| anonim_4396 a întrebat:

Cum stii ca o femeie nu este fertila?

Răspuns Câştigător
| borsec a răspuns:

Gresit la punctul 1 spus de legiuitoarea_76 daca ramai insarcinata si nu duci sarcina la capat asta nu inseamna ca esti infertila.
O persoana este considerata infertila dupa un an de incercari esuate de a concepe un copil. Dar, conform unor studii, majoritatea femeilor cu varste pana la 39 ani care nu au ramas insarcinate in primul an de incercari, au reusit acest lucru in al doilea, fara ajutor medical. Dintre femeile intre 27 si 34 ani, doar 6% nu au reusit sa conceapa un copil in al doilea an. Iar intre 35 si 39 ani, doar 9% din femei nu au ramas insarcinate.

Deci, chiar daca incerci sa ramai insarcinanata timp de un an si nu reusesti, asta nu inseamna ca esti infertila.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
1. O femei este infertilă dacă nu reușește să ducă sarcina la termen (adică o perioadă de 9 luni).
2. O femeie este sterilă dacă într-o perioadă de un an și jumătate până la doi ani nu a rămas însărcinătă fără a folosi metode contraceptive.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum stii daca o mancare este buna?