| anonim_4396 a întrebat:

Cum decalotez(belesc)penisul? Ma ustura daca incerc sa-l decalotez.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca nu reusesti sa-l decalotezi foarte lin si usor, adica fara sa simti nici cel mai mic disconfort/durere inseamna ca suferi de afectiunea numita generic fimoza care poate avea 4 grade de manifestare de la usoara la severa. Ar fi indicat sa te consulte medicul de familie si in functie de starea de fapt sa-ti dea trimitere la sectia Urologie pentru a fi consultat de un medic urolog. Un penis perfect decalotat arata ca cel din aceasta imagine : https://en.wikipedia.org/wiki/File:Image_of_frenulum.jpg. De asemenea poate te ajuta raspunsul pe care l-am dat si altor persoane care se pare ca sufera si ei de aceasata afectiune : http://www.tpu.ro/......insa-daca/ sanatate.

| BlueBloodd a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pai nu vreau operatieee.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru BlueBloodd):

Se ajunge la operatie doar in cazurile prea severe atunci, cand largirea/intinderea pielii preputiului acea formatiune cu aspect de mica trompa denumita "bot de tapir" are deschiderea foarte mica si nu se poate efectua/realiza prin procedeul Beauge descris in raspuns largirea respectivei deschideri. Din acest motiv trebuie sa te vada prima data medicul de familie.

| Emilian65 a răspuns:

Care este varsta ta? De ce ai astat asa pana la varsta asta? Daca totusi nu reusesti sa-l decalotezi cu ajutorul sfaturilor date de anteriorii, atunci nu ai decat sa consulti un medic urolog care te va sfatui ce ai de facut in continuare.

| Radu284 a răspuns:

Ce te ustura? Pielea sau capul penisului?
Daca t eustura capul, si ai sa zicem sub 14 ani, e normal sa fie foarte sensibil.

Si cu toata usturimea, poti sau nu sa-l decalotezi complet?

| 4psiho a răspuns:

Încearcă cu lubrifiant, mult lubrifiant dacă durerea persistă atunci la doctor cu tine.