| Anahiteamo a întrebat:

Crush-ul meu mi-a zis acum 2 luni ca ma vede doar ca pe o prietena cu beneficii si ca niciodata nu ar avea o relatie cu mine deoarece considera ca nu suntem compatibili. Nu m-am contrazis prea mult cu el. Intre timp eu am avut grija sa imi vad de viata mea, am calatorit si pe retelele de socializare am postat incontinuu cat de bine o duc. Se uita la absolut toate story-urile mele. Nu rata nimic.
Acum 2 saptamani am inceput sa lucrez in aceeasi cladire cu el, doar ca la companii diferite. L-am ignorat cat l-am ignorat, pana cand a prins si el jocul si a inceput sa procedeze la fel. De vreo 2 ori a trecut pe langa mine anume ca sa vada daca chiar il ignor sau e doar o gluma. Ma privea cu o doza de curiozitate. De fiecare data ma faceam ca ma uit in partea opusa.
Saptamana trecuta am purtat o discutie cu el. Am gresit initiind eu conversatia, dar am recuperat pe parcurs facandu-l pe el sa continue conversatia. Nu i-a convenit faptul ca l-am lasat cu seen. Si cat vorbeam noi pe Facebook, i-am dat de inteles ca mi-am schimbat atitudinea si ca nu mai sunt deloc needy, dar ca l-as putea ajuta sa simta ca traieste. Cand a venit vorba sa ii explic exact cum as putea sa il ajut, am incheiat conversatia si i-am spus ca vom lamuri asta in alta zi (nu voiam sa ma pretez la sex, dar nici nu voiam sa ii dau totul de-a gata, cum faceam odinioara). El a spus ca tinem legatura. Si am lasat-o asa.
Au trecut 6 zile si inca nu m-a cautat. Tocmai am aflat ca are prietena, desi acum 2 luni sustinea ca nu cauta relatie. In ultima vreme se uita la story-urile mele mult mai rapid decat inainte. La majoriatatea dupa mai putin de o ora de la momentul postarii. Poate ca nu inseamna nimic, dar eu tind sa cred ca inseamna totusi ceva.

Si acum intrebare: cum sa procedez eu in aceasta situatie pentru a-l face sa revina la mine si sa o lase pe actuala?
Cu siguranta imi veti spune multi ca nu merita sa ma mai gandesc la el, dar omul asta chiar se incadreaza in tiparele unui barbat ideal pentru mine. HELP!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Mosotti a răspuns:

O fi barbatul ideal dar daca el nu te vrea? Daca se uita la ce postezi nu inseamna ca te place ca femeie. Daca ai ajuns sa te intrebi ce trebuie sa faci sa revina la tine, e grav, asta trebuia sa vina de la sine din partea lui, daca nu vine, aia este. Ti-a zis clar ca te vede ca o amica si atat, altfel de mult iti dadea de inteles ca te vrea. Uite, eu nu zic sa nu te mai gandesti la el, gandeste-te daca simti asta ca si daca zice ala si ala sa nu, tu tot aia o sa faci pentru ca nu poti controla asta. Dar.o sa treaca incet incet de la sine. Nu e doar el barbatul ideal, sunt sute, vei gasi asa ceva, multi o sa te vrea ca prietene si tu vei alege. In momentul cand vei da de unu la fel de ideal, se va rupe dorul dupa acesta, sau daca acum nu poti vedea altul ca esti focalizata pe acesta, cand se va dilua gandul la el, vei putea vedea si pe altul, adica vei putea sa doresti si sa te atraga altul.

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Parerea mea personala, este un om nehotarat pe o parte simte ceva pentru tine, pe cealata parte neaga asta, practic nu vrea o relatie, poate a fost ranit din iubire, poate asa s-a invatat, nu trebuie judecat, e complicat si sa intri intr o relatie pentru ca in ziua de azi nu prea poti avea incredere in nimeni, sfatul meu este sa mergi pe drumul tau

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nehotarat dar cu aia sta! O place pe aia, clar. Nu o place si aia este, din pacate, stiu ce nasol e sa placi pe cineva care nu te place, dar asta este. Daca nu vroia o relatie nu statea cu aia. Si pana la urma stii ceva Ray? Stai in relatie cat merge, nu stai sa te gandesti ce e peste 100 ani! Profiti de zilele placute si aia e, a fost ranit odata poate, nu inseamna ca va fi ranit mereu, nu i-am inteles pe astia care generalizeaza, pai si daca m-au dezamagit trei, merg mai departe, poate al patrulea nu o mai face, iar daca se termina relatia, am ramas cu timpul petrecut placut, nu m-am sacrificat!

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Tu esti baiat?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Da, de ce?!

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Ca iubit stii presupun ca noi baieti avem orgoliu si consideram iubirea o slabiciune,de asta nu vrea sa accepta ca o iubeste pentru ca e o slabiciune, poate nu vrea o relatie, a suferit in trecut, eu ma pun in locul acelor persoane, nici eu nu as accepta o relatie, daca ar fi vorba de sex as accepta dar sa ma implic nu, trebuie vazut in mod neutru aceste lucruri din doua persepective

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu pentru ca eu nu am orgoliu prostesc, stiu ca nu ajuta si deci nu-l practic! Iubirea nu e o slabciune, e ceva foarte frumos, asa consider si daca iubesc pe cineva nu o spun, o arat prin comportament. In general baietii mai asa, nu au orgolii ca stiu ca-s distructive! Un barbat poate iubi, poate plange ca orice om, nu mi-e rusine de nimic, poate cere ajutor la alti barbati sau chiar la o fata daca aia poate ajuta, la general zic. Acela o iubeste pe aia, aleia i-a aratat asta, deci nu e faza cu orgoliu.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Iubirea este suferinta,dezamagire, iluzi, tradare, este otrava gandiri rationale, asta e dovedit stiintific

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Corect dar in caz ca iubirea nu este impartasita, daca este, e f okey. Eu nu am iubit niciodata, nu stiu cum e, am avut mereu gandire rationala, insa putin nu simt notiunea, cum adica daca iubesti nu mai gandesti?! Ca doar nu esti beat sau drogat dracu, vezi mediu din jur la fel. Interesant e ca, atunci cand apare iubirea se inactiveaza modulul care comanda gandirea rationala dar totusi cum dracu, ceva nu-mi da mie. Sunt fete care-mi placeau fff tare dar daca nu ma bagau in seama aia e, era alta care ma baga. Io am fost barbat de fapt, acum din 2006 sunt sexul opus adica trans. Ca barbat nu prea aveam succes, ca fata fiind mai misto am succes la alte fete.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Daca nu ai iubit de ce vorbesti despre iubire

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca, cunosc mecanismul, se taie gandirea rationala. Ca la un calculator daca stii cum merge, poti explica chiar daca nu ai avut. Suntem calculatoare biologice. Indragosteala apare fara sa controlam noi. Am iubita les, imi place tare cum arata, dar nu e indragosteala, ca daca ma supara, imediat renunt.

| Andreeush a răspuns:

De ce ar trebui să o lase pe actuala?
De ce nu pricepi că nu vrea o relație cu tine? Dacă ți-a zis că nu vă potriviți asta nu înseamnă că el nu poate fi cu altcineva.
Lasă-l în pace, nu te mai ruga de el, nu îl mai căuta.

| Frank51 a răspuns:

Parca mi-ai descris relatiile. Ador sa las cu seen. Apropo, niciodata nu o sa fie cu tine, din pacate. Sorry.

| SG1995 a răspuns:

Dragă e simplu, el e interesant de tine, doar pentru sex ocazional nimic mai mult.

| Emma30555 a răspuns:

Eu zic sa o lasi balta, chiar sa l uiti, daca va fi sa fie e timpul sa incerce el, tu ai incercat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"In ultima vreme se uita la story-urile mele mult mai rapid decat inainte. La majoriatatea dupa mai putin de o ora de la momentul postarii. Poate ca nu inseamna nimic, dar eu tind sa cred ca inseamna totusi ceva. "
In unii aveti atat de mult liber...si,prin compensație, atat de putini neuroni functionali.

| Denisa0954 a răspuns:

Nu ai ce sa faci. Din moment ce ti a zis intr-un alt mod ca te ar vrea doar pentru sex si atat, ar trebui sa ti dai seama ca nu merita nimic. Si daca el se încadrează în tiparele tale de bărbat ideal, poate tu nu te incadrezi in tiparele lui de femeie ideală. Unii.barbati spun că nu vor relație ca sa nu te faca sa te simti prost ca nu te au ales pe tine. Eu zic sa nu stai dupa el, cu siguranta este cineva mult mai bun pentru tine

| Conii25 a răspuns:

Mult mai bine ca ti-a zis-o asa, chiar daca nu ti-a picat prea bine, decat sa iti creeze iluzii false si sa te amageasca!