| Yousosweet a întrebat:

Cum ar trebui sa ma comport la primul sarut avand in vedere ca sunt cam timida in privinta asta? am 13 anihappy

4 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Pur si simplu. Puteti incepe prin a va pupa, ca sa te acomodezi. Nu trebuie sa spui nimic, oricum gura ta o sa fie ocupata.

| VenomGirl a răspuns:

Frate, mi-ai citit gandurile haha
Inca astept pentru persoana potrivitahappy
Sunt bi si am aceeasi varstabig grin

| ColOreDdrEaM a răspuns:

happy
si eu am 13 ani si nu am facut'o.
astept baietul potrivit.
si eu sunt super timida, dar nu este asa greu...
cel putin asa am auzithee hee
este din reflex :d

| zambethツ a răspuns:

Nu exista manual de sarutat.Sarutul se invata din practica.Sarutul reprezinta o comunicare.Si este normal sa te "balbai" un pic atunci cand "vorbesti" prima data intr-un nou "limbaj".Dar nu iti face probleme, persevereaza.Nu incerca sa saruti dupa sablon. Fiecarui om ii place sa sarute si sa fie sarutat intr-un anume mod. Gaseste-ti modul tau de a saruta si de a comunica sentimentele si trairile.Invata in timp din practica.Teoria nu are importanta aici, nu te speria daca nu ai mai sarutat,cu siguranta ca daca va fi sincer(a),sarutul,va fi perfect.
Eu cred ca sarutul este comunicare.Degeaba stii sa vorbesti corect daca nu ai ce spune.Degeaba ai un vocabular bogat daca nu gasesti pe cineva care sa te asculte si sa te inteleaga.Tot asa, degeaba stii sa saruti foarte bine daca nu o faci cu cineva pe care il iubesti,daca sarutul tau nu transmite nimic sau daca celalalt nu te "intelege" atunci cand il saruti.Placerea sarutului nu sta numai in tehnica.Nimic nu se compara cu placerea sarutului care spune "te iubesc" sau "te doresc" ...
Nimeni nu poate garanta reusita unui prim sarut perfect.El se va obtine numai printr-o incredere foarte mare in partener si experimentarea in timp a acestei dovezi de afectiune.Ce pot face e sa iti ofer cativa pasi care te-ar putea ajuta sa imbunatatesti calitativ primul sarut cu prietenul/a ta.
Pasul 1:Momentul pregatitor dinaintea sarutului.Asta poate fi o parte chiar mai dificila decat sarutul in sine.E foarte greu sa iti dai seama daca partenera sau partenerul e pregatit pentru primul sarut cu tine.Un pont pentru a va da seama daca partenerul e dispus si e gata sa va sarute ar fi prezenta unuia sau mai multor semne de genul:ochii devin foarte expresivi,stabiliti si mentineti contactul vizual,isi intoarce usor capul,isi linge buzele sau le musca,incepe sa te atinga usor in podul palmei,sa te mangaie lent pe brat sau picior,sau iti ofera un zambet sincer in combinatie cu oricare din semnele de mai sus.
La randul tau,daca vrei sa il/o anunti ca te pregatesti sa il/o saruti,ai putea sa:iti relaxezi muschii din jurul ochilor pentru o privire expresiva si insinuanta(ca si cum ai zambi,insa fara a-ti antrena si buzele in actiune),sa-i zambesti des,sa stabilesti contactul vizual si sa il mentii mai mult decat ai face-o in mod normal sau sa gasesti moduri prin care sa iti atingi subtil partenerul/a.Unul sau mai multi factori din cei de mai sus iti vor putea asigura mediul propice pentru un sarut ideal.
Pasul 2tongueractice practice practice
Nu e nici o rusine sa exersezi inainte de un sarut perfect felul in care se va desfasura.Poti sa o faci in minte,pe antebrat si chiar in oglinda.Sunt foarte multe miscari ale limbii si muschilor obrajilor de care poate chiar nu esti constient,asa ca nu ezita sa incerci inainte fara partener,ca sa poti folosi toate armele de care dispui in momentul sarutului.
Pasul 3:Sarutul propriu-zis
Ok.A venit si timpul actiunii.Daca ai parcurs primii doi pasi,adica i-ai transmis prin diferite metode partenerului ca vrei sa il saruti si ai si pregatirea dinainte de acasa,e timpul sa actionezi.
Fiind vorba de the real deal,incearca sa faci totul sa mearga lin. Chiar daca exersand ai analizat totul pas cu pas si ai gandit sarutul metodic,acum e timpul sa lasi lucrurile sa mearga de la sine si sa nu te mai preocupi atat de orice mic amanunt.Nu de alta,dar i-ai transmite nesiguranta si ezitare partenerului si sarutul tau perfect s-ar transforma intr-un moment mai putin reusit.
Daca esti o persoana mai timda si inca nesigura complet pe tine, poti incerca sarutul cu ochii inchisi.Pe masura ce vei capata incredere in partener si veti practica sarutul de mai multe ori,vei deschide ochii fara probleme.
De asemenea,ca sa amplifici senzatia in timpul sarutului,dar nici sa nu pari prea indraznet printr-un french kiss,incearca sa aduci limba aproape de buze si sa ii atingi usor partenerului buzele cu varful ei,neinvadandu-i totusi spatiul personal neinvitat.
Pasul 4 : Post sarut
La fel de important ca primul pas,cel in care creezi atmosfera potrivita,si modul in care te comporti dupa,participa la pachetul complet al sarutului perfect.
Daca sarutul ti-a facut placere,poti zambi partenerului si chiar sa il iei de mana intr-un moment accentuat de tandrete.
In cazul in care te decizi sa il saruti din nou,ai putea incerca sa mai schimbi cateva din elementele urmatoare,pentru un efect maxim de satisfactie:pozitia capului,viteza si durata sarutului, intensitatea lui,pozitia corpului si a mainilor si chiar a buzelor. Daca prima oara ai incercat o abordare directa si paralela a buzelor tale cu ale partenerului,acum poti incerca suprapunerea celor doua randuri de buze pentru un efect foarte senzual.
Testat-Functioneazalove struck