| lilskies a întrebat:

Cum mă las de masturbare? Fără religie adica sa ma rog sau chestii de genul fara d-alea.
O fac timp de 3 ani și vreau sa mă las pentru că am auzit ca dacă te lași iti oferă foarte multe beneficii încredere mai mare in tine energie mai multă, deci ajutor incerc si incerc dar nu rezist mai mult de 4 zile, ajutor sunt disperat!

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Dacă te masturbezi prea mult Primești anxietate și depresie, în rest e cum a zi corbul, după o o labă bună pierzi o mică parte din testosteron, doar că aceea parte se reface în câteva ore via faptului că mănânci și corpul tău produce chestii.
Pe scurt cantitatea de energie pierdută cu o labă e infizitimală, pentru că testosteronul spre deosebire de estrogen (ovule) se produce aproape toată viața (circa 70 de ani).
Dar dacă vrei să faci o pauză mai lungă e vital două lucruri:
1. Nu te mai gândi la chestii sexuale.
Doi când ai chef să te masturbezi și ești excitat urinează-te ajută.
3. Fă sport, fiind obosit îți piere cheful de labă.

17 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Conform studiilor si pe baza rezultatele obtinute prin cercetarile efectuate se poate afirma ca informatiile detinute de tine sunt in totalitate eronate, gresite, incorecte. Chiar din contra, s-a constatat ca de fapt practicarea autosatisfacerii prin masturbare produce efecte benefice de natura emotionala, psihica, mintala, fizica, etc.
In zilele actuale, cele in care subiectele privind viata intima au inceput sa fie din ce in ce mai des discutate/dezbatute, atat in societate, cat si pe retelele desocializare, etc, se poate observa ca activitatea privind practicarea masturbarii continua sa fie un subiect tabu in randul majoritatii populatiei. De obicei, oamenii refuza sa discute despre viata lor sexuala, din jena si pentru ca este in continuare considerat un subiect mult prea intim de abordat. De aceea, este lesne de inteles de ce mai apar intrebari unele mai ciudate decat altele legate de masturabare, de genul:
-- „Este bine ca masturbarea sa fie practicata cu regularitate?"
-- ''Are vreo limita de varsta, pana la care poate fi prcticata?",
-- ''Este un pacat de moarte asa cum zice biblia sau preotii?",
-- ''Daca-mi frec penisul imi va creste par in palma? pot deveni balbait? pot sa orbesc? sau sa raman pitic, sa nu mai cresc?"".
Astfel de intrebari trezesc/starnesc reacții care mai de care mai diverse si mai diferite. S-a constatat ca de obicei parerile privind masturbarea fiind contrare, nu se poate face o analiza obiectiva in privinta acestei activitati practicate de majoritatea populatiei de ambele sexe si de toate varstele. Din acest motiv este indicat sa fie luate in calcul studiile si cercetarile atat stiintifice cat si cele medicale pentru a se putea formula un raspuns obiectiv. Potrivit studiiilor publicate, masturbarea are rolul binedefinit de a pregati si determina organismul sa produca si sa elibereze mai multi hormoni asa numiti ''buni'' care sunt dopamina, oxitocina, serotonina si endorfinele, adica cunoscutii hormoni ai dragostei, fericirii sau bunei dispozitii (de care preotii in mod absolut sigur nici nu au auzit in viata rolling on the floor ) Producerea acestor hormoni ''buni'' duce la scaderea cortizonului adica a hormonului ''rau'', cel care este responsabil de starile de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Despre alte beneficii care se produc la nivelul psihicului si mintalului fiecarui individ, poti afla mai multe accesand si lecturand materiale stiintifice si medicale existente pe internet (nu le gasesti in biblie). Iar convingerile potrivit careia se produc toate nenorocirile posibile dar si imposibile, sau ideile ca s-ar pierde energia din cauza elimarii de mari cantitati de vitamine si minerale din corp prin sperma ejaculata este convingerea unor imbecili retardati. rolling on the floor Multa sanatate!

| lilskies explică (pentru corbulalbrosu):

Stai un pic eu n am zis sa ma las de tot eu am zis ca vreau să fac o pauza de 2 luni si informatiile tale sunt total greșite pentru ca testosteronul are un rol foarte important in corp si ba din contră dacă te masturbezi primești anxietate depresie

| alina2k18 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Iegzactwinking
Ia sa-mi eliberez si eu hormonii aia si sa-mi scad cortizolu'winking

| corbulalbrosu a răspuns (pentru alina2k18):

Poate vei reusi tu Alinuta draga, sa-i explici acestui agarici ageamiu rolling on the floor ca femeile se simt perfect dupa masturbare, chiar si daca in organismul vostru hormonul testosteron exista intr-o foarte mica cantitate si practic NU are absolut nicio importanta.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru lilskies):

Inainte de a mai debita idei tampite si pareri proprii imbecile, asa cum o fac de regula toti agaricii ageamii, te sfatuiesc sa citesti articolele care ofera explicatiile necesare corecte, bazate pe rezultatele cercetarilor medicale efectuate pe plan mondial
https://www.click.ro/entertainment/sexualitate/11-beneficii-ale-masturbarii
https://www.revistateo.ro/relatii/5-avantaje-ale-masturbarii-zilnice-40722/

| Osneros a răspuns (pentru lilskies):

O sursă pentru afirmațiile tale? În momentul actual contrazici toată comunitatea medicală, cu siguranță ai primi un premiu important dacă demonstrezi afirmațiile.

| SG1995 a răspuns (pentru lilskies):

Dacă te masturbezi prea mult Primești anxietate și depresie, în rest e cum a zi corbul, după o o labă bună pierzi o mică parte din testosteron, doar că aceea parte se reface în câteva ore via faptului că mănânci și corpul tău produce chestii.
Pe scurt cantitatea de energie pierdută cu o labă e infizitimală, pentru că testosteronul spre deosebire de estrogen (ovule) se produce aproape toată viața (circa 70 de ani).
Dar dacă vrei să faci o pauză mai lungă e vital două lucruri:
1. Nu te mai gândi la chestii sexuale.
Doi când ai chef să te masturbezi și ești excitat urinează-te ajută.
3. Fă sport, fiind obosit îți piere cheful de labă.

| doctorandus a răspuns:

Părerea mea e că dacă n-ai intrat pe mâna unui escroc medical, trebuie să ceri trimitere la psihiatrie. Pentru că n-ai nimic de câștigat din a te opri din masturbare.

| Sofer a răspuns:

O data la 3 4 zile nu-i bai frate.

| Goete a răspuns:

Nu tot ce zboara se mananca.
Ai auzit tampenii

| AliGab a răspuns:

Data viitoare incearca sa rezisti 5 zile, apoi 6 zile si tot asa pana se duce dependenta. Succes!

| Jardelin a răspuns:

Nu te mai uita la materiale porno si la femei pe strada.

| lilskies explică (pentru Jardelin):

Wow ce explicație logica, de ar fi așa simplu as face o crede-mă.

| Jardelin a răspuns (pentru lilskies):

Ma gandesc ca cheful de masturbare porneste de undeva, nu? Si cred ca de la materialele porno, in primul rand. De aceea ti-am recomandat sa nu te mai uiti la ele.

Răspuns utilizator avertizat
| Ely1234567 a răspuns:

Când îți vine să te masturbezi abtine-te și nu o fa. Gândește-te ca îți faci rău

| Quatae12 a răspuns:

Încearcă să te abții cât de mult poți, i-ar când îți vine să faci gândeștete că-i ceva rău.

| Gamergusti a răspuns:

Știu că e greu dar când vrei gândește că aceea e doar o plăcere de moment și că dacă te lași te vei simți mai bine, cel puțin așa a mers la mine