| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca e ok? Cand spun ok ma refer ca n-am rămas însărcinată, daca eu si iubitul meu doar ne-am frecat stand unul peste altul in chiloți și el si-a dat drumul, tin sa mentionez ca nu m-a penetrat, eu fiind virgină. Sunt speriată, tratati cu seriozitate va rog

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea ta corecta trebuie sa stii/sa afli ca sarcina NU se poate forma ORICAND, ORICUM sau din ORICE si cu atat mai putin chiar si... din NIMIC, asa cum crede inca foarte multa lume. Fiecare fata/femeie dar si baiat/barbat indiferent de varsta lor, care au ajuns/sunt in momentul sa-si inceapa viata sexuala, in mod normal ar trebui sa fie deja precis informati, pentru a sti/a cunoaste foarte exact intregul proces si ''mecanism'' prin care se produce procreerea : formarea/producerea sarcinii. Fiindca iti lipsesc informatiile corecte si necesare, trebuie sa stii ca pentru a se forma sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite si indeplinite minim 2 CONDITII necesare, cu precizarea ca acele 2 conditii trebuie sa se produca in acelasi timp, concomitent si anume :
1-) In primul rand trebuie sa stii ca femeia poate sa ramana insarcinata numai in cazul in care actul sexual (masturbarea) are loc in una sau in toate cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE, cea situata inaintea zilei de ovulatie, sau fix in ziua ovulatiei atunci cand apare OVULUL VIABIL in uter. Doar in acel caz si numai in acel moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina NUMAI din sperma, deci NU poate sa provina din lichidul preejeculator.
2-) Sarcina poate lua nastere NUMAI in cazul in care in mod cert sigur si obligatoriu, sperma ajunge IN VAGIN, indiferent care ar fi cantitatea sau in ce loc din interiorul vaginului ajunge sperma.
Trebuie sa fii constienta, ca simplul fapt al virginitatii tale, in niciun caz nu reprezinta nici ''o garantie'' si cu atat mai putin ''o bariera'' care ar putea impiedica vreodata ca spermatozoizii din sperma sa poata sa treaca din zona vulvei in interiorul vaginului. Multa sanatate!

| MPersephone a răspuns:

E pacat ca in ziua de azi, cand totul e accesibil, sa nu ai nici o educatie sexuala. Pacat si de parintii care se feresc sa discute pe asa teme.
Nu, nu esti insarcinata, din pacate insa, nu esti nici informata.

| ellatinaofficial a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat, dar din pacate am ramas gravida, nu glumesc. sper sa nu ti se intample si tie.