schimba, si asta se poate vedea numai la o privire mai atenta, si la o introspectie mai profunda.

| RAY explică (pentru greece12):

Majoritatea 97 la suta din animale nu au un singur partener deci unde e prietenia?

| greece12 a răspuns (pentru RAY):

Privesti lucrurile numai din punct de vedere sexual, nu dai nici o sansa prieteniei sau camaraderiei!
Da, doar 3% din mamifere sunt considerate monogame, dar uiti pasarile care sunt monogame in proportie de 90 %, de exemplu.
Si daca vrei sa vezi unde e prietenia si camaraderia, nu sexul, uita-te:
http://www.youtube.com/watch?v=mW5PjztUJ-Y
Dupa cum vezi, nu sexul ii aduce impreuna...

| RAY explică (pentru greece12):

Ba sexul i aduce impreuna cum? in general femela transmite un semnal prin miros cand este in calduri sau vizual cum este primatele, masculul se pregateste sa faca sex cu ea, ce prietenie eu nu vad asa ceva in natura

| greece12 a răspuns (pentru RAY):

Inseamna ca nu ai accesat link-ul pe care ti l-am trimis, ca sa-mi raspunzi in felul asta.
Vizioneaza-l si discutam.

| RAY explică (pentru greece12):

Am vazut documentarul si la tv da cu adevarat animalele au sentimente nu neg asta e adevara stiu ca am vazut cu ochii mei cum un caine plangea dupa stapanul lui ba chiar ea simtit moartea nu glumesc, eu nu vreau sa afirm nimic, eu doar vreau sa observ si sa trag concluzi provizori atat sunt ca un observator galactic, apropo isi place astronomia?

| Rukhsandra a răspuns:

Daca e un barbat limitat mintal si se rezuma doar la placere, ne avadnd alte asteptari de la viata, raspunsul este da.

| RAY explică (pentru Rukhsandra):

Eu vorbeam de cea ce vrea un barbat in raport cu o femeie nu inseamna ca nu are alte asteptari de la viata

| DNSK a răspuns:

Tu ai nevoie doar de sex de la femeia de langa tine?

| RAY explică (pentru DNSK):

Nu,eu n-am afirmat nimic, eu am intrebat, eu asta observ femeia e o jucarie sexuala, pe bune cu toti avem interse, un barbat sta cu o femeie pentru sex da

| DNSK a răspuns (pentru RAY):

Daca ai fi gay ai sta cu un barbat pentru sex. nu e numai sexul."cresti" si o sa intelegi. sunt mult mai multe lucruri ce ne leaga de ele

| foxsilver a răspuns:

Nu!

| Kaℓi a răspuns:

Probabil ca exista si felul ala de barbati.
Marturisesc ca simt o compasiune apriorica si profunda pentru ei.

| Felys a răspuns:

Sa-i faca copii, menajul in casa, cati barbati ai vazut tu sa dea cu aspiratorul, eu nici unul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu si invers?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ca sa o termine cu nervii.

| Madayna a răspuns:

Unii barbati cred ca femeia e facuta doar pentru sex.

| BlueViP a răspuns:

Nu, barbatul are nevoie de un loc in care sa-si afunde capul cand e ingrijorat, are nevoie de o persoana care sa-l asclte, sa-l critice uneori si care sa il iubeasca. Are nevoie de companie, de o ea speciala care sa fie pentru el si mama si psiholog si prietena si amanta.

| DDoctorita a răspuns:

Buna RAY23TM.

Hai sa fim putini seriosi, in orice relatie/nerealatie e nevoie de sex. Diferenta consta in faptul ca pentru a disfruta de el, trebuie sa simti dorinta si iubire fata de acea persoana, daca nu e doar o banala monotonie.

| Veromi321 a răspuns:

Depinde, sunt barbati si barbati. Fiecare cu ce-l doare... happy

| ginadr a răspuns:

Nu laughing un barbat are nevoie de o femeie exact cum are nevoie de mama lui mama unui baiat e tot femeie inseamna ca are nevoie de maicasa pentru sex?

| ByCats a răspuns:

Nu! are nevoie de o fiinta pe care sa o iubeasca si care sa ii fie alaturi si la bune si la rele iar daca o sa cauti destul vei gasi si acest tip de fete

| Hylious a răspuns:

Si ce *** noi ce man am face si de mancare ne spala rolling on the floor) nu nu doar pentru asta pentru toate