| ioanamaria2000 a întrebat:

Credeti ca trebuie sa lupt pentru o relatie la distanta?
Nimic nu pare sigur si chiar daca sunt de aproape 3 ani si jumatate simt ca nu il cunosc destul. E greu sa astept sa ne vedem o data la 2-3 luni, mai ales pentru vârsta noastra(19 ani). I-am spus ca suntem prea tineri ca sa ne pierdem acesti ani suferind, dar el nu imi da niciun răspuns, nici ca da, nici ca nu. Ma simt ignorata.

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Normal ca nu il cunosti destul. Pentru ca va vedeti foarte rar.

| Adry05 a răspuns:

Sunteți destul de marișori și aveți ceva timp, n-aveți vreo posibilitate de mutat împreună? facultate ceva? și mie mi se pare cam pierdere de timp 3 ani la distanță în adolescență să fiu sinceră cu tine.

| ioanamaria2000 explică (pentru Adry05):

El intotdeauna a fost nehotărat in ceea ce priveste viitorul, iar eu chiar am avut speranța ca totul va fi bine. Acum cateva zile s-a decis ca vrea sa mearga la Politehnica in Timisoara, iar eu i-am spus de 2 ani ca voi merge in Bucuresti la Medicina. Spunea ca tot in Buresti vrea, dar dintr-o data s-a gandit mai bine, deci mutatul e imposibil.

| Adry05 a răspuns (pentru ioanamaria2000):

Dacă e sigur că nici la facultate nu o să fiți împreună eu zic că n-are rost

| ioanamaria2000 explică (pentru Adry05):

Am vorbit cu el si i-am spus punctul meu de vedere. Se pare ca da vina pe mine acum zicandu-mi ca nu era momentul sa aduc discutia asta pentru ca el are de invatat pentru bac. Eu i-am spus doar ce ma deranjeaza si sper sa aiba spor la invatat, mai mult nu am ce zice.

| RAY a răspuns:

Poate ca pentru el e bine asa, sunt persoane care prefera sa traiasca doar online, desigur ca e pierdere de timp orice relatie la distanta, daca era matur intelegea dar tu stai cu un copil la care ii este frica de realitate

| Violleta2022 a răspuns:

Nu merita sa lupti pentru ceva ce nu are sanse sa se cimenteze.
daca in 3 ani nu ati facut eforturi sa fiti impreuna intr-un singur loc, sansele au scazut, fiind inutila o asemena relatie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Lasă-l și caută un băiat de lângă tine.

| Sofer a răspuns:

Încearcă sa vorbiți sa va mutați împreună într-un oraș ok. La o relație la distanță, e bine sa încerci cât mai repede sa va mutați împreună dacă simțiți ca sunteți potriviți unul pentru celalalt.

| ioanamaria2000 explică (pentru Sofer):

Chestia cu mutatul e imposibila. Eu merg la facultate in Bucuresti si el in Timisoara. Condider ca si acest lucru va aduce o ruptură in relatia noastra si ne vom vedea si mai rar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi nu are ce răspuns sa de-a, mie îmi pare doar că vrei sa găsești motive pentru a te despărți de el și să-ți găsești alt tip, dar sa nu pari ca fiind rea, de aia i-ai zis asta. Nu e de mirare că tipul nici nu se prea chinuie sa facă eforturi pentru a merge relatia la alt nivel.

Vi aici doar sa ții se confirme că e okey și să nu te simți tu vinovată că îți cauți pe altul.

O relație nu funcționează la distanta, până la urmă tot trebuie sa trăiți unul langa celalt.

Știu că-i greu fara penis dar poți să suporți, cum altele suportau când bărbații lor erau plecați de acasă câteva luni bune sa caute hrană și să aducă ce trebuie familiei, poți și tu.

| ioanamaria2000 explică (pentru anonim_4396):

Nu ma intereseaza penisul, stai linistit, nu caut asta la un tip. Pana la urma el a fost primul pentru mine si daca eram disperată dupa acest lucru sigur gaseam o rezolvare fara sa astept 3 ani. Vreau sa ma gandesc pe terman lung la relatie si văzând cum decurge mi-am dat seama ca in urmatorii 5 ani nu se va schimba prea mult situația. Amandoi vrem sa mergem la facultati diferite, din orașe diferite si asta inseamna ca ne vom vedea si mai greu. Nu vreau sa imi pierd nici eu acesti ani si nici pe ai lui.

| Octavian81 a răspuns:

Ciao!
Relatiile la distanta nu sunt o solutie. Asta, decat daca va vedeti zilnic, pe internet, iar in weekend, va intalniti. O data la el, o data la tine.
Altfel, nu!
Cauta-ti pe cineva in oras cu tine.

| cristian200313 a răspuns:

Nu mai trebuie sa lupti o relatie de la distanta, deoarece daca aveti o relatie la distanta, normal ca nu il cunosti destul, iti dai si seama ca minte prin cuvinte. Va vedeti odata la,, 2-3 luni,, nu e bine deloc... ce relatia e asta?
Eu zic totul sa pui punct relatia asta, si gaseste-ti un baiat de langa tine, nu numai relatii la distanta.
Motiv in care nu e bine relatia la distanta? : Pierdere de timp.

| ioanamaria2000 explică (pentru cristian200313):

Chiar am avut incredere ca va decurge bine, dar cum nu mai avusesem relatii m-am aruncat pot spune prosteste. Am crezut ca o sa fie ca in filmele si serialele de pe net, unde totul e roz.