| Ervinq a întrebat:

Cum pot sa trec peste o despărțire?

Răspuns Apreciat de Editori
| Berede a răspuns:

Buna. Imi inchipui prin ce treci si probabil nu te ajuta daca vei auzi ca mai sunt fete/baieti in lume si alte lucruri de genul. Iti pot spune ce as face eu. As incerca sa ies din casa cu prietenii, sa comunic cu ei mai mult, e mai greu cand ramai singur, dar ai putea sa incerci sa-ti gasesti o ocupatie. Te poti uita la film (nu de dragoste) sau seriale (tin mai mult), ai putea sa te concentrezi mai mult pe tine, sa citesti o carte (sau mai multe) care crezi ca te-ar ajuta sau nu stiu, ceva pe stilul tau. Stiu ca pare greu de crezut, dar in timp va fi mai usor. Fa o activitate, nu stiu sala, inot, nu stiu ceva in care iti tine mintea ocupata si esti in jurul altor persoane. Nu stiu daca te-am ajutat, dar sper sa-ti fie de folos ce am spus si sa treci peste perioada asta.
PS. daca te vei gandi sa iti gasesti alta fata/ alt baiat acum, ar fi urat atat pentru tine cat si pentru ea/el, pentru ca tu nu te vei putea dedica 100% acelei fete/ acelui baiat, pentru ca in capul tau inca este fosta/fostul si ea/ el poate acum te va intelege, dar sa fim seriosi, cine si-ar dori sa fie intr-o realtie in care partenerul inca se gandeste la fosta/fostul. Si ar fi multe motive, asa ca cel mai bine este sa te refaci si apoi sa incepi alta relatie.
O zi buna. big grin

7 răspunsuri:
| SEMIHA a răspuns:

Despărțirile sunt grele și dureroase atât cât vrem noi să pară. Mulți dramatizează și au impresia că viața nu mai are sens. Trebuie și ele să fie luate ca atare, ca o lecție data viitoare. Așa se modelează omul continuu, greșind apoi învățând. Trebuie să uiți și să realizezi cât de frumoasă este viața și câți sau câte alte multe fete și băieți mai există în lumea asta, ai de unde să alegi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu alta mai buna

| Ervinq explică:

Ms de sfat
Dar de la hai sa ramanem prieteni ieri, azi nici macar nu ma mai suporta
Si la scoala sta in spatele meu si indirect ma mai intorc in. spate si la alti colegi
ea crede ca ca ma intorc la ea si ma ignora
Nu mai suport
Ce ar trebui sa fac?

| Berede a răspuns (pentru Ervinq):

Iti spun sincer, eu in viata mea am avut doar o relatie si inca o mai am, nu prea stiu exact cum sa te ajut, decat sa-ti spun cum as face eu, dar este posibil sa gresesc, asa ca sper ca vor mai fi persoane care sa-ti ofere si alte sfaturi sau pareri.
Consider ca nu prea ai ce face, nu cunosc detaliile, nu stiu care este motivul pentru care face asta, daca ai gresit tu cu ceva sau daca pur si simplu nu mai vrea sa fie cu tine. Un lucru stiu sigur, daca iubesti pe cineva te intorci la acea persoana. E destul de greu sa-ti dau un sfat cand nu stiu mai multe detalii, dar este ok daca nu vrei sa spui.
Sa-ti spun ce as face eu. A-si discuta cu ea, astfel incat sa fie clare lucrurile si sa nu mai fie situatii de astea in care azi e intr-un fel si maine alt fel, sa fie clar, sunteti prieteni, inseamna ca puteti vorbi, va puteti saluta, iar daca nu poate sa-ti fie prietena sa-ti spuna.
Eu nu as putea fi prietena cu persoana pe care o iubesc in momentul in care imi greseste foarte tare, eu nu pot trece peste pentru ca sunt inca ranita si mi-ar veni greu sa vorbesc pentru ca inca mai am sentimente pentru acea persoana.
Daca la ea nu este vorba despre asa ceva si pur si simplu nu mai vrea sa fie cu tine, nu poti decat sa te comporti nomal, eventual te muti in fata ei, in alta parte si asta e. Te consumi si mai tare si e bine sa eviti pe cat posibil situatiile astea, nu poti de tot pentru ca sunteti in aceeasi clasa, dar macat cat de cat.

| Ervinq explică (pentru Berede):

Ms de sfat
Dar de la hai sa ramanem prieteni ieri, azi nici macar nu ma mai suporta
Si la scoala sta in spatele meu si indirect ma mai intorc in. spate si la alti colegi
ea crede ca ca ma intorc la ea si ma ignora
Nu mai suport
Ce ar trebui sa fac?

| Violleta2022 a răspuns:

Socializand cu lumea reala, nu cea virtuala!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Dupa cum spune un clasic care inca banuiesc ca e in viata... solutia e acel cuvint din patru litere care incepe cu la si se termina cu ba.