| anonim_4396 a întrebat:

Cum se ia Rigevidon? Am înțeles că din prima zi a stopului, însă nu mai știu cu ce pastila incep. Am luat acum cativa ani și am uitat

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca administrarea pastilelor AC Rigevidon (21 + 7 pastile) se face pentru prima data in viata, sau se reia dupa un anumit timp de intrerupere, este recomandat ca administrarea primei pastile albe de pe blister, sa se inceapa din prima zi de menstruatie. Fiindca fiecare drajeu activ (alb) contine aceeasi compozitie de 0, 15 mg levonorgestrel si 0, 03 mg etinilestradiol nu exista o anumita ordine in care trebuie sa fie luate de pe blister.
Este indicat ca fiecare pastila AC sa fie administrata aproximativ la aceeasi ora incat abaterea in +/- sa nu depaseasca 15-30 minute. Fiecare blister contine 21 pastile albe (active) si 7 de culoare maro care nu contin hormoni fiind de fapt comprimate placebo care au rolul de a mentine durata fixa a ciclului de 28 de zile de fiecare data. Urmarind directia indicata de sageata careeste imprimata pe blister, se foloseste cate o pastila zilnic timp de 21+7 zile, pana cand blisterul este complet golit. in timpul folosirii celor 7 pastile de culoare maro, de obicei in ziua a 2-a sau a 3-a porneste sangerarea menstruala. Chiar daca s-a oprit deja sangerarea sau inca se manifesta, prima pastila AC de pe urmatorul blister se administreaza in ziua care urmeaza dupa cea de a 7-a pastila maro. Atat timp cat pastilele AC Rigevidon 21+7, sunt folosite corect, conform prospectului formulat de producator, nu va veti incurca si intotdeauna veti incepe fiecare nou blister in aceeasi zi a saptamanii si teoretic menstruatia va porni intotdeauna in cea de a 23 sau a 24-a zi a ciclului. Multa sanatate!

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Intreaba un farmacist sau consulta prospectul:
https://www.anm.ro/_/_PRO/pro_556_20.02.08.pdf