| vasile093 a întrebat:

Cum sa scap definitiv de timiditate. Definitiv!

3 răspunsuri:
| ionutzul31 a răspuns:

E ceva de care nu poti scapa...la fel in cazul fricii si a gelozieiwinking

| Liviu_2019 a răspuns:

Nu stu ce varsta ai dar problema asta cu timiditatea e una destul de serioasa in general. Eu am 25 de ani aproape si sincer la mine o data cu inaintarea in varsta s-a agravat mai ales in ultimul an si jumatate. Din cauza asta nu am avut nici o prietena pana acum, nu am totodata un grup de prieteni cu care sa ies la sus, film, etc iar in ultimul timp am depresii si chiar ganduri de sinucidere. E foarte nasol.
Dar banuiesc ca la tine nu e asa grav. Ce te sfatuiesc e sa iesi in lume sa ai un grup de prieteni cu care sa iesi, sa iti alegi un anturaj potrivit tie cu care te intelegi bine care te face sa te simti in largul tau. Si facand lucrul asta o sa scapi usor usor de timiditate sau macar se va mai diminua sa zic asa. Eu chiar mi-am pierdut jobul din cauza asta. Si am cautat 2 ani pana am gasit ceva ok cat de cat.

Deci dupa cum vezi se poate ajunge la situatii destul de nasoale.

De asta iti spun, iesi in lume socializeaza. Altfel e greu sa rezolvi problema CREDE-MA. Daca te mai pot ajuta cu alte informatii, sfaturi...

| crynys a răspuns:

Trebuie sa ai incredere in tine. MARE incredere in tine. Timiditatea este data si de un sentiment de inferioritate pe care tu in ai fata de cei din jurul tau. Cand descoperi ca esti la fel de bun, frumos, destept, etc ca ei o sa scapi de timiditate. De obicei scapi odata cu avansarea in varsta cand incepi sa prinzi incredere in tine si in actiunile tale.