| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti face viata sotului un cosmar fara ca el sa aiba ceva de reprosat...astept raspunsuri, dau fundita!:*:*:*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai putea sa-i faci viata de..."cosmar", daca i-ai cere ajutorul din cand in cand, la ce se pricepe mai bine; face pe dictatorul pentru ca in sinea lui simte ca pierde ceva pretios despre sine insusi si isi pierde valoarea proprie.Asteapta de la tine re si re si reconfirmarea continua a valorii lui, pentru ca stie ca tu poti face asta, pentru ca stie ca il iubesti.Ar fi obositor pentru tine sa-i confirmi fara temei, dar daca ii ceri ajutorul si el ti-l da si face si treaba buna, isi va reveni si tu vei avea un partener de nadejde alaturi.

19 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Sotul tau e nesigur pe el,o stie si-l doare.
Poate nu e suficient de instruit,poate il complexezi cu ceva si n-ai inteles,nu stiu,dar se simte inferior tie si incearca in felul asta sa-ti distruga superioritatea!
Face gesturi dictatoriale,ridica tonul si-ti scoate sufletul poate reuseste sa se convinga in sinea lui ca e si el cineva,in disperarea lui.
Nu te sfatuiesc sa-i raspunzi cu aceeasi moneda.
Devin-o si mai buna cu el,si mai calda,si mai apropiata.
Si,dupa cateva luni de asemenea tratament,stai de vorba cu el si intreaba-l ce-l sperie,ce-l deranjeaza,ce ar vrea sa schimbi la tine ca sa fiti cu adevarat fericiti,pentru ca poate faci pe proasta, dar asta nu inseamna ca si esti, VEZI ca ceva il face sa se razbune pe tine.Doar nu era asa cand v-ati casatorit!
Si posibil sa-i deschizi ochii.
Daca incerci sa-i raspunzi cu aceeasi moneda,probabil tu o sa pierzi.El e profesionist in a fi rau, in timp ce tu esti incepatoare, iar atmosfera va fi de cosmar.
Ia gandeste-te.
Tu decizi.

| RINA2 a răspuns (pentru greece12):

Iti multumesc f mult pentru sfat, si mi-am dat seama ca intr-adevar ai dreptate.mi-a fost greu sa aleg castigatorul funditzei, dar tu VEAI DEJA 1000 SI CEVA, sa nu te superi pe mine, sper sa ma mai ajuti cu raspunsuri.te pup

| greece12 a răspuns (pentru RINA2):

Nu raspund pentru funde,draga mea,niciodata n-am facut-o.
Ma face mult mai fericita gandul ca cineva pe care l-am ajutat,undeva,imi multumeste.
Un gand bun,atat.
Nu te indoi,nu te nelinisti,mereu voi ajuta, cat imi sta in putere si cat ma pricep.
Sa-ti readuci linistea in casa si sa te bucuri de viata ta frumoasa, pentru mine e o reusita mai mare decat a ta!happy

| michelinebeaulieu a răspuns (pentru RINA2):

Bito,dar eu nu vreau sa ma asez de-a-ndoaselea fata de adevarul tau,asa ca,uite cum facem, eu sterg raspunsul meu pentru tine, si tu dai funda cui vrei tu cu adevarat.

| michelinebeaulieu a răspuns (pentru michelinebeaulieu):

Sa stii ca eu am sters raspunsul ce fac cei de la TPU si de ce raspunsul mai e inca vizibil, nu ma priveste pe mine.

| michelinebeaulieu a răspuns (pentru greece12):

Greece12,raspunsul tau nu are la baza iubirea;"solutia"(asa consider eu) data de tine se numeste balamuc cu fata umana.

| greece12 a răspuns (pentru michelinebeaulieu):

E parerea ta personala.
Solutia data de mine are la baza intelegerea si bunatatea, lucruri care raman de baza intr-o casnicie.
Si e parerea multora, nu numai a mea.
Gasesc reactia ta exagerata.

| RINA2 a răspuns (pentru michelinebeaulieu):

Draga ma ti l-am dat pentru ca meriti, dar la fel merita si greece12, asta tot ce am vrut sa spun, nu trebuia sa stergi raspunsul.Multumesc f mult, mi-ai fost de ajutor si tu si greece12...Va multumesc amandurora!

| michelinebeaulieu a răspuns (pentru greece12):

Ce ai spus tu pleaca de la ideea ca el e specialist in a face rau, si ea e...incepatoare? si altele,ce ai mai spus, in acelasi fel; de parca daca el ar avea o problema trebuie sa si-o asume si ea, ca normalitate.eu spusesem sa-i vada binele si sa i-l solicite in manifestare.
bunatatea si intelegerea nu stau in cazul in care accepti rautatea cuiva ca ceva normal.fug de rup pamantul.

| michelinebeaulieu a răspuns (pentru RINA2):

Cand eu te vad pe tine ca valorizezi doua puncte de vedere opuse, unuia ii multumesti pentru dreptate si-i spui "dar tu VEAI DEJA 1000 SI CEVA,sa nu te superi pe mine", pai cum sa nu ma inclin eu in fata dreptatii tale considerate si sa nu te las sa duci funda unde te duce dreptatea? mai ales ca eu am o parere despre "uzul" starii umane, greece 13 alta opusa.nu te lasam eu sa stai intr-o greseala bifocala!

| michelinebeaulieu a răspuns (pentru greece12):

Vezi,de-ai trebuie` sa vina sfarsitul lumii! prea amesteca multi si binele si raul impreuna!

| RINA2 a răspuns (pentru michelinebeaulieu):

Cred ca si el nesigur, dar cred ca si cerandu-i ajutorul va fi mai sigur pe el, si se va schimba...asta e tot, nu te mai supara.te pup

| michelinebeaulieu a răspuns (pentru RINA2):

Nu ma supar,doamne fereste,mai ales cu o asa impacare "de nota zece" din partea ta. oricum era problema ta,si,cum se pare ca esti foarte intelegatoare zilele astea, probabil ca n-o mai ai. oricum, eu as fi cautat motivul destabilizarii lui.eu asa fac, merg pina in panzele albe.

| LaLaLaLoveAlex a răspuns:

Simplu! Prin simpla indiferenta! Dar de ce vrei sa ii faci viata un cosmar? ...cu ce ti-a gresit saracul de esti asa pornita?sad

| Picasso a răspuns:

Hmm nu-ti recomand! sau ba da: uite :
faa ceee ce vrei fara remuscari, umbla sau fai cunostintza cu tipul pe care il placi, si zii ce simti pentru el! si mai zii ca data aviatoare cand se va insura sa nu fie la fel, plictisitor, bla-bla-bla, femeia are nevoie de un viitor asigurat : un barbat bun (la tooate) sau se multzumeshte si cu unul plin de bani!
Daca aveti un copil impreuna iti sugerez un psiholog! succes o zi buna >big grin

| ionutzul31 a răspuns:

Sa ii faci viata sotului un cosmar?thinking
La nunta ai fost atenta ce zicea tipu ala cu fusta lunga din fata ta? confused

| BurnInHellSucker a răspuns (pentru ionutzul31):

Tipu cu fusta lunga laughing))

| crisxd a răspuns:

De ce ai face asta?

| RINA2 a răspuns:

As face asta pentru ca imi face viata mie un calvar si nici nu ma lasa sa plec de langa el, asa ca am ajuns la concluzia ca platindu-i cu aceiasi moneda va pierde controlul si va schimba tactica de dictator, va vedea cat de rau este si in cele din urma totul sa fie bine.cred ca faptul ca am fost blanda l-a facut sa devina asa.mai astept raspunsuri!:*