| anonim_4396 a întrebat:

Cum se masoara lungimea penisului in care perioada da grosimea cu ce ?

Răspuns Câştigător
| raspunz a răspuns:

Se poate masura si cand nu e in erectie, dar nu iti da informatii importante deoarece lungimea in stare flasca nu reflecta lungimea in erectie. Se spune ca un penis mai mic in stare flasca se mareste mai mult decat unul care e mai mare in stare flasca, atunci cand are erectie. lungimea in stare flasca depinde si de temperatura, de starea psihica, variaza foarte mult.
In schimb, în timpul unei erecții depline, cu penisul complet întărit, se poate măsura lungimea maximă a penisului, pe fața lui de deasupra, cu un metru de croitorie, sau o linie, depinde ce ai la dispoziție, de la bază până la vârf.
Pentru grosime folosești un metru de croitorie cu care inconjuri penisul si vezi cat iti arata. Sau daca ai doar o rigla, poti masura cu un snur sau o ață, faci un semn pe șnur și apoi vezi cât îți arată pe riglă.
Oricât ți-ar da stai liniștit, nu contează mărimea.

| Theodore9 a răspuns (pentru raspunz):

La tine cam cit este? sa tiu daca la mine este normal

| raspunz a răspuns (pentru Theodore9):

Nu are importanță cât e la mine, eu pot să nu fiu normal, să îl am foarte mare sau foarte mic și la tine să fie normal. De asta nu te poți baza pe ce spun cei din jur despre mărime. S-au făcut puține studii pe populații mai mari de bărbați ca să se vadă care sunt dimensiunile normale ale penisului, pentru că e un subiect rușinos pentru cei mai mulți.
Dacă știi limba engleză citește http://en.wikipedia.org/wiki/Human_penis_size
dacă nu știi îți spun eu, în stare flască are cam 9-10 cm, dar asta nu reflectă lungimea în erecție.
diverse studii au raportat lungimi diferite dar media e undeva pe la 12-13 cm în erecție. Un studiu care a măsurat circumferința în erecție la bază, mijloc și sub gland și apoi a făcut media a găsit o circumferință medie de 12.6 cm.
Poți avea valori mai mici decât media dacă ai sub 17 ani pentru că ar trebui să mai crești, uneori mai crești și peste 17 ani.
Mărimea nu contează.

| Theodore9 a răspuns (pentru raspunz):

La mine dar totul este in norma si inca n-am 17 dr se poate si mai mult mersi de informatie