| theodora_2847 a întrebat:

Cum este mai bine si mai frumos? Sa-ti incepi viata sexuala cu cel pe care-l/o iubesti sau cu un necunoscut(a)?

Astept pareri pro si contra, argumentate bineinteles.

Cei care ati facut acest pas...cum a fost? ce regretati? cum ati fi vrut sa fi procedat acum cand priviti inapoi?

Răspuns Câştigător
identitate
| identitate a răspuns:

Buna intrebare!laughing In ceea ce priveste baietii, nu are rost sa dezbatem problema pentru ca noi nu ne facem atatea probleme.happy
Sa incepem cu necunoscutul:In nici un caz! Asta daca "necunoscut" inseamna l-ai vazut, ai facut-o si dupa dispare (asa cum vrei si tu de fapt). E un mod bun pe de o parte de a scapa de "presiune", desi nu e prea indicat.big grin Fac asa cele convinse ca oricum o sa fie naspa, asa ca de ce sa nu o faca cu unul cu care nu au nici o asteptare?!
Modul prin care obtin rezultatul e cam aiurea, ideea ce sta la baza actiunii insa e una foarte buna! Trebuie sa nu ai asteptari prea mari, asa nu poti fi dezamagita ca femeie.In cel mai "rau" caz, daca pleci cu ideea asta,"risti" sa fii surprinsa placut.
Din iubire? In nici un caz! E chiar mai rau decat cu un necunoscut!
Pe langa faptul ca unei femei ii e practic imposibil sa se decida sa faca sex pentru prima oara din iubire, traumele pot fi foarte mari.Asta pentru ca, de regula, cei care asteapta mult pana o femeie se decide, si lasa impresia ca o iubesc, nu prea stiu "cu ce se mananca" sexul. Daca ar sti, ar ajunge mult mai repede la acest capitol, nu ar fi nevoiti sa astepte.In plus, chiar daca poate la inceput pleaca cu intentii "nobile", in timpul asteptarii acumuleaza o multime de frustrari ce se "deconteaza". Cand hotarasti sa o faci... uita total de tine, nu mai e vorba de egoism ci practic de "ura" (poate parea un pic exagerat termenul dar nu e). Nu o sa-ti dau acum o multime de exemple in care s-a intamplat asa si in care o sa se mai intample. Iar un alt efect al sexului "din iubire" e schimbarea totala a atitudinii "barbatului"(impropriu spus, as spune persoanei de sex masculin) care a asteptat atat de mult timp.Noua atitudine poate duce la despartire imediata sau, mai rau, la dorinta ca el sa plece cat mai repede si foooooarte multe regrete.
Ideal "marele eveniment" ar trebui sa nu mai fie privit asa ci asa cum ar fi firesc, ca pe un simplu inceput!
Indiferent ca e vorba de un iubit de ceva timp sau de unul abia cunoscut, sex faci doar atunci cand te face sa-ti doresti, nu atunci cand te hotarasti, iti cere sau crezi ca ar fi timpul, fara nici o legatura cu sentimentele.De asta ii si este atat de greu unei femei sa se hotarasca sa faca sex "din iubire". Pentru ca nu despre sentimente e vorba ci despre dorinta.winkingAsa in mod sigur nu o sa ai regrete...
In ceea ce priveste experienta, aceasta nu are relevanta strict din punctul acesta de vedere.Cand e vorba de o relatie de foarte lunga durata, e altceva... experienta se impune, dar pentru binele ei. Orice femeie stie sa faca sex din nastere, nu e ceva ce se invata. Daca cineva vrea sa te invete cum se face, inseamna ca nu stie cum se face.happy
Si ca sa inchei cu ultima ta intrebare, eu am facut sex prima data cu o femeie(de fapt ea a facut cu mine rolling on the floor ) care nu era nici necunoscuta, nici nu o iubeam.Totul a fost bine pana la dorinta ei permanenta de a ma invata cum se face (fiind cu 4 ani mai mare decat mine) care m-a facut sa iau viteza destul de repede.
In rest, recomand relatiile noi in care sentimentele nu sunt atat de prezente, dar care, in acelasi timp, nu stii cum/si daca o sa se termine...Totul trebuie sa fie privit asa cum ar fi firesc:Un inceput.
Fiecare insa e liber sa aleaga cum vrea sa-si traiasca viata...

P. S. O alta varianta ar fi...tot o femeiewinking, desi si din alea, poti gasi si mai si decat un barbat!laughing

7 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Pentru ce sa o faci cu un necunoscut? Sa vezi cum te descurci in situatii extreme? Viata sexuala fara iubire, fara pasiune e pierdere de timp, riscuri pentru sanatate, deci nu vad unde-i avantajul!

| Dizzydizz a răspuns:

E na\
c intr stupida\
cu pers iubita normal.
Iar daca te atrage unul si esti o fire rebela o faci si cu un necunoscut.

dar asta nu e si cazul meuhappy

| stresu a răspuns:

Asa, sa incep poveste lunga. Eu nu mi-am pus intrebarea multa vreme ca pana pe la 19 ani (da, oi fi mai anormala) nju ma- preocpat deloc sexul. Ramasesem singura virgina din clasa si ma"sfatuiau" de "bine" sa o fac cu oricine numai sa o fac.
Sa luam cazul unei sfatuitoare. Si-a pierdut virginitatea la 14 ani la mare cu un tip de nu il stia si nu l-a mai vazut. Ala dadea, pe ea o durea si se uita la plafon poate poate se termina. Gata! Ea zice ca asa e bine ca daca te atasezi prea tare de cel cu care o faci prima data?
Cazul 2: gasesti un om cu care stai de vorba luni intregi, iti place compania lui, parca nu merge fara deloc; umblati prin tara, incepeti usor, discutati despre subiect, va protejati; te trezesti dimineata langa el, chiar si 6 luni mai tarziu tot la fel e.
Parca ceva diferenta. Acum nu sustin statul pana la maritis, sau sa o faci neaparat cu cel cu care ramai toata viat, ca nu se stie.
Dar sa fie bine atunci, sa nu plece imediat, sa tineti unul la altul si sa nu fie chiar "sport de performata". La unii cica merge, dar pentru mien personal ar fi fost traumatizant.
Spor!

regis
| regis a răspuns:

Cel mai bine e sa iti incepi viata sexuala cu persoana iubita. Dar pot fi avantaje (pentru ambiiwinking ) si daca nu astepti prea mult.

De fapt nici nu stiu cum e mai bine, dar cand am citit intrebarea mi-a venit in minte un banc si folosesc raspunsul doar ca un pretext ca sa vi-l spun:

- Mai Ioane, zice Maria, tu traiesti mereu cu o piatra pe inima ca n-am fost fata mare cand ne-am luat!
- Apoi Marie draga, nu pre' ai fost...
- Mai Ioane, dar ti-a placut, cum am facut-o aseara, nu?
- Ei, cum nu!
- Si alaltaseara, si saptamana trecuta...
- Ohohohoo!
- Si acum tu ce crezi, Ioane, ca toate astea se pot invata la fara frecventa?

| kaya a răspuns:

Parerea mea e ca trebuie sa faci pasul asta cu persoana pe care o iubesti si te iubeste ca totul sa fie bine si placut pentru amandoi, sa iti ramana o amintire placuta.Eu nu regret nimicwinking Numai bine

| vladix a răspuns:

Evident...cu cel pe care-l iubesti. Daca faci cu persoana iubita nu e nimic de regretat. Daca faci cu cel pe care-l iubesti si care probabil te iubeste, in timpul actului sexual se va gandi si la tine, nu numai la el. Va sti cum sa procedeze astfel incat sa nu te doara in timpul dezvirginarii. O sa aiba grija sa fie mai tandru.

| theodora_2847 explică:

Da, si eu pun intrebarea asta.tot din cauza ca am fost sfatuita de 'bine' de altii. Bineinteles ca mi se pare aiurea sa o faci cu un necunoascut, dar ma tem sa nu iasa mai urat cu cel pe care il iubesti decat cu un necunoscut( pentru ca expertii sfatuitori de bine spun ca e groaznic prima data si lui (experimentat fiind) nu-i va placea lipsa mea de cunoastere in domeniu si etc...