| ruxy_4595 a întrebat:

Cum pot sa trec peste faptul ca prietenul meu m-a inselat? grea intrebare mai ales stiind ca nu sunt sg care se confrunta cu asta am nevoie de un rasp simt ca numai pot il iubesc asa mult dar totodata il urasc pentru ca si-a batut joc de mine mai rau e ca stiu ca ma iubeste dar nu inteleg dc? dc m-a inselat? cum pot sa trec peste va rog as vrea niste raspunsuri concrete.

Răspuns Câştigător
| kally a răspuns:

Nu ai cum sa treci asa usor peste tot ce s-a intamplat, a fost iubitul tau si e normal sa fii tinut mult la el si sa suferi ca te-a inselat.Doar ca el nu te merita, nu merita sentimentele pe care i le porti daca te-a inselat si daca chiar te iubea cum zici nu iti era infidel, nu renunta la tine asa usor, El a comis o greseala si tu suferi din cauza asta, pentru ca se simte ca il iubesti dar iti e greu sa-l ierti.Incerca sa-l eviti o perioada, sa nu mai vorbesti cu el, ai
nevoie de timp si de rabdare ca sa uiti totul, nu iti va fi usor, dar nici imposibil.
Acum il urasti, si il iubesti, esti confuza, nu sti ce sa faci...si de ce ti-a facut tie asta( pentru ca e o persoana mediocra si nu stie sa aprecieze ceea ce are). Important e ca de-a lungul timpului sa nu-i ti ura, ci sa fii indiferenta. o sa-si dea seama singur cea a pierdut si crede-ma ca o sa regrete( daca nu regreta deja)
si nu te avanta in alte relatii doar ca sa te simti bine, sau ca sa-i faci lui in ciuda, o sa-ti faci rau singura si o sa-ti fie mai greu.Chiar daca se zice ca "cui pe cui scoate" nu e adevarat, ai nevoie de timp, rabdare si determinare!

12 răspunsuri:
| dydy22 a răspuns:

Hmm daca a facut-o o data o face si a doua oara asa ceva nu se iarta nici o data parerea mea. sunt o gramada de baieti cu suflet bun. sunt o gramada de persoane in situatia ta, si alte fete sunt date la o parte pentru prietenii iubitului baieti astia nu merita iertati nici o data, sunt baiat dar nu mi-e rusine sa o spun.

| cucu a răspuns:

Pfuuuiii ce fraiera esti ...eu dupa 3 ani jumate mi-am gasit prietena in pat cu altcineva ...de atunci nu mai stiu nimic de ea. si crede`ma ca o iubeam foarte foarte mult eram in stare sa`mi dau si viata pentru ea si eram convins ca mai iubeste mai mult decat orice pe lume. nu fii fraiera astfel de persoane nu merita iertare. te-a mintzit ti-a tradat increderea si-a batut joc de tine. ce vrei sa te si bata? sau nici atunci nu ar fi de ajuns sa-l lasi. treci peste iubire ca numai u o sa ai de suferit daca o sa-l iertzi. asta este parerea mea. banuiesc ca u o sa-l iertzi ca asa fac majoritatea fetelor, si peste vreo 6-8 luni o sa revii pe site cu o alta intrebare "m`a inselat a doua oara ce sa fac sa-l iert?" este viata ta si faci ce vrei cu ea. dar sa stii ca iubirea nu se demonstreaza asa

| ruxy_4595 explică:

Problema e ca am fost in toate felurile posibile mai ales indiferenta si il durea nimic de zis dar nu indeajuns incat sa se schimbe.nu pot sa-i fac nici macar rau as vreau sa stau cu altcineva dar nu pot nici macar sa incerc poate pentru ca a fost primul si sg barbat din viata mea.sigh nu vrea sa ne desp cand ii pomenesc de asta plange si ma roaga sa nul las oare se preface? dar dc? mai e un pic si facem 3 ani nu pot sa las in urma tot...

| ruxy_4595 explică:

Wof... ce greu e...doar timpu poate decide cel mai greu e ca ma gandesc mereu daca nu ma inseala ink si numai am incredere si cand l-am intrebat dc ce ia lipsit? mi-a zis ca nimic ca a fost prea prost si nu a stiut sa aprecieze numai stiu ce sa cred am avut ocazia sa renunt la el cand am aflat dar ma intors din drum si acum mie foarte greu imi pun mereu intrebarea daca voi avea puterea sa-l las vreodata as vrea sa pot face eu ceva pentru al schimba si aici apelez si la parerea baietilor ce as putea sa fac? mersi mult de tot pentru sfaturi si tie dydy e bine de stiut ca mai exista si alte genuri de baieti

| kally a răspuns:

E adevarat 3 ani de relatie nu se pot arunca asa usor, nu se pot uita, ai trait atat de multe alaturi de el, si bune si rele.si el a dat cu batu-n balta, a distrus tot ce ati construit voi 3 ani de zile.Nu vreau sa te sfatuiesc gresit...asculta-ti doar inima... daca crezi ca merita o a doua sansa, asuma-ti riscul si acorda-i-o, dar cu singura conditie ca la prima abatere sa renunti la el.pentru ca daca mai greseste o data chiar nu te merita. Vorbeste cu el, intreba-l de ce te-a inselat, de ce mai vrea sa continuati? daca este dispus sa se dedice total relatiei voastre.
La urma urmei e inima ta, e riscul tau, e doar decizia ta.doar sa ai grija de tine si sa nu-l mai lasi sa-ti faca rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste-te de fiecare data cand iti e dor de e si simti ca nu poti trai fara el, ca te-a inselat. a facut- o o data, o va face si a doua oara! Meriti ceva mai bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iesi cu prietenii in oras, nu ii mai da asa importanta si nu ii mai fa pe plac... da cum sa nu sigur te iubeste si cum inselandu'te, asta nu'i iubire ci bataie de joc, sunt baiat dar pe unii chiar nu ii inteleg o data ce ai iubita la ce iti mai trebuie o alta pers. iubita eu cred ca ar trebui sa te retragi incet incet ca o data iertat o sa iti faca la fel si stie cum sa te ia stiind care ii slabiciunea ta, nu da cu piciorul la o noua sansa, poate o sa gasesti pers respectiva care sa tina cu adv.la tine si sa nu regreti mai tarziu, asta ii parerea mea tu faci cum consideri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merita.Eu am fost cu cineva un an si m-a inselat in ultimele trei luni cat a fost cu mine a lasat-o pe aia si cu un copil si ea nu a vrea sa il avorteze.Lam iubit enorm de mult si el si-a batut joc de mine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am patit o, intr un fel. Sunt de 6 ani cu iubitul meu, si acum 3 luni "m-a inselat"(daca pot spune asa) cu o fata. Eram intr o perioada agitata, ne certam, ne impacam, iar la un moment dat am aflat ca avea o amica cu care isi petrecea o mare parte din timp. Eu aveam o banuiala, de asta ne si certam, dar el nu a recunoscut pana nu l am prins. Mi a jurat ca nu a fost nici macar un sarut intre ei ci doar au vb si ne am despatit. A venit la mine a zis ca se omoara daca eu nu i acord o sansa, a vrut sa si taie venele in fata mea, m am speriat si am zis ca da, ne impacam pentru o perioada, ca sa scap de el si cand am vrut sa i spun ca nu pot trece peste tot ce s-a intamplat, el a venit cu inelul si m a cerut de sotie in club. A fost un moment frumos am zis da, dar si acum dupa atata timp, am acea urma de regret ca l am iertat. Si inca ii mai scot ochii si ne certam pe tema asta. Am gresit ca l am iertat iar incredere in el nu o sa mai am niciodata. Ciudat e ca toti prietenii nostri comuni ii tin partea, toti spun ca am facut bine ca l am iertat, dar nimeni nu ma ascultat sa vada cat de greu a fost si cat de greu imi e.
Un sfat, mergi mai departe.increderea nu poate fi recuperata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti sunte'ti in stare sa spune'ti:paraseste'l nu'i pentru tine, si'a batut joc de tine si etc, dar daca ati fi in situatia ei nu ar fi atat de usor.Eu am 3 ani si ceva cu pr meu si o sg data m-a inselat dar l-am facut sa regrete cum? i am spus gata...si mi-am schimbat numarul de telefon tot si am plecat la tara am stat o luna de zile acolo. el in tot timpul a incercat sa ma caute si o suna pe o prietena de-a mea si ai spunea sa il sun, il sunam cu ascuns si eram f rece cu el si i am spus unde sunt si a venit la mine la tara. M-am impacat cu el dar ma gandeam in timp ce ma saruta "Doamne asa o saruta si pe ea, asa era si cu ea?"a fost greu dar nici acum nu am trecut si intodeauna ai spun dar nu are de ce sa comenteze ca nu am fost eu de vina el a fost asa ca sa taca.Si ne am mai desp odata si stia f bine ca o urasc pe fata aia si a stat cu ea nu aflasem dar fiindca ma cauta mereu am decis sa ma impac cu el, in mom ala am stat si eu cu un alt baiat dar eram mai mult amici ca nu puteam sa fiu cu altul doar ca i am facut jocul lu ex'ul meu.si cand am fost pe la el odata am vazut arhiva pe mess si am inceput sa plang si eram dispusa sa renunt de tot la el. dar nu am putut pentru ca il iubeam f mult si il iubesc in continuare dar in 3 ani si ceva stand si mereu impreuna dormind mereu impreuna nu a primit nici un tel niciodata de l vreunaangrydeci toti baietii sunt la fel.sa va mai spun ceva ce cred eu Barbatul daca se duce la una isi da jos palaria o face cu ea si dupa aia si'o ia si pleaca.se mai accepta pentru ca nu e nimeni sa insele, dar femeia e jalnica si ea nu merita iertata.si dc sa nu ai mai dai o sansa prietenului tau sa vezi daca cu adevarat se schimba.stai lin ca nu e numai al tau asa sunt ff multi adica toti barbatii inseala macar odata.eu zic sa ai mai dai o sansa pentru ca usor usor o sa treci peste. de aia nu merg bine relatiile pentru ca nu lasa nici unul de la el, si nu pute'ti sa formati o relatie frumoasa(acum nu ma refer ca te inseala de 10 ori sa treci peste nu la asta ma refeream asa in general). Nu stiu e decizia ta dar eu zic ca e pacat nu strica sa mai incerca'ti odata sa vezi daca se schimba sau nu.Treci si peste asta ca nu sunte'ti casatori'ti...si pana la urma daca ati fi tot ai trece daca il iubesti.Nu o sa ajungi sa il uiti iti spun din propie experienta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ultimul raspuns e jalnic.e demn de mila.trebuie sa fii prea fraiera sa te lasi influentata de asemenea exemplu.nu il ierta ca o sa iti para rau mai tarziu.toti sunt niste caini.si cu prima catea care o sa ridice coada.tu iar o sa ai de suferit.vezi-ti de viata ta.parerea mea.pup

| justperverse a răspuns:

De ce tea inselat? simplu! Asa sunt toti baieti! Nu se maturizeaza niciodata si au in cap numai aventuri! Platesteio cu aceeasi moneda! Sa vada si el ce ai simtit tu in clipa cand ai aflat ca tea inselat! Sa vada si el cum este sa cada cerul peste tine. sa te simti in ultimul halwinking! Daca intr-adevar te iubeste o sa simta toate asteahee hee! Pupici. si stay linistita ca toti sunt la fel! Nici unu nu este sincer :*