| Cătălinaa7 a întrebat:

Credeti ca e ok sa imi incep viata sexuala? Am 15 ani, si sunt impreuna cu un baiat de un an, si ne dorim amandoi asta, doar ca eu nu sunt atat de sigura. Mi-e putin frica.
Si dupa actul sexual, este necesar neaparat un control la ginecolog?
Adica pot merge singura, fara parinti?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este nromal sa-ti incepi viata sexuala cand corpul tau este inca de copil in dezvoltare, cand organele tale reproducatoare abia acum se formeaza.
Indiferent ca tu te consideri mare, nu esti la 15 ani, pentru ca abia de acum inainte, incep sa ti se dezvolte organele interne de reproducere si abia dupa 18 ani, ti se incheie cresterea si dezvoltarea lor (la baietii pana la 20 de ani chiar).

| corbulalbrosu a răspuns:

La varsta ta de doar 15 ani nu este indicat sa-ti incepi viata sexuala din mai multe motive, pe care probabil le stii si tu chiar foarte bine. Ar fi bine sa te gandesti si sa analizezi motivele pro dar mai ales pe cele contra, inainte de a decide ce vei face in viitorul aropiat. Este recomandat ca dupa sexul de dezvirginare sa mergi la o consultatie ginecologica fiindca medicul va reusi sa-ti examineze intregul aparat genital (exter si intern). Poti sa te prezinti la cabinetul ginecologic pentru control si consultatie fara insotitor. Multa sanatate!

| Cătălinaa7 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci spui sa nu

| Istvan_Gabi_1990 a răspuns (pentru Cătălinaa7):

Uite in ca daca ai ramane gravida ce mai faci avort si ala e foarte dureros + daca afla familia ta ce o sa zica?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Cătălinaa7):

Este parerea mea, sincera si cat se poate de obiectiva. Puteti sa va incepeti "viata sexuala" practicand sexul surogat denumit petting 1-2 ani, deoarece teoretic ofera aceleasi placeri, senzatii si satisfactii ca si sexul real si iti mai si ofera ceva in plus si anume; iti pastrezi virginitatea. Succes!

| Emilian65 a răspuns:

Eu, zic sa mai amanati inceperea vitii sexuale daca tu nu esti hotarata sa faci asta.

| alin131 a răspuns:

El isi doreste, tu inca te mai gandesti.

El gandeste cu paula tu cu mintea...

Recomand sa mai astepti ca nu cumva sa ramai si fotata si lasata si gravida eventual...

| Iuliana_Andreea_1996 a răspuns:

Fa ce simti!
Din moment ce la o fata vine perioada ciclului mi se pare ca e cat de cat pregatit corpul.
De aceea vine dupa 12 -13 ani. poate chiar mai tarziu la unele fete.
Nu e neaparat sa te duci la ginecolog.

| Anonim529 a răspuns:

Poti sa incepi viata sexuala insa prietenul tau sa foloseasca neaparat prezervativ.