| CrushBoy89 a întrebat:

Cum aș putea să-i trimit o scrisoare fetei pe care o plac? Mi se pare c-ar fi un gest frumos și... poate chiar romantic. Din câte știu, mai întâi de toate redactez scrisoarea, după care merg la poștă, cumpăr un plic și un timbru, introduc scrisoarea în plic și-i lipesc timbrul, scriu destinatarul și o introduc în cutia poștală?
Ceea ce nu știu: e absolut necesar să specific numele și adresa mea dacă o să mă prezint în scrisoare? Credeți c-ar putea "să ma ia cineva la întrebări" dacă nu fac asta? Când va ajunge scrisoarea la destinatar? Ajunge de-o dată cu "facturile"? laughing
Mulțumesc, nu știu dacă e tocmai ok categoria, dar...

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pana la a o trimite este corect ce spui. O pui in plic cu timbru (intrebi cat costa timbrul sau plicul cu timbru)si scrii adresa apoi o bagi in cutia postala sau o dai operatoarei de la ghiseu. Daca trimiti scrisoare simpla nu trebuie sa scrii decat adresa destinatarului. S-ar putea sa nu ajunga. Atunci majoritatea folosesc scrisoarea recoamndata sau cu confirmare de primire. La scrisoarea recomandata (cu confirmare) este obligatoriu sa scrii adresa si a expeditorului.
Stai linistit! Nu te ia nimeni la intrebari.