| bibbee a întrebat:

Cum poti scapa de tartru dentar acasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
28 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti acasa.
Tartrul dentar este o placa dentara solida, care nu se poate curata cu periuta dentara sau altceva acasa, ci cu freze speciale la dentist, fiindca trebuie sparta si eliminata, de la baza gingiei, de unde s-a solidificat.
dar poti prevenii formarea tartrului, prin folosirea intensa si corect a periutei, dupa FIECARE mancare

| Frank51 a răspuns:

Nu poti scapa de tartru, si nu poti preveni tartru. Poti doar sa il ameliorezi sa nu se faca foarte mult, spalandu-te pe dinti zilnic si folosind o apa de gura.

| Lule a răspuns (pentru Frank51):

Ba da, se poate preveni aparitia tartrului. Nu toti avem tartru

| Frank51 a răspuns (pentru Lule):

Ai vorbit cu vreun medic? Ai vreun articol ceva?

Eu am vorbit cu cel putin 3 medici despre asta si concluzia a fost: "Detartrajul se face minim o data la 6 luni deoarece aparitia tartrului nu poate fi prevenita."

| Lule a răspuns (pentru Frank51):

Da, am facultate in domeniu

| Frank51 a răspuns (pentru Lule):

Imi pare rau pentru tine atunci.

| Lule a răspuns (pentru Frank51):

Intr-adevar daca nu stii sa faci un periaj corect al dintilor, nu foloseti ata dentara si apa de gura, iar pozitia dintilor pe arcada este insotita de inghesuiri ale acestora si in acest caz nu se pot igieniza corect dintii, da tartrul va aparea.
Oricum trebuie facut control si un pachet de igienizare complet al dintilor o data la 6 luni

| Lule a răspuns (pentru Frank51):

De ce iti pare rau? Mie imi pare rau ca dau raspunsuri unei persoane needucate si incapabile sa primesca si alta opinie.

| Frank51 a răspuns (pentru Lule):

Aham, hai ca incet imi dai dreptate.

O sa presupun doar ca nu m-ai inteles tu corect prima data.

| Frank51 a răspuns (pentru Lule):

Wow, da, sunt speechless. Spor!

| Lule a răspuns (pentru Frank51):

Nu-ti dau dreptate. Doar ca n-am nicio obligatie sa dau aceste informatii din moment ce eu imi castig salariul tocmai de la oamenii care nu au grija de dintii lor.

| Frank51 a răspuns (pentru Lule):

Daca n-am avea nici-o obligatie atunci toti am scrie ce ne taie capul, de aia scriem doar lucruri adevarate, palpabile, insotite de argumente. Uite iti dovedesc ca sunt educat, nu te jignesc spre deosebire de tine, desi nu am nimic de dovedit nimanui. Cred ca ne oprim aici, bafta si succes!

| Lule a răspuns (pentru Frank51):

Te-am jignit? Eu zic sa te uiti mai bine la ce am scris eu si la ceea ce ai scria dumneata. Nu cred ca ti-am jignit capacitatile intelectuale asa cum ai facut dumneata si asta te face un needucat.

| Frank51 a răspuns (pentru Lule):

Deci dupa logica ta, si tu esti needucata laughing Mda asta da, macar nu am zis-o eu.

| Lule a răspuns (pentru Frank51):

E clar n-am cu cine discuta, sper sa fi un copil, pentru ca daca esti adult e grav.

| Frank51 a răspuns (pentru Lule):

Tu pari de 16 ani daca tot vorbim despre asta, si clar nu pari scolita.

| Lule a răspuns (pentru Frank51):

Si dumneata pentru ca ai vorbit cu 3 medici stomatologi, te face implicit unul?
Nu par scolita in conversatia cu dumneata, pentru ca trebuie sa ma cobor la nivelul fiecarui om (fara a jigni statutul socila al nimanui) pentru a ma face inteleasa

| Frank51 a răspuns (pentru Lule):

Nu mă face, dar este și dovedit ce am zis. Am dreptate și tu ai alta opinie așa că trebuie să iei în considerare ce am spus. Dacă 3 oameni iti spun că ești beat, trebuie sa mergi acasă.

| Lule a răspuns (pentru Frank51):

N-am spus niciodata ca ceea ce ti-au spus medicii stomatologi nu este adevarat. Doar ti-am spus ca el poate fi prevenit. Stii acel control o data la 6 luni se numeste control de preventie a aparitiei unei carii complicate, a tartrului, a tratarii timpuri a unei posibile parodontoze, etc.

| alina2k18 a răspuns:

Nu ai cum.
Poti doar sa il previi folosind irigator bucal, ata dentara, apa de gura dupa periaj.
Nu iti lua diverse chestii de pe net de zic ca iti poti face detartraj acasa ca iti nenorocesti dintiiwinking

| StrongHeart a răspuns:

Am avut si eu ganduri d-astea sa il scot cu penseta sau cu vreun cutitas, dar e o prostie laughing
Du-te la dentist boss si fa-ti detartraju, costa vreo 200 lei, dar scapi pe urmatoarele 6 luni si o sa vezi diferenta, adica chiar arata bine dupa.

| Lule a răspuns:

Nu poti. Tartrul este forma solida chiar pietrificata a placii bacteriene care a evoluat pentru ca dintii nu au fost spalati o perioda de timp.
Doar placa bacteriana se poate indeparta prin periaj ( 2 ori pe zi). Sa nu uitam ca placa apare la 30 de minute dupa ce ne-am spalat pe dinti, deci daca nu te speli pe dinti o perioada nu foarte lunga va aparea tartrul care este de 2 feluri:
- supragingival adica cel de pe coroana dintelui si pe care-l putem vedea noi pacientii
- subgingival cel aflat sub gingie si pe care nu-l putem vedea noi.

| Drimmero a răspuns (pentru Lule):

De adaugat ca tartrul subgingival face ravagii, te lasa fara dinti si gingii.

| Lule a răspuns (pentru Drimmero):

Da, produce caderea dintilor deoarece ii scoate din alveola lor si provoaca inflamarea, sangerarea si retractia gingivala

| Drimmero a răspuns (pentru Lule):

N-ai corelat bine informatia. Inflamarea si sangerarea gingiilor in timp duc la retractii, iar in timp retractiile distrug din implantarea unui dinte, iar scoaterea lor din alveola reprezinta efectul suprem al afectiunii, acolo se ajunge prin tot mecanismul asta. Boala e parodontoza, boala pe care probabil toti o vom face, nu tine doar de igiena, mai multi factori o influenteaza, dar tartrul e cel care o declanseaza din cate am inteles,, n-ai sa vezi oameni la 70 de ani cu toata dantura in gura si gingiile cum erau la 20 de ani, deci toti o vom face, e si o retractie a gingiei care e fiziologica pe masura ce inaintezi in varsta

| Lule a răspuns (pentru Drimmero):

Bunica mea are 80 de ani si are toti dintii ei. A fost o singura data la dentist pentru o simpla carie care o deranja putin.
Nu facem toti parodontoza, e o boala care se poate lua si prin dezinfectarea incorecta a instrumentelor si poate fi tratata daca este in faza incipienta si gradul de mobilitate al dintilor este scazut.

| Drimmero a răspuns (pentru Lule):

Daca are toti dintii, are si gingiile la locul lor? La asta ma refer, poate tragandu-se din neam de medici stomatologici sau fiind chiar dansa un fost medic stomatolog a stiut cum sa-si conserve dintii in conditii bune. Oricum...e o boala nenorocita, distruge tot suportul osos de poti ajunge sa ai foarte putin os maxilar sau mandibular, nu doar ca ne pica dintii, la dracu cu boala asta si cu cine o produce.

| Lule a răspuns (pentru Drimmero):

Nu e stomatolog, asa e gena ei. Stiu e groaznica boala.