| RAY a întrebat:

Credeti ca trebuie sa te prefaci a fi lipsit de empatie, sensibilitate pentru a avea o relatie?

9 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu e bine in general sa te prefaci, trebuie sa fi tu insuti, ori te place si te apreciaza omul ala cum esti, ori nu are sens.

| Seba2013 a răspuns:

In filmul Gladiatorul, Marc Aureliu il alege pe Maxim ci nu pe Commodus.
De ce il recunoaste Marc Aureliu pe Maxim: Pentru ca vede in el un om de baza si stapan pe sine fara sete de putere sau foame arhetipica.
Trebuie sa fim multumiti ca avem un corp si un timp. Suntem indivizi inmanenti, fericirea se afla in inima noastra. Trebuie sa ne preocupam de ceea ce depinde de noi sau ceea ce se afla in mana noastra, noi suntem singulari. Nu trebuie sa cautam stapani prin afara. Altii sau trascedenta sunt buni atat timp cat respecta individualitatea noastra. Putem sa avem o intersubiectivitate cu ceilalti, dar niciodata sa ne lasam umiliti sau sclavi, altfel nu am mai avea personalitate sau stima de sine. Daca eu as fi biolog, as pune in varful piramidei necesitatile spirituale si dupa aceea foamea si setea. Reproducerea as pune-o jos de tot, poate nici acolo. Anxietatea, preocuparile vin pentru ca ne preocupam mai mult de straini sau exterioritate decat de ceea ce ne este propiu.

| Dorotheea21 a răspuns:

Ce ai mai patit?
Iarasi te misti in extreme? sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar contrariul. Trebuie sa fi tu însuți. Sa te pui in picioarele celeilalte persoane.
Uneori poți să te prefaci că ai empatie pentru a avea o relație, aia se numește vrăjeală. laughing
dar nu vad rostul sa te prefaci că ții la ea dacă nu îți place într-adevăr.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Daca te prefaci a fi dur in viata nu este mai ok in relati cu alte persoane?

| alexalx1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe dracu tu însuți. Aia e cea mai bună metodă de a arăta că vrei să fi călcat în picioare

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexalx1234):

Păi te poate "calca in picioare" doar daca tu o lași. Și aici nu mă refer doar la fete, la oameni în general. Daca nu îți răspunde pozitiv sau cum ai vrea tu, pur și simplu treci la următoarea. Ce e așa greu?

| alexalx1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

E greu cand te chinui sa o gasesti pe cea potrivita, dar afli ca nu exista

| Lecorbusier a răspuns (pentru RAY):

Atata timp cat nu te calca lumea in picioare fi tu insuti