| minimal_6275 a întrebat:

Cum sa trec peste o despartire? Ce sa fac sa nu ma mai gandesc la trecut? la persoana pe care o iubesc?

Răspuns Câştigător
| Dominicc a răspuns:

Orice sfarsit inseamna un nou inceput. Daca tocmai te-ai despartit de persoana iubita, cu siguranta nu esti intr-o perioada prea optimista. Incearca sa iei lucrurile asa cum sunt, sa inveti cat mai mult din aceasta experienta si sa iti pastrezi increderea in tine si in ceilalti. Iata cateva idei ca sa poti trece mai usor peste aceasta perioada.

Accepta situatia

Nu te gandi si razgandi, si nu da uitarii partile mai putin bune ale relatiei voastre care au determinat ruperea legaturii. Majoritatea persoanelor au tendinta sa spuna ca pana la urma nu a fost atat de grav ceea ce s-a intamplat si ca nu ar strica reluarea relatiei.

Incearca sa pui in balanta faptul ca, daca te hotarasti sa te implici iarasi intr-o relatie cu aceeasi persoana, este posibil ca nimic sa nu se schimbe si sa ajungeti in punctul de unde ati plecat. Incearca sa intelegi de ce anume v-ati despartit si sa accepti situatia. Lasa-te in voia sentimentelor. Daca ai chef sa plangi toata ziua sau sa nu mai vorbesti cu nimeni, atunci elibereaza-ti astfel toata starea negativa data de o despartire si treci mai departe. Accepta ceea ce s-a intamplat si invata din orice greseala.

Lasa deoparte amintirile

Cel putin pentru o vreme, nu mai rememora momentele frumoase petrecute intre voi. Asta nu inseamna ca trebuie sa negi faptul ca ati trecut prin experiente memorabile. E minunat ca ai putut sa te bucuri de astfel de clipe, dar pune-le deoparte pana cand te simti in stare sa rememorezi totul cu calm si fara a te lasa afectat de situatie.

Si o despartire poate constitui un pas inainte catre ceva mai bun. Acum ai realizat ce vrei de la partenerul tau, iar urmatoarea data cand vei intalni pe cineva, vei sti din start ce asteptari ai.

Nu regreta nimic

Chiar daca ai avut parte de momente mai putin placute, cu siguranta a meritat experienta. Fii recunoscator pentru faptul ca ai avut sansa sa fii iubit si sa iubesti. Nu exista nici o garantie pentru a-ti asigura relatia. Sunt persoane care se despart dupa 20 de ani, iar altele dupa doar cateva zile. Totul face parte din ritmul normal al vietii si din cautarea si gasirea persoanei potrivite.

Gandeste pozitiv

Realizeaza ca e mai bine sa fii singur pentru o perioada, sau sa treci printr-o despartire, decat sa fii cu persoana nepotrivita. Pastreaza-ti sinceritatea fata de tine si respecta in continuare sentimentele celor pe care ii intalnesti, chiar daca poate ai tendinta sa generalizezi si sa spui ca „toti sunt la fel".

Gandeste-te ca scopul tau este sa gasesti o persoana care sa te iubeasca si in care sa investesti timp si sentimente. Acesta a fost o etapa in atingerea scopului tau, asa ca trebuie sa mergi mai departe si sa tii cont de dorintele tale.

4 răspunsuri:
| Nextone a răspuns:

Este foarte greu sa treci peste o despartire la orice varsta insa prietenii si faimilia deci persoanele din jurul tau sunt foarte importante in aceste momente si sunt singurii care te pot ajuta.Fa lucrurile pe care ti le-ai dorit si care iti fac placere, iesi din casa, ocupa-ti timpul.Baftahappy

| BudăSpiritOfVengence a răspuns:

Cu sa treci sari peste eathinking iei altu/a

| Adinuzza1 a răspuns:

Stai cu prietenii, fa ceva in tot timpu asta, sa nu te gandesti la el.
fa cunostinta cu alte persoane...viziteaza-ti rudele. poti sa faci multe lucuri de care nu`ti dai seama.
fundabig grin

| Frumushka a răspuns:

Stai cu prietenii buni si o sa uiti da sa nu stai deoparte trist/a ignora fatpul ca tai despartit si o sa fie bine crede-ma ca si eu m-am despartit si e durerossadsadcryingbroken heart