| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa scap de masturbare?
Am 13 ani

10 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Așteaptă până pe la 93, că nu o să mai ai cu ce!
Până atunci, e suficient dacă o faci ceva mai rar. Să nu crezi că e ceva rău, dimpotrivă - e firesc (mai ales la adolescenți) și nu are niciun efect dăunător, indiferent de ce spun unii. Desigur, dacă nu faci exces, de aia am și spus că mai rar e mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Daca faci exces ce se intampla? Sunt curios

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi depinde. Dacă se întâmplă foarte rar - nu pățești nimic. Organismul tău îți va „spune" singur că nu mai poate și atunci e bine să faci o pauză. Ceva mai lungă decât de obicei.
Dar dacă asta se întâmplă des (adică o să ai mereu poftă de labă, indiferent dacă vezi că mai poți sau nu)... atunci chiar e posibil ca mai devreme sau mai târziu să nu mai poți chiar deloc, orice ai face.
Și mai există un pericol: să o faci normal, dar să ai în subconștient impresia că faci ceva greșit. Asta te poate afecta psihic, pentru că apare un conflict în mintea ta care nu e pregătită să fie de acord ca tu să încalci o regulă / tabu. Din cauza asta ți-am spus că nu trebuie să crezi că masturbarea e ceva nociv, sau rău, sau interzis. Chiar dacă există niște „unii" care susțin chestiile astea. Așadar fă-o, dar cu măsură și învață să te bucuri de ea, nu să te ferești.

| Emilian65 a răspuns:

Cu rabdare, ambitie poti sa scapi de masturbare.

| Alexandrionelu a răspuns:

Exact cum ziceam la întrebarea precedentă : Răspunsul trebuie sa vina de la tine. Nu te aștepta să îți dea cineva formula miraculoasa pentru a scăpa de acest obicei. Doar tu poți găsi cea mai buna cale pentru tine. Succes!

| AndreiRadu00 a răspuns:

Nu poti

| SunF a răspuns:

De fiecare data cand iti vine sa te masturbezi, fa 30 de flotari, nu o sa mai ai chef dupa?

| SunF a răspuns:

Sa faci 30 de flotari si 30 de genuflexiuni, nu o sa mai ai chef?

| suntserios a răspuns (pentru SunF):

Sa imi bag bibilica ce muschi aveam pana la varsta asta daca te ascultam

| CNME4ever a răspuns:

Te pot ajuta euwinking, da-mi numarul tau happy