| XyYx a întrebat:

Cum imi pot da seama daca imi iubesc prietenul sau sunt doar atasata de el? Povestea mea incepe astfel. Il cunosc pe Andrei de 10 ani de zile, insa suntem impreuna de doar 2 luni. Timp de 7 ani el a stat cu o fata, pe care o stiu si eu de cativa ani, insa nu pot spune ca eram foarte bune prietene ci mai vorbeam uneori, mai ieseam la un suc cu ea, uneori chiar si cu ei amandoi. De ceva timp ei s-au despartit insa au ramas in relatii bune deoarece nu s-au certat din cauza ca unul dintre ei ar fi calcat stramb ci din cauza ca nu se mai intelegeau ca si cuplu. Problema sta in felul urmator. Am inceput sa vorbesc cu el de vreo 5 luni, mi-a spus ca ma place de mai mult timp, ca ii place foarte mult felul meu de a fi, ca sunt foarte dragalasa, dar ca nu imi putea spune deoarece era cu fata aia. Vorbind in fiecare zi, am inceput sa prind si eu mare drag de el, sa ma simt foarte bine atunci cand sunt cu el. El este genul de baiat de care rar mai gasesti in ziua de azi. E tandru, dragastos, cu mult bun simt, care te ajuta neconditionat cu orice ai nevoie. Imi place foarte mult de el, si imi place si mai mult de cand am facut dragoste prima data cu el. Problema e ca nu stiu daca il iubesc. Imi place sa stau cu el, imi place fiecare gest care il face, imi doresc sa il am alaturi de mine, daca nu vorbesc cu el ma simt foarte nasol, simt nevoia sa il aud tot timpul. Desi stiu cum e el, sunt foarte foarte geloasa daca aud ca il mai cauta fosta iubita, sau daca mai iese cu ea la un suc in calitate de amici. El imi zice ca nu mai simte nimic pentru ea, nu o mai iubeste, si ca acum ma iubeste pe mine. Dar sunt excesiv de geloasa sad Cum imi pot da seama daca il iubesc sau sunt doar foarte atasata de el? Am incredere in el, dar imi e teama sa nu ma dezamageasca asa cum a facut-o fostul meu iubit. Inainte sa ma judecati, am 22 de ani si el 24!

9 răspunsuri:
| JustRoxanne a răspuns:

Eu cred ca il iubesti!

| XyYx explică (pentru JustRoxanne):

Il pot iubi doar dupa doua luni? Sau nu conteaza timpul care este totusi relativ scurthappy

| JustRoxanne a răspuns (pentru XyYx):

Dupa parerea mea, nu conteaza timpul... poti iubi o persoana si dupa cateva zile petrecute impreuna.

| XyYx explică (pentru JustRoxanne):

Iti multumesc frumos pentru raspunshappy

| JustRoxanne a răspuns (pentru XyYx):

Cu placere! happy

| HDSeer a răspuns:

Nu are importanta cat timp trece cel mai important ca te simti bine in prezenta lui.Si eu cred ca tu il iubesti si nu conteaza timpul ba chiar doua luni e mult uneori iti trebuie doua priviti ca iti placa de o persoana.

| XyYx explică (pentru HDSeer):

Asa e! Multumeschappy Ma gandeam ca e prea totusi prea repede sa spun ca il iubesc big grin

| sunatelefonul a răspuns:

La varsta pe care o ai e usor sa distingi un sentiment de atractie fata de unul de iubire. din cate descri eu zic ca il iubesti sincer, un indiciu important este faptul ca esti geloasa pe fosta, gelozia se naste din dragoste. in ceea ce priveste comportamentul lui nu ai cum sa nu il iubesti, adica ine nu si-ar dori un iubit ca al tau. sa stii ca timpul si vasta de exemplu sunt obstacole stupide in dragoste. t pup si succes in continuare.

| XyYx explică (pentru sunatelefonul):

Iti multumesc din suflet pentru parere. Multa bafta si tie in ceea ce iti doresti sa realizezi. Pupici!