| serenity a întrebat:

Cum poti sa-ti calculezi perioada de fertilitate daca ai un ciclu neregulat?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Practic nu poti. De altfel nici nu ar fi bine sa incerci, bine ar fi sa mergi la ginecolog si sa afli care sunt motivele ciclului neregulat si cum poate fi rezolvata aceasta problema.
Exista niste teste de ovulatie la farmacie pe care le poti folosi daca vrei sa iti calculezi perioada fertila pentru a concepe un copil. Astfel, cam din ziua a saptea, numarand din prima zi de sangerare incepi sa-ti faci testele (din urina) si fertilitatea este maxima in ziua in care testul se pozitiveaza si a doua zi.
Atentie! Nu poti calcula astfel perioada fertila ca sa o eviti, astfel incat sa nu ramai insarcinata, fiindca perioada fertila incepe cu doua zile inainte ca testul sa se pozitiveze, dat fiind ca spermatozoizii pot supravietui cam 48 de ore in tractul genital al femeii.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

E destul de greu sa iti calculezi perioada fertila daca ciclul tau nu este regulat. Trebuie observat fiecare ciclu timp de 6 luni cat tine. Citeste informatiile din urmatoarele linkuri:
http://www.desprecopii.com/info.asp?ID=131
http://www.info-ghid.com/......ala-s.html

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu poti, mergi la un medic, prin tratament poate reusesti reglarea ciclului.

| Linda a răspuns:

Eu nu cred ca poti calcula. Am auzit ca este in State un dispozitiv care iti arata cand esti in perioada ovulatiei. Mai stiu ca daca iti palpezi uterul in perioada ovulatiei este moale, ca buzele iar in rest ceva de gen ca nasul.

daniela
| daniela a răspuns:

Uite aici un site de calcul sper sa fie bunhttp://www.copilul.ro/perioada_fertila.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti.

| carmen_5231 a răspuns:

Nu se poate daca ai ciclu neregulat.
Mai bine folosesti durex ca sa scapi de grija.big grin