| anonimulus a întrebat:

Cum ii fac pe parintii mei sa fie de acord cu relatia mea cu un baiat mai mare ca mine cu 10 ani. noi ne iubim mult si mai avem un exemplu aici in oras la noi pe niste tineri care s-au casatorit acum 3 ani parca si ea decat a implinit varsta de 18 ani si s-a logodit in secret si parinti ei nu erau de acord cu casatoria acum sunt foarte fericiti impreuna si au si o fetita! puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi?

12 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

10 ani e cam mult. daca tu ti-ai gasit fericirea la el, e ok. mare atentie ca fericirea poate fi un mic demo. si o sa te dai cu capul de toate ca ti-ai luat un angajament asa mare cand erai un mic copil. eu zic sa mai astepti pana-ti mai vine mintea la cap

| h3r a răspuns:

Tu de ce te iei după alții? Partenerul tău este ca celălalt? Tu ești ca ea? Nu.
Oricum, părinții tăi n-o să fie de acord.
Și știu ei de ce.

| Voidwithin a răspuns:

Faci ce vrei dar 10 ani e prea mult dupa mine.

| e1xtz a răspuns:

Pai acum mai depinde si daca tu ai 22 de ani si el 32 mai e cum mai e.dar daca tu ai 14-15, si el 25 le mai dau dreptate si parintilor

| Ax3LdeV a răspuns:

Mai stiu si eu aceasta problema am mai intalnit-o la un coleg de lucru era aceeasi problema Ei sau castorit si parinti lor au zis ca nu merg la nuta dar sau dus ca era fiul lor, apoi au stat la bunci lui iar bunnici o tot 'bazaia' pe nevasta-sa si vazand barbatu ca asa nu merge s-au mutat la apartament, acum sunt fericiti au doi copii

| 26Geo a răspuns:

DA! ...se poate.Trebuie sa vorbesti cu unul din parinti, de obicei mama(e mai slaba ca sa zic asa, sau tatal) si sa incerci sa ii explici ca voi va iubiti si ca vreti sa fiti amandoi.Roag-o sa ii acorde macar o sansa de a vorbi cu ei 2(parintii) si sa seconvinga ca acel baiat nu isi va bate joc de ea. Daca convingi unul din parinti sa vorbeasca cu celalalt si amandoi se pun de acord, prietenul tau poate vorbi cu ei si sa vedeti ce faceti mai departe.Bafta

| AleexaIoana a răspuns:

Stiu cum e, si intre mine si prietenul meu sunt 9 ani diferenta, numai ca eu sunt majora am 21 de ani ai mei nu au nici o problema cu asta. Acum depinde si de baiat daca el intr-adevar te iubeste este serios in banca lui are grija de tine si stie sa te invete cate ceva iti atrage atentia cand gresesti si chestii din astea parintii tai ar trebui sa fie de acord ai fi pe maini bune, ar trebui sa vorbiti amundoi cu ei sa ii faceti sa inteleaga sa ajunga sa il cunoasca sa vada ce fel de om este sunt sigura ca il vor accepta. Multa bafta!

| DoubleSwag a răspuns:

Pai...incerca sa iti convingi parintii sa discutati deschis despre asta.Arta.le cat de mult va iubiti.Nu e bine sa va logoditi in secret adica parintii tau te.au crescut, au incercat sa iti faca pe plac, au avut grija de tine si apoi tu ii parasesti. Poate le e frica sa te piarda ca doar esti fetita lor. Poate nu vor sa gresesti. Pune.te in piela lor.Cum te.ai simti daca asa ar face fata ta? Si sfatul meu e sa nu te grabesti cu logoditul deoarece o casnicie implica multe foarte multe atributii.Si reiese ca ai vrea si copil daca vrei sa urmezi pe ceilalti tineri, dar gandeste.te ca daca veti avea copil, copilul va avea parte de ce isi doreste? Sfatul meu este sa nu te grabesti si sa comunici deschis cu parintii tai. Sper ca te.am ajutat.

| anonimulus explică (pentru DoubleSwag):

Eu nu sunt fata lor naturala. ei sunt pariti mei adoptivi.

| anonimulus explică (pentru DoubleSwag):

Va multumesc tuturor pentru pareri o sa decid ce am sa fac am sa vorbesc cu mama mea si am sa ii spun in fiecare zi cate ceva si am sa incerc pentru ca altfel am sa il pierd pentru totdeauna. si el a spus ca are ganduri serioase cu mine dar trebuie sa ii impacam pe parintii mei ca nu l-ar accepta.

| h3r a răspuns (pentru anonimulus):

Nu contează, ei te iubesc și tu la fel! Îți vor binele!

| anonimulus explică (pentru DoubleSwag):

Daca ar fi sa fie de acord cu noi m-as bucura. noi doi iubim copii mai ales pe cei mici. daca ma ajuta dumnezeu sa reusesc sa imi conving parinti ar fi perfect i-as multumi toata viata