| Cristina11sex a întrebat:

Cum pot să îmi opresc ciclul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia reprezinta un proces fiziologic care care nu poate fi amanat sau intarziat in mod eficient fiindca desfasurarea sa este programata si dirijata strict de catre activitatea hormonala. De asemenea menstruatia odata pornit NU mai poate fi oprita contrar parerii unora. Probabil ca citirea urmatorului raspuns oferit de un farmacist te va ajuta sa intelegi cele precizate. '' Sfatul farmacistului:
Buna ziua! Daca luati contraceptive orale, este foarte simplu, nu mai faceti pauza de 7 zile intre folii. In cazul in care nu luati contraceptive orale, puteti lua calciu (500 de mg zilnic), si cate un antiinflamator seara (Nurofen Forte, Vidan, Nifluril capsule sau Ketonal). Incepeti sa le luati cu a 5 zile inainte de presupusa data a menstruatiei. Metoda nu este insa 100% sigura! O alta varianta implica si Vitamina K (Firomenadiona), dar aveti nevoie de reteta, la fel si pentru Orgametril (un preparat hormonal). Orgametril se ia cu una-doua saptamani inainte de data presupusa a menstruatiei, solicitati reteta de la medicul de familie!'' https://www.pcfarm.ro/......reo-5-zile

2 răspunsuri:
| Laila12Izabela a răspuns:

Scoateți ovarele! Dc dracu ai vrea sa iti opresti ciclul? Esti fata Nu? Sau vrei sa fii băiat? Ca nu te inteleg

| ioanabeldean a răspuns:

Doar daca iti scoti ovarele