| mirela_8546 a întrebat:

Cum as putea sa-i zic ca nu vreau sa am relatii sexuale cu el si sa-mi pierd virginitatea?

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Spune-i ca nu te simti deocamdata pregatita.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Asa cum ne spui noua! Numai ca lui trebuie sa ii explici si de ce!

| Farcas a răspuns:

Pai ii spui ca inca nu te simti pragatita! Daca te iubeste cu adevarat te v-a intelege si te v-a astepta atata timp cat vei avea nevoie.

| Rukhsandra a răspuns:

Spune-i ca daca te iubeste te asteapta daca nu.nu
daca te preseaza inseamna ca nu tine la tine si vrea doar sa faca sex cu tine si e posibil ca dupa ce ii dai ce vrea sa iti de-a cu piciorul...asa ca mai bine ii dai de inteles daca nu te asteapta tu n-o sa faci decat cand esti pregatita si daca te preseaza ii spui pa pa big grin

| kidulinha a răspuns:

Dupa povestea ta, eu i-as zice "mars". laughing

| Stefania a răspuns:

Spune-i ca nu esti inca pregatitahappy

| αndï a răspuns:

Eu zic sa-i spui ca vrei, toti ne dezvirginam la un punct ^^ merita incercat, daca chiar nu vrei sa faci sex cu el spune-i pe fata, spune-i ca nu esti pregatita sati pierzi virginitatea, noi nu suntem destul de inteligentzi sa intelegem de ce voi fetele nu sunteti pregatite de sexwinking

| 16.laura.16 a răspuns:

Ma iubesti pentru ca sunt unica nu pentru ca sunt ca altele nu-i asa? eu acum nu ma simt pregatita, sper ca intelegi.

| chrystyna a răspuns:

Scuza-ma dar nu prea inteleg intrebarea.Nu vrei sa ai rel sex cu el dar vrei sa-ti pierzi virginitatea? Inseamna ca probanil nu e el alesul.Mai asteapta! O discutie amiabila si sincera rezolva multe.Pana si problemuta ta!

| angel_6687 a răspuns:

Cunosti cuvantul NU? daca da, a venit vremea sa-l folosesti.

| kiss1 a răspuns:

A-ti incepe viata sexuala pentru o fata este ceva deosebit, un nou pas spre necunoscut, spre maturizare, devenim femei. De aceea, trebuie sa o avem primul contact sexual la momentul potrivit, nu sa ne lasam influentati de prietenele noastre, "eu am facut-o, tu esti ultima, nu patesti nimic daca o faci". In nici un caz nu trebuie sa hotarasca cei din jurul nostru, atunci unde mai ar mai fi magia primei dati?

Un alt factor care ne determin sa facem sex inainte sa ne simtim pregatite sunt insusi potentiali parteneri care ne preseaza cu texte precum "Draga, tu stii ca te iubesc mai mult decat orice, nu crezi ca e momentul sa o facem, te doresc si nu mai pot. Daca nu vrei ne despartim. Asa ca hotaraste." iar fata disperata ca si-ar putea pierde printul cedeaza.

Gresit! Nicidecum nu e barbatul potrivit, daca ar fi cel pe care il astepti tu dornica, ar avea rabdare cu tine, te-ar intelege si te-ar astepta pana te-ai simtii pe deplin pregatita psihic, insa acest gen de barbati vor doar sa fii a lor, iar apoi cu timpul se distanteaza de tine, fiinda ei sunt intr-o continua miscare si cu siguranta vor cauta pe altcineva.

De aceea nu trebuie sa simta altii ca ar fi momentul, ci tu... si nu trebuie sa te gandesti la ce vor spune ceilalti, caci daca te vor judeca la urma urmei e viata ta, decizia ta.

Parintii... ce vor spune ei daca afla ca fata lor nu mai e virgina. Nu prea mai au de ales, trebuie sa accepte si sa inteleaga. Oare ei au fost mai diferiti de noi? Nu! Si ei au trecut prin aceleasi probleme.

Dar daca crezi ca poti pastra secretul in asa fel incat ai tai sa nu afle e si mai bine, te scutesti de o problema care nu ai cum sa stii ce intorsatura poate sa aiba. Nu mama sau tata hotaraste cand tu vrei sa fii cu persoana iubita.

Nu te grabi!

Toate ne-am intrebat macar o data cand e varsta propice... inca nu cred ca s-a stabilit o varsta la care sa iti incepi viata sexuala, varsta potrivita e atunci cand tu te simti indeajuns de pregatita atat psihic cat si fizic, cand poti trata actul sexual cu maturitate nu ca pe un joc de senzatii tari, cand esti indeajuns de responsabila sa te protejezi. Insa nu te grabi!