| anonim_4396 a întrebat:

Cum te "lupti" cu gelozia?
Dar nu gelozia aia superficiala pe care o stie toata lumea "- uu, iubi vorbeste cu chelnerita, ce geloasa sunt". Gelozia aia adevarata, pe care o simti fizic. O simti fizic pentru ca se rupe ceva in tine de fiecare data cand o/il auzi vorbind de iubit/a, de fiecare data cand ii vezi vorbind, de fiecare data cand ii vezi impreuna. Gelozia aia care nu te lasa sa dormi noaptea pentru ca te gandesti "oare in bratele cui o fi?". Gelozia aia care te face sa invidiezi ploaia pentru ca a ajuns mai aproape de ea decat tine.

12 răspunsuri:
| JustDeedee a răspuns:

Să înțelegem că nu ești împreună cu persoana respectivă. Oarecum eu te înțeleg deoarece trec printr-o despărțire și îmi mai pun și eu astfel de întrebări: „cu cine o fi?", „se mai gândește la mine?" și alte o grămadă de întrebări de genul „de ce?". Acum îți spun ce îmi spun mie de fiecare dată când am astfel de gânduri: pierderea lui/ ei. Tu nu pierzi nimic pentru că nu te apreciază pe tine, nu îți apreciază felul de a fi, nu apreciază iubirea pe care o porți. El/ ea e cel/ cea care pierde un om care ține la el/ ea. În plus, nu cred că ceea ce simți e neapărat gelozie, e mai mult un sentiment de regret dacă am înțeles bine cel puțin eu ce vrei să spui. Caută să te iubești pe tine mai întâi, fii mulțumit/ă cu tine însuți, fii indiferentă față de situația la care ești expus/ă pentru că până la urmă indiferența doare cel mai tare, iar mai devreme sau mai târziu oricine se va întoarce la persoana care la un moment dat a ținut foarte mult la ei. Focusează-te pe tine!

| Werrich a răspuns (pentru JustDeedee):

Dar fostul tău prieten nu are Facebook ca să vezi ce face?

| JustDeedee a răspuns (pentru Werrich):

Ba da, dar ce importanță mai are acum?

| Werrich a răspuns (pentru JustDeedee):

Eu am urmarit-o pe fosta prietena pana cand am vazut ca s-a logodit, pana atunci ii scrisesem sa ne impacam dar nu a mai raspuns la mesaje.

| JustDeedee a răspuns (pentru Werrich):

Îmi pare rău, bănuiesc că a durut să vezi asta. Am observat că dacă tot îi ceri persoanei iubite să se împace cu tine mai mult o vei îndepărta. Până la urmă nu poți cere cuiva să te iubească. Meriți să fii iubit fără să cerșești iubire și cu siguranță omul potrivit nu se va pune niciodata în ipostaza de a te pierde.

| Simpatic a răspuns:

"o simti fizic pentru ca se rupe ceva in tine de fiecare data cand o/il auzi vorbind de iubit/a, de fiecare data cand ii vezi vorbind, de fiecare data cand ii vezi impreuna."

Daca iti faci probleme cand persoana la care tii vorbeste cu iubitul/iubita inseamna ca tu nu poti fi decat amant/amanta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dai o tura pe la psihiatrie

| 1234568807 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce sa faca psihiatrul pentru costel pe care l-a inselat Diana in sat?

| anonim_4396 explică (pentru 1234568807):

Daca esti exagerat de gelos ai o problema psihica esti cu stima de sine sub mormantul lu strabunicata la sat nu cred ca se supara costel ca il inseala Diana au aia alte probleme

| 1234568807 a răspuns (pentru anonim_4396):

Gelozia nu inseamna neaparat o problema psihica, gelos poate fii oricine cand e vorba de iubit/iubita

| anonim_4396 explică (pentru 1234568807):

Zi direct ca esti o crizata
Cand nu dormi noaptea si ai simptome fizice din cauza geloziei e CLAR ca ai o problema GRAVA
Iubitul iubita nu provoaca gelozie
Gelozia vine din nesiguranta si prostie crunta
Nimeni nu iti apartine

Răspuns utilizator avertizat