| tonyc7 a întrebat:

Cum poate interpreta un barbat apelativul de,, dragule" (spus aproape dupa fiecare fraza) venit din partea unei femei cu care discuta intamplator, pentru prima oara? Femeia respectiva fiind una normala, serioasa, deci nu vreo curva de la coltul strazii.

35 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Obișnuintă.

| tonyc7 explică (pentru Ofiintă):

Obisnuinta ai atunci cand te cunosti de mult timp cu persoana. Despre mine nu stie absolut nimic, m-a vazut prima data si de la prima discutie a inceput sa ma ia cu,, dragul meu".

| Ofiintă a răspuns (pentru tonyc7):

Obișnuința de a spune dragul meu.

| tonyc7 explică (pentru Ofiintă):

Pai si daca vine unul cu sotia tot asa i se mai adreseaza? Nevasta-sa aluia cum se simte daca ar auzi formula asta?

| Ofiintă a răspuns (pentru tonyc7):

Cel mai probabil nu ar spune asta.
Însă, în cazul tău nu s-a pus problema.

| tonyc7 explică (pentru Ofiintă):

Si totusi, folosirea acestei formule imi lasa si semn de interpretare ca si cum m-ar invita sa ne cunoastem mai bine. Tu nu crezi ca ar fi si asta o posibilitate?

| Ofiintă a răspuns (pentru tonyc7):

Cred că tu ai vrea să fie o invitație. Nu știu, se poate să fie. Însă, unele femei tind să folosească formula "dragule" destul de des. Am mai auzit și eu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fata vrea sa fie politicoasa sau te apreciaza ca pe un prieten fara tentă sexuală, spune i si tu draga mea, si vezi cum reactioneaza ea.

| aditimus a răspuns:

Inseamna ca persoana ii este draga.

| tonyc7 explică (pentru aditimus):

Nu ai inteles. Il vede pentru prima oara pe respectivul. Habar n-are cum il cheama, cu ce se ocupa, daca e casatorit sau cati ani are! Si totusi, dupa fiecare vorba scoasa din gura, pune si apelativul,, dragul meu"...

| aditimus a răspuns (pentru tonyc7):

Inseamna ca este o persoana educata happy

| sierra1 a răspuns:

Tic verbal, simplu

| tonyc7 explică (pentru sierra1):

Si daca spune mai mult si,, dragul meu"? Tot asa, numai la sfarsit, de fiecare data cand incheie o fraza...

| sierra1 a răspuns (pentru tonyc7):

Tu n-ai citit ce ți-am scris?

| tonyc7 explică (pentru sierra1):

Nu cred ca e tic verbal... Ca e mult prea indrazneata formula asta incat si cei care au ticuri verbale sunt retinuti la a spune asa ceva.

| sierra1 a răspuns (pentru tonyc7):

Ok atunci e innebunită după tine. E ok așa?

| tonyc7 explică (pentru sierra1):

laughing))) E ciudata si posibilitatea asta, pentru ca habar n-are cum ma cheama, ce varsta am, cu ce ma ocup si mai ales daca sunt casatorit sau nu! laughing))

| sierra1 a răspuns (pentru tonyc7):

și atunci nu mai recitești - cu atenția acum - prima mea intervenție?

| tonyc7 explică (pentru sierra1):

Si daca i-as raspunde si eu in acelasi mod, luand-o cu,, draga mea" dupa fiecare vorba pe care o zic... Cam ce ar iesi? Cum crezi ca ar reactiona?

| sierra1 a răspuns (pentru tonyc7):

S-ar prinde că derapează și că faci "mișto" de ea

| tonyc7 explică (pentru sierra1):

Pai de ce sa fac misto daca ii raspund cu aceeasi formula cu care mi se adreseaza ea?! Practic, ii demonstrez ca sunt la fel de deschis si de finut.

| sierra1 a răspuns (pentru tonyc7):

Mami, fă tu ce și cum vrei că văd nu accepți nici o altă părere

| SG1995 a răspuns:

Ca un tic verbal. Adică si eu îi mai spun cuiva asa random "dragă".

| CodrutElian1990 a răspuns:

Da, sunt asemenea persoane: si barbati si femei. Este ca un tic. Cunosc o femeie de varsta a doua care zice "iubitule", "iubito" de cate ori apeleaza persoana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca fiind ceva scarbos.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce, draga?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Suna mai bine la feminin, oricum.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa nu ti se pare scarbos? E ceva mai tolerabil?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Tot mi se pare scarbos, dar da, e mai tolerabil. Desi nu venind din partea ta, referindu-te la mine.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Concret, ce are altul si n-as avea eu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu mi-ar placea sa fiu numita "draga" de catre nimeni.
Si e dificil sa fac o comparatie intre doua necunoscute, una mai fiind si abstracta.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma asteptam la asa raspuns, e cel corect de altfel. Auzi, dar tie ce iti place mai degraba? aia nu, aia nu, aia nu

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Vanilia

| tonyc7 explică:

Femeia spune tot timpul,, dragul meu"... Ca sa explicitez mai exact. Deci nu,, draga", cum gresit au inteles unii.,, Dragul meu"...suna cu totul altfel.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru tonyc7):

Cel mai bine intreaba o pe ea de ce i ti spune asa, numai ea stie motivul, noi nu putem nici macar sa ghicim de ce.