| Myhaella847464 a întrebat:

Cum pot sa imi dau seama cand trebuie sa imi vina menstruatia? Cum calculez? Daca mi-a venit pe 16 aprilie dupa mi-a venit pe 16 mai, dar luna asta inca nu mi-a venit.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca esti in perioada primilor 1-2 ani de cand au aparut primele cicluri menstruale si in cazul in care presupunerea este corecta, trebuie sa stii ca in primii ani de obicei in majoritatea cazurilor caracteristica pincipala a ciclurilor menstruale este aceea de a fi neregulate adica lungimile ca numar de zile sa fie diferite de la un ciclu la altul. In concluzie in mod sigur actualul iclu va fi mai lung fata de cel anterior, insa nimeni nu poate sti si nici macar anticipa cand/in ce moment se va produce urmatoarea menstruatie. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| TsunamiiiYay a răspuns:

De exemplu daca tie iti vine pe data de 2 iunie menstruatia, din ziua aia numeri in continuare 28 de zile. Asta inseamna ca urmatoarea va fi in jurul datei de 30 iunie. Asta e doar un exemplu, atentie. Asa se procedeaza de fiecare data cand iti vine. Ca sa nu mai calculezi tu, poti descarca pe telefon aplicatia "calendar menstrual". Eu am una care are iconița ca un jurnal
Pupici

| Myhaella847464 explică (pentru TsunamiiiYay):

Pai am avut pe data de 16 luna trecuta si luna asta inca nu mi-a venit.

| TsunamiiiYay a răspuns (pentru Myhaella847464):

Dupa calcule trebuia sa vina pe 12 iunie, cand e a28a zis, dar e normal daca esti in primii doi ani de menstruatie sa intarzie. Am auzit cazuri in care intarzia si 2-3 luni. Daca nu ai avut contact sexual pana acum nu ai de ce sa iti faci griji. Sigur sigur iti va veni!

| Myhaella847464 explică (pentru TsunamiiiYay):

Of of of

| Alexandra3456 a răspuns:

Este si aplicatie care iti calculeaza singura. Poti sa incerci