| nonameID a întrebat:

Credeti ca e inevitabil ca o femeie sa-si insele partenerul intr-o relatie de lunga durata?
Luati in considerare motivele gen "ma simteam singura, nu-mi mai acorzi atentie, simteam nevoie sa vorbesc cu cineva, te-ai schimbat etc.

Cred ca e imposibil pentru majoritatea barbatilor sa nu treaca macar o data prin anumite perioade care pentru femei sunt motive sa insele, cica. De ce femeile nu inteleg ca, pe langa relatia lor, iubitul mai are si alte ocupatii esentiale? Uneori/deseori pur si simplu nu este timp de acordat relatiei.

Apoi, oricat de mult ar tine iubita la partener, daca alt barbat
mai bun din diverse puncte de vedere vrea neaparat in pat iubita unuia si se pricepe sa o corupa, fata cel mai probabil va ceda. Totul tine de destin, circumstante as zice. Daca se intampla in vreo imprejurare sa intalneasca vreodata un bulangiu care o vrea o noapte numai decat si insista subtil, flirtreaza cu ea si partenerul se afla sau nu intr-una din situatiile nu tocmai favorabile pentru relatia lui, se intampla.

Asadar, se mai merita sa ne implicam emotional intr-o relatie sau ar trebuie sa avem o atitudine mai mult obiectiva, stiind cat de mult doare cand se afla ca iubita a inselat, chiar de i-ar parea rau ca a facut-o?

Daca vi s-ar intampla voua, de ce ati mai lua-o de la capat cu alta persoana?

Răspuns Câştigător
| madalinamadu a răspuns:

Dacă iubitul meu trece printr-o pasă proastă merg şi vorbesc cu mine în oglindă şi apoi mă pun botoasă la somn. Am păţit şi eu să am probleme în cuplu şi alţii să flirteze cu mine, dar asta nu înseamnă că m-am aruncat în braţele altuia doar pentru că aveam nevoie de un moment de consolare. Nu suntem cai să privim doar înainte, suntem capabile să ne folosim materia cenuşie şi să realizăm ce e bine şi ce nu pentru noi. O femeie care se respectă nu ar trăda niciodată increderea partenerului ei. Aici se merge pe principiul "Ce ţie nu-ţi place, altuia nu-i face.".

8 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Daca tu crezi ca toate fete vor insela la un moment dat, te inseli amarnic. Daca iubesti si esti iubit nu cauti nimic altceva in alta parte.

| RAY a răspuns:

Omul find primata are mereu nevoie de ceva care sal acapareze,sai trezeasca interesul,daca poti mentine interesul atunci nu te va insela,mintea umana nu e chiar asa compexa,eu cred ca dragostea cere mereu sacrifici,viata cere mereu sacrifici,nu mi-a placut ca ai scris cam misogin,barbatii sunt ipocriti,curvari,porci nesimtiti care vor doar sex hai sa spunem si asta, asta e adevarul daca nu ar fi frumoasa nu ai face nimic pentru ea,scuzami limbajul sunt saturat de ipocrizie,falscitate,peste tot femeie e de vina da barbatu ce e sfant, eu vad ca tot raul din lume in toata istoria barbatul la facut, razboaie, violenta, ura, crime etc si femeiile da mai putin in fine, peace

Răspuns utilizator avertizat
| Negoiu a răspuns:

Majoritatea femeilor îşi vor înşela partenerul într-o relaţie (căsătorie) de lungă durată. Dacă bărbaţii au nevoie de „un loc", femeile au nevoie de „un motiv" pe care îl vor găsi cu siguranţă! Că femeile nu recunosc, asta e altceva şi e mult mai bine decât dacă ar face-o! Aşa a fost şi va fi, vorba aceea: „Ce ştie tot satul, nu ştie bărbatul"!

| ElenaSt2011 a răspuns:

Daca intr-adevar ai neglijat-o o perioada mai lunga de timp, atunci este foarte posibil sa caute in alta parte.

Daca as fi in locul tau, as analiza situatia sa vad daca am gresit fata de ea si unde.

| nonameID explică (pentru ElenaSt2011):

Am analizat situatia si stiam ca relatia mea cu dansa se racea din cauza mea. Si nu am depus efort deloc sa elimin problemele, sa o salvez din diverse motive. Ce ma deranjeaza e felul in care s-a terminat. Cred ca s-a razbunat pe mine. E o fata linistita. Nu am nici acum o parere prea rea despre ea.
De ce anume nu sunt sigur e daca e complet vina mea pentru pentru felul in care s-a terminat. Tind sa cred ca nu e complet vina mea deoarece daca dansa avea destula incredere in ea, punea capat relatiei in momentul in care nu mai era fericita cu mine. Pe langa asta lipsa comunicare tot mai profunda, dezinteres etc determinate de lipsa timpului necesar pentru relatie. De aia am intrebat daca e inevitabil sa nu se intample la un moment dat in mai toate relatiile de cuplu. Uneori/deseori e foarte greu sa acorzi timp si atentie relatiei.