| anonim847483 a întrebat:

Cum pot sa imi dau seama ca sunt insarcinata? Cat mai multe semne va rog si nu aduceti vorba de testul de sarcina

6 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Cel mai sigur este sa faci un test, nu sa te iei dupa simptome pe care le poti avea si pe baza stresului.

| Violleta2022 a răspuns:

La 14 ani anisori poate nu ai habar ca sexul trebuie facut cu PREZERVATIV.
daca l-ai facut fara, atunci singura modalitate sa aflii daca esti insarcinata este doar UN TEST DE SARCINA, facut DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala, fiindca atunci este corect si arata real daca esti sau nu insarcinata, ori merg la un medic ginecolog sa te consulte in vagin.
Fiecare femeie este diferita, putand sa aiba simptome sau sa nu aiba nici unul.
Din pacate, de citit in bobi, stele sau ghicit in pietricele, nu functioneaza pentru tine.

| corbulalbrosu a răspuns:

SINGURUL instrument care poate indica cu maxima precizie daca existenta hormonului de sarcina hCG in organism este TETERUL DE SARCINA pe baza de urina sau testul de sarcina beta-hCG care se efectueaza in laboratorul de analize medicale prin analiza unei probe de sange.
Rezultatul corect in proportie de peste 98-99% se obtine dupa 17-18 zile prin testul de sarcina beta-hCG si dupa 21-22 de zile prin testul de sarcina efectuata cu ajutorul urinei.
Celelalte semne si simptome de sarcina nu valoreaza in cele mai multe cazuri nici cat o ceapa degerata. laughing din moment ce exista metode de testare SUPER PERFORMANTE si extrem de PRECISE. Multa sanatate!

| Goete a răspuns:

Dupa aprox. 9 luni stii 100%.
Chiar mai repede.

| Goete a răspuns:

De altfel n-ai bani pentru un test de sarcina sau iti place tie sa stai in incertitudine?

| Floridori a răspuns:

Primul semn este ca iti intarzie menstruatia atunci cand ai ciclu regulat.

O varianta sigura este testul de sarcina efectuat dupa 5 zile de intarziere in cazul ciclului regulat sau dupa 21 de zile de la contactul sexual in cazul ciclului neregulat.
Este ieftin si sigur.Nu musca, deci nu inteleg reticenta.

O analiza de sange beta-hCG cantitativ.

O alta varianta ar fi medicul ginecolog insa la ecografia transvaginala, sarcina viabila, deci care include si un embrion poate fi observata abia dupa saptamana 5.Totusi in anumite cazuri, poate fi observat sacul gestational cu cateva zile inainte, intre saptamanile 4 si 5.

Succes!