| Atti12 a întrebat:

Cum abordezi o fata in mediul online?

26 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Fără sens tv sa afli tehnici de abordare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu prea exista nici o tehnica. Pur si simplu o saluti si intri in vorba, iar sansele ca ea sa ignore tentativa, ori sa vorbeasca sec, sunt mari. Sunt totusi si multe tipe ok, care vorbesc cu oricine, dar si multe taranci, care fac pe vedetele.
Eu zic ca e mai bine sa nu abordezi online.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu zic sa nu o abordezi deloc, ca-i pierdere de timp!

| alina2k18 a răspuns:

Buna, iti place cafeaua/frapuccino etc de la Starbucks?winking

| Ofiintă a răspuns:

Mai bine nu o abordezi. Nu răspund la mesajele baietilor pe care nu îi cunosc. Chiar dacă se intâmplă să o fac, nu avem ce discuta, de regulă nu stiu sa initieze o conversatie.

| Ofiintă a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

"...dar si multe tăranci, care fac pe vedetele."
Conversatiile din mediul online, din experienta mea, se impart in doua categorii: seci sau neplacute. Ma refer la barbatii pe care nu ii cunosc si ma trezesc cu mesaj de la ei.
De regula nu stiu sa initieze o conversatie, asta in cel mai bun caz, alteori se lasă mai urât.
Pentru a evita eventuale neplaceri, prefer sa ignor. Plus că, daca nu am o placere de a-i raspunde, nu vad motivul pentru care as face-o. Nu cred ca am vreo obigatie fata de o persoana pe care nu o cunosc.
Dacă este deja cineva cunoscut, fie de la facultate sau indiferent de unde. Este de bun simt sa-i raspund.
Cat despre persoanele random, de regula ma invita sa iesim, sa ne cunoastem. S-ar putea sa nu imi doresc in mod special si sa ma gandesc cum sa-l refuz. Ca o adaugire, unii sunt insistenti.
Prin urmare, nu este neaparat cum ar parea la o primă vedere. Este ingamfata si nu raspunde.
Cat despre tine, dacă iti scrie vreo fată si tu nu esti prea incantat de treaba asta, s-ar putea sa simti la fel si sa nu ii raspunzi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Ofiintă):

Sa stii ca eu vorbesc cu oricine; poate ca are ceva sa imi spuna. Primesc si eu propuneri de la tipe sub nivelul meu, le refuz frumos.
Intr-adevar, am mesaje la care nu am raspuns, dar sunt toti din aceeasi categorie: sarantoci care mi-au vazut postarile intr-un grup de mecanici, si vor consultanta moca pentru masinile lor.
Revenind la fete, daca e vorba de cineva din lista de prieteni, de prin apropiere, mi se pare normal sa raspunda si sa refuze, decat sa faca pe vedetele. Cum spuneam, o abordare poate fi si in alt scop decat "frumoas-o vreii casa ne cunoastem?".

| Ofiintă a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

În regulă, frumoaso. Te las dacă ai iubit laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Ofiintă):

Pai mi se pare de bun simt ca se retrage, chiar daca foloseste "frumoaso" laughing
E baiat care stie de refuz. Nu cred ca doare o astfel de conversatie, te poate amuza, iti poate oferi si validare, daca tipul e acceptabil.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru alina2k18):

Cu aia de la Lidl nu agat? sad
Imi iau machiato destul de des.

| Ofiintă a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Da, alea-s cazuri ok.
A incercat sa ma abordeze unul cu aprox.20 de ani mai in varsta. La fel cum consideri tu ca se cuvine, i am raspuns politicos, evident ca l am și refuzat tot pe atat de politicos.
Dar era insistent. Sa ne facem planuri de valentine s day, sa mergem la spa. Pe toate acestea le-am refuzat. Dupa care mi-a scris sa-i dau un numar magic format din 10 cifre. Mentionez ca nu era vreun analfabet. Cu toate acestea, atunci cand nu stiu unde sa se opreasca, nu au o limita, devine deranjant. Asta fiind doar un exemplu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Ofiintă):

Multi sunt asa din cauza tufelor care cedeaza insistentelor. Eu nu am fost si nici nu vreau sa devin insistent, dar e o "tehnica" mult mai eficienta decat respectul.
Am multe exemple de insistente penibile care dau roade, una ar fi asta: acum 5 ani, imi cumparasem o masina, si i-o prezentam unui prieten (conducea el). Vreo 10 minute din tura aia, a mers cu geamul deschis, pe avarii, langa trotuar, si striga la o tipa "haaai ma la un suc!". Tipa era vizibil jenata, se cunosteau dar putin. Il refuzase in multe feluri.
Ei bine, acum au vreo 3 ani de relatie.

| Ofiintă a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

O singură dată m-am limitat în acest sens.
Era o perioadă mai dificilă, cu stimă de sine scăzută.
Am acceptat pe unul in ideea in care simteam nevoia de cineva. S-a aratat interesat si mi-am zis să-l cunosc.
Crezând totodată faptul că limitarea o să-mi aducă ceva bun.
Ba, dimpotrivă. El nu a făcut decât să-mi alterneze starile negative.
Nu mă opuneam jignirilor, subestimarilor acelui individ, cu toate că era cu mult sub nivelul meu.
A profitat insă de vulnerabilitatea mea pana in momentul in care am decis să renunț.
Experienta eșuată m-a facut sa devin mai precaută. Poate precaut este mult spus, dar de multe ori se intampla sa ne pierdem vremea cu anumite persoane. Prin umare refuz anumite caractere, printre care si insistentii. In viziunea mea, sunt toxici.

| Jus7t a răspuns:

Cu cea mai bună replică și cea mai eficientă : "Bună, sunt jus7t".

| Daz01 a răspuns:

Dacă sunt semne că fata te-a remarcat în vreun fel și poate chiar că te place, poți să îi scrii și un simplu "bună", în caz contrar stai în banca ta.
Cum afli că te-a observat sau poate te place? În primul rând îți dă like-uri la poze (acesta este un semn că te-a observat în lista de prieteni), iar dacă te place îți dă like și la postările uzuale (melodii, citate, ș.a). Apropo, chestia asta nu este general valabilă.

| alina2k18 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

De la Lidl agati cu dulciurile laughing
winking

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru alina2k18):

Oo, da.
Ms de pont. Cu pachetele alea de croissante am sa incerc.
Tre sa ma laud ca era si reducere, sau o las sa creada ca am cheltuit?

| alexalx1234 a răspuns (pentru Daz01):

Și mie îmi dă o fată ador la poze și postări și îmi comentează cu inimioare când schimb poza de profil. Dar nu înseamnă nimic. Acea fată are deja iubit

| aumih16 a răspuns:

Nu e greu! trebuie doar sa ii scrii ca iti place de ea! si ca vrei sa ai o relatie cu ea! ii trimiti daca vrei un cadou virtual! sa o bagi fie la favorite sau dai pe o inimioara care iti spune zice ca iti place de ea!

| Daz01 a răspuns (pentru alexalx1234):

Erau doar exemple și am specificat la final că nu sunt general valabile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum vrei o abordezi, nu trebuie sa te iei dupa altii pentru ca asa nu esti original. si o fata o sa simta asta de la o posta daca o iei cu abordari care chiar daca functioneaza pentru unii, pentru tine poate nu o sa functioneze la fel de bine.
; prima data cum a zis si Daz01 trebuie sa te observe, daca vrei sa reusesti ceva merge bine abordarea calda; iti dai seama tu daca femeia vrea ceva de la tine din cateva conversatii, daca se ajunge acolo.

Fi vulnerabil, povesteste-i chestii despre tine care nu le zici nimanui intr-un mod amuzant.
Fi sincer si explicit ce vrei sa obtii de la ea si cam atat.

Spre exemplu, "sunt balbait si n-am prea multe femei cu care sa fac sex, imi place ca esti matura si vreau sa facem sex ca nebunii".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa le agăți tu, fiind vulnerabil?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu le agat asa, in general ma bazez pe modul cum arat,
si vreau sa-mi dezvolt seductia, adica sa am un aer sexy si o voce seducatoare asupra mea.
ramane la aprecierea tipelor daca considera ca le place ceva. nu am eu incredere in mine din burta daca nu mi se confirma ca n chestii sunt interesante la mine. si sunt vulnerabil pentru ca tanjesc dupa conexiune umana, nefiind vorba de iubire si alte rahaturi, e mai usor sa fiu vulnerabil in online decat in viata reala, daca e sa fiu ranit, nu doare asa tare si pot sa trec mai repede peste, pentru ca n-am incredere in niciuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Interesant love struck

| Jrr_Ionut_1997 a răspuns (pentru Ofiintă):

Și cum ar trebui să inițieze o conversație mai exact?

| Jrr_Ionut_1997 a răspuns (pentru Ofiintă):

Normal e bine să-i răspunzi că nu vrei să ai de-a face cu persoana respectivă. Sunt cam două tipuri de oameni insistenți, unii care vor să impresioneze după un răspuns sec dar se potolesc după ce persoana respectivă le răspunde că nu vrea să aibă de-a face cu ei, și unii care, chiar și după ce le zici că nu vrei să ai de-a face cu ei dar tot insistă