| Ioana7518o1 a întrebat:

Credeti ca este vorba de o sarcina daca mi-a intarziat menstruatia 1 saptamana si 3 zile, iar in intervalul asta mi-am facut 2 teste de sarcina, ambele negative? Menstruatia este neregulata.

Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

Daca ai o menstruatie neregulata se intelege ca o sa existe decalaje/intarzieri de cateva zile sau chiar saptamani fara sa insemne ca femeia a ramas neaparat gravida. Daca nu esti sigura poti mergi la un control ginecologic care sa te lamureasca. Daca testele de sarcina au avut rezultat negativ ma gandesc ca nu poate fi vorba de graviditate.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Caracteristicile procesului MENSTRUAL sunt lipsite de orice RELEVANTA sau IMPORTANTA in privinta procesului procreerii. Pornirea menstruatiei la data preconizata, sau producerea mai devreme ori mai tarziu, NU se poate asocia cu existenta sau lipsa sarcinii, indiferent de numarul de zile de manifestare, de fluxul zilnic si de cantitatea de sange eliminat, de culoarea, mirosul sau textura amestecului, etc. Ceea ce este intr-adevar important si relevant de stiut si de cunoscut cu privire la posibilitatea de a exista o sarcina in astfel de cazuri se refera la CARACTERISTICA CICLULUI MENSTRUAL de a fi REGULATA sau NEREGULATA. In acest moment amintit de tine, SINGURA/UNICA posibilitate de a afla daca exista sau nu o sarcina formata si instalata este TESTUL DE SARCINA efectuat dupa trecerea celor minim 21 de zile de la data la care a fost intretinut ultimul contact sexual neprotejat. Sanatate!