| AlexXx90 a întrebat:

Cu ce difera orgasmul unei femei fata de orgasmul unui barbat?

3 răspunsuri:
| Cypronge a răspuns:

Diferenţa privind senzaţiile din timpul orgasmului

Din momentul în care orgasmul se apropie şi până când se încheie, există mai multe diferenţe între femei şi bărbaţi.

Atunci când domnii ating acel punct critic şi capătă certitudinea că vor avea orgasm, procesul nu mai poate fi oprit. Orice bărbat va ejacula, indiferent ce se petrece în jurul lui. Doamnele şi domnişoarele, în schimb, se pot abate oricând de la "drumul fără întoarcere". Un element perturbator, precum un apel telefonic, te va aduce înapoi de unde ai plecat, indiferent cât de aproape erai de orgasm.

Cât despre valurile de plăcere ale orgasmului, ele diferă la femei şi bărbaţi. Cei din urmă simt plăcerea localizată doar în zona genitală, în timp ce la noi începe la zona intimă, se propagă în restul corpului şi se întoarce la organele genitale.
Diferenţa privind ce anume declanşează orgasmul

"Bărbaţilor li se pare mai important să li se stimuleze penisul decât femeilor, clitorisul, pentru a atinge orgasmul", susţine doctorul Gert Holstege, care a remarcat diferenţe între cum trăiesc ambele sexe la nivel cerebral orgasmul.

Mai exact, echipa de cercetători a scanat activitatea cerebrală a mai multor femei şi bărbaţi în timpul valurilor de plăcere orgasmică. În timp ce domnii datorează orgasmul în mare măsură stimulilor fizici, femeile îl datorează relaxării şi lipsei de anxietate, stimularea fizică nefiind atât de importantă.

S-a demonstrat că, în timpul sexului, partea de creier care generează frica şi anxietatea îşi reduce tot mai mult activitatea, atingând limita minimă în timpul orgasmului. Astfel, femeile sunt într-o stare de transă în timpul orgasmului, lucru neremarcat după scanarea creierului participanţilor de sex masculin. Mai mult, a reieşit faptul că bărbaţii se concentrează mai degrabă pe senzaţiile simţite în zona genitală şi transmise mai departe creierului
Alte diferenţe notabile între orgasmul feminin şi cel masculin:

Pentru majoritatea bărbaţilor orgasmul este instinctiv, în timp ce pentru majoritatea femeilor este un proces învăţat.

Orgasmul unui bărbat durează între 10 şi 13 secunde, al unei femei între 6 şi 60 de secunde, potrivit troubledwith.com.

Bărbaţii au cu uşurinţă orgasm în timpul sexului, femeile nu! Motivul? Noi avem nevoie de stimulare directă a clitorisului pentru a atinge climaxul, lucru mai dificil de realizat în timpul sexului.

După orgasm, bărbaţii au nevoie de o perioadă de recuperare. Unele femei se simt mai sensibile imediat după orgasm, dar cele mai multe pot continua actul sexual după un orgasm, fără vreo senzaţie de disconfort. Mai mult, se pot declanşa şi alte orgasme la interval de câteva minute sau chiar unele după altele.

După orgasm, bărbaţii eliberează hormonul oxitocină într-o cantitate mai mare decât femeile. De aceea, domnii sunt mai somnoroşi imediat după orgasm.

Bărbaţii se bucură de apogeul orgasmic până în primii 25 de ani de viaţă, în timp ce femeile au această plăcere după ce împlinesc 30 de ani.

| IrimieRaluca a răspuns:

Foarte elaborat raspunsul lui Cypronge.

| KiryuZero a răspuns:

E4sy,femeile au ****, sani si sunt sensibile, iar baietii au **** si sunt tari in gura