| YoyoXender a întrebat:

Cum pot sa incep sa vorbesc cu o fata, gen cu ce mai exact sa incep?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

In mare, sunt cateva lucruri despre care sa nu vorbesti niciodata cu o femeie daca nu vrei sa risti s-o plictisesti sau mai rau… s-o enervezi
Politica
Religie
Defectele ei
Barfa
Munca, job-uri
Nu face asta… mai ales daca tu vezi defectele pe care ea crede ca alti oameni nu le vad. Pur si simplu, abtine-te, nu vorbi despre asta. Schimba subiectul, uita-te pe geam si spune-i cat
de mult te bucuri de ziua asta, fara s-o ignori sau sa-i dai impresia ca n-o asculti.
Doar fi detasat si NU intra in acel subiect dar daca pentru tine e important sa ai dreptate, dar sa-i strici ei starea, apoi si tie… mai gandeste-te odata la asta! De multe ori femeile te testeaza cu astfel de lucruri ca sa-si valideze anumite lucruri. Daca negi ce spun esti un magar, daca esti de acord cu ele esti un papitoi, asa ca cel mai bine e sa te faci ca ploua, sa-ti vezi de treaba si schimba subiectul.
Nu uita ca o conversatie e mai mult despre emotii decat despre informatii. Daca sunt informatii care strica starea emotionala sau contribuie la creatia unui moment de rahat, mai bine uita de ele. Sper ca e clar pentru tine de ce nu e indicat a abordezi subiecte de genul cu femeile, e mai mult decat evident ca le starnesti emotii negative si provocarea nu e una deloc placuta, iar pana la urma nu esti tu terapeutul ei ca sa-i rezolvi defectele de personalitate.

Barfa… e o alta zona de care sa te feresti. Mai ales barfa negativa. Cand ea iti spune numai lucruri nasoale despre fostii ei prieteni, de fapt vorbeste despre personalitatea ei care i-a facut pe oamenii aia sa se comporte asa cu ea. Tine cont de asta! Daca esti genul care vorbeste de rau pe altii sau ii judeci direct sau indirect prin ceea ce spui despre ei… e unul dintre lucrurile care transmit cel mai mult despre tine ca ai 2 fete.
Regula: Nu barfi niciodata oamenii de naspa.
NICIODATA!
Barfa circula cu o viteza mai ceva ca a luminii. Tot ce spui se aude. TOT. Ceea ce azi consideri a fi un secret, maine poate fi
ceva ce-ti distruge relatia, nu doar cu persoana in cauza, ci si cu altele la care acel secret a ajuns. Iar daca tot nu te poti abtine, spune lucrurile bune despre oameni, lauda-i in absenta lor. Caci atunci cand interlocutorul se va intalni cu acele persoane
vibe-ul lor va fi din start unul misto. Daca nu gasesti lucruri misto la oamenii din jurul tau, de ce mai stai cu ei? Sau de fapt ei sunt misto, dar tu nu poti sa recunosti acele lucruri fiind prea concentrat pe lucrurile naspa care nu-ti plac?
Cat despre restul: politica, religie si munca, mai mult decat sa mentionezi un fapt intr-un context, nu iti recomand sa vorbesti prea mult despre subiectele astea. De obicei se ajunge la contradictii si confuzie, ceea ce NU e util in conversatia cu o femeie.
Despre ce vorbesti cu o femeie ca s-o faci interesata? Despre (aproape) ORICE. Totul porneste de la ascultare, interes autentic
si curiozitate. Ascultarea, dupa cum am spus, nu inseamna doar
sa auzi cuvintele pe care le spune, ci sa intelegi dincolo de ele.
Conversatiile sunt un joc dincolo de cuvinte in principiu, insa prin cuvinte aratam ceea ce se afla in interior: intentii, energie, cadrele mentale din care venim.
Deci la intrebarea "Ce sa vorbesc cu o femeie?" raspunsul e foarte simplu: Despre ce-i place! Cum stii ce-i place? Ascult-o. Observ-o. Fii prezent. Fii interesat de ea. Fii curios. "Si sa stau asa sa pierd vremea cu toate pe rand… pana cand?"
... ceea ce trebuie sa intelegi e ca e un proces continuu, precum viata ta, trebuie traita in fiecare zi, conversatiile le ai in fiecare zi. Odata ce te imersezi in acest proces o sa descoperi ca femeilor le plac povestile, fanteziile, le place sa
rada…
-vor sa vorbeasca despre intalniri esuate
-momente periculoase
-povesti ciudate si perverse
-vicii si placeri ascunse
-visuri marete care poate n-o sa fie niciodata
realizate
-unele despre zodii si personalitatea lor
-le place drama, conflictele si intriga (s-o traiasca si
sa vorbeasca despre ea)
-ele vorbesc adesea despre lucrurile pe care le simt
-dar mai ales CUM se simt in anumite situatii fata de
diversi oameni pe care ii cunosc
-barfa e unul dintre subiectele preferate, dar nu
o duce in zona negativa, pastreaz-o pe vibe-ul de
amuzament
Nu uita! nu-si doreste neaparat sa stie lucruri despre
tine daca nu te intreaba.
Si nu in ultimul rand despre sex… toata lumea
adora sa vorbeasca despre sex; femeile indirectwinking

Succes! Daca ti se pare prea complicat, poti sa fii si tu o clona si sa incepi cu,, buna ce faci?". Cu ce sa incepi? Simplu. studiaz-o, da-ti seama cam ce ar putea sa-i placa. Accepta ca sunt mari sanse sa nu ai subiecte comune cu acea fata si conversatiile sa,, moara" repede.

2 răspunsuri:
| Eugen80 a răspuns:

Cu ce ii place ei, cum este ea, ce face ea in timpul liber... despre EA, nu despre tine. Fii atent, ascult-o si nu o intrerupe. Incearca sa gasesti puncte comune, ce ati putea face impreuna.
Nu ii povesti despre fostele tale, nici despre problemele tale si nici despre faptul ca vrei sa i-o tragi cu prima ocazie cand se apleaca sa se lege la sireturi. big grin

| barabuleharlau a răspuns:

Buna cf