| Horizon12 a întrebat:

Cum ai parte de sex fara prezervativ,adica unde ejaculezi,sau faci doar pana ce simti ca iti vine, cum se procedeaza?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ejaculezi unde vrea scula ta... intrebare mai tampita ca asta nu am vazut in sectiunea asta... si sunt intrebari stupide aici

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a fi lamurit trebuie sa cunosti anumite lucruri privind mecanismul prin care se produce procreerea si in ce moment si in ce situatie se poate naste/forma o sarcina. Trebuie sa stii ca o sarcina se poate forma NUMAI in cazul in care sperma este ejaculata in vagin in cele 5-6(7) zile ale PERIOADEI FERTILE a fiecarui ciclu menstrual si daca se intretin contacte sexuale in aceste zile se foloseste obligatoriu prezervativul. In restul celorlalte 20-21 de zile (din totalul de 28 zile) sperma poate fi ejaculata in vagin fiindca nu se mai poate forma sarcina fiindca nu mai exista OVULUL VIABIL din care sa se formeze sarcina. In concluzie pentru a sti cad poti sa ejaculezi in vagin si cand nu trebuie sa cunosti/sa stii precis cand este femeia in PERIOADA FERTILA a aciclului respectiv. Orice femeie incepand din momentul primei menstruatii si pana la aparitia menopauzei care se instaleaza in jurul varstei de 50 de ani are un CICLU MENSTRUAL a carei lungime este in jur de 28 de zile in medie. Acest ciclu menstrual poate fi unul REGULAT atunci cand toate ciclurile au mereu/constant aceeasi lungime ciclu dupa ciclu, sau poate fi NEREGULAT si in acest caz lungimea ciclului poate sa fie foarte diferita cu lungimea minima de 21 de zile sau sa aiba orice lungimea de pana catre 42 de zile (sau mai multe) care nu poate fi stabilita/determinata. In cazul ciclului menstrual NEREGULAT fiindca nu se poate stabili momentul ovulatiei deci nici PERIOADA FERTILA femeia respectiva este nevoita sa intretina intotdeauna doar contacte sexuale PROTEJATE cu prezervativul sau alte metode. In cazul in care ciclul menstrual este REGULAT se poate determina precis momentul producerii ovulului deci si a PERIOADEI FERTILE. De asemenea se poate ejacula sperma in vagin de fiecare data daca femeia foloseste o metoda contraceptiva de lunga durata cum ar fi steriletul, pastilele anticonceptionale, plasturi sau implanturi hormonale si mai nou inelul contraceptiv. Informeaza-te, citeste si invata. Sanatate!