| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca este bine sa faci sex inainte sa fii măritată? Daca da de ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este admisibil, dar parerea mea nici practicat cu prea multi parteneri nu e bine inainte
care au avut parteneri cu zecile inainte de casatorie imi si provoacã scarbã sa o tin in casa mea. De aceea nu cred ca o sa ma casatoresc prea curand

Inainte casatoriile erau aranjate, nici nu erai acceptatã sa te casatoresti daca nu erai virginã
Dar fetele se si casatoreau mai tinere ca acum

Da este bine sa faci sex inainte de casatorie deoarece acum se cautã experimentatele nu virginele. Dar experienta o poti invata si singurã sau doar cu unul sau cativa parteneri.

11 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Da, pentru ca exista riscul ca dorintele voastra in materie de sex sa fie totul opuse, altfel spus, nu o sa va intelegeti in pat, nu o sa existe atractie iar fara atractie este o relatie esuata. Nu este sexul cel mai important lucru intr-o relatie, dar consider ca e o apropiere intima care trebuie sa existe.

| RAY a răspuns:

In primul rand trebuie sa ne gandim rational, ok am 20 de anii de exemplu oare il voi iubi pe acest barbat de care sunt in prezent atrasa fizic toata viata?
in al dolea rand el ma va iubi oare toata viata? este nunta o garantie ca acel barbat sau femeie sunt sinceri si se iubesc? daca ai intalnit doar un barbat de unde stii ca acela e perfect? esti pregatita de asa ceva? stii ce inseamna cuvantul RESPONSABILITATE? crezi ca nunta este o garantie ca el/ea nu te va insela? sunt multe necunoscute dupa cum vezi,desi religia propune ca fata sa fie virgina si sa se marite ca apoi sa faca sex desi fata inca nu a experimentat sexul nici alte relatii, studiile spun ca cu adevarat cu cat o fata a avut mai putini parteneri cu atat relatia va fi mai lunga, de asta in tariile din vest divortul e la ordinea zilei iar in tariile religioase, asta pentru ca nu se permite asa ceva iar doi nu au libertatea de a experimenta sexul, de a gandi liber, parerea mea daca eram fata experimentam tot ce prindeam pana la 30 de anii si atunci vedeam o de ceva serios, desigur vedeam si de cariera ca nunta ca nunta ca banii? (lipsa unei gandiri rationale determina o societate bonava si primitiva )

| corbulalbrosu a răspuns:

Avand in vedere ca majoritatea fetelor au posibilitatea de a invata pentru a obtine o anumita profesie, se constata ca varsta maritisului care in trecut se situa in jurul varstei de 18 ani in acest moment se situeaza de regula dupa implinirea varstei de 24-26 de ani. Si drept urmare inceperea vietii sexuale inainte de maritis a devenit oarecum o necesitate in conformitate cu noile ''norme'' ale actualei/prezentei normalitati. Bineinteles ca o astfel de abordare este valabila doar in cazul in care nu esti o fecioara habotnica. big grin

| Hammurabi a răspuns:

Păi îți zic eu de ce. Pentru ca să nu poată idiotul să te convingă după căsătorie că 12 cm e imensă iar 3 min. e o partidă record. laughing

| mentholinks a răspuns:

Se stie ca o sotie care a fost virgina este mult mai apreciata si respectata de catre sot.

| Superior a răspuns:

Da,e si pacat. Dumnezeu a creat sexul ca ne bucuram de el, daca il practici inainte de casatorie, oarecum momentul pentru care a-ti tot asteptat casatoria se duce, sexul ramanand piesa de rezistenta. In timp dupa casatorie, n-ar fi lucruri prea special de facut in afara de sex, de care v-ati plictisit inainte sa va casatoriti...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nope.Asa ceva e inadmisibil.

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Nu iti ofera nimeni garantia ca daca faci sex inainte sau dupa casatorie relatia va functiona.Este important si sexul intr-o relatie dar mai important dupa parerea mea conteaza ca perechea sa se inteleaga. Daca partenerii se iubesc cu adevarat, nu conteaza daca sexul va fi inainte sau dupa casatorie, si daca se va intampla ca, cuplul sa se desparta din motive diverse asta este, viata merge mai departe, nu este un capat de lume.

| MateiT a răspuns:

Bine? ce inseamna bine in acest context? ce inseamna bine pentru tine?
Vrei sa faci sex dar nu o faci pentru ca ti-e frica ca nu ar fi bine? daca da din ce motiv? religios, din principiu, presiune din partea parintilor, frica legata de judecata altora?
Doar tu poti sti daca e bine pentru tine.
Sfatul meu este sa nu lasi parerea altora sa fie un factor major in decizia ta
Sper ca am ajutat

| KlArt a răspuns:

Ca să eviți un eventual divorț.

| Butin a răspuns:

Eu ti-as recomanda inajnte sa te mariti sa faci sex cu barbatul respectiv si chiar sa va mutati impreuna o vreme sa vezi cum este. Sa eviti un eventual divort.