| Narfundo a întrebat:

Cum te poti feri de vampirismul energetic?!

Răspuns Câştigător
| RedBullus a răspuns:

Aparare

Cel mai important lucru il reprezinta identificarea acelor persoane care, constient sau inconstient, fie ne seaca de energie, fie ne fac dependente de ele (emotional, financiar, etc). Un om capabil de introspectie si autoanaliza nu va avea nicio problema in a identifica un vampir, atata timp cat acel om e sincer cu el insusi. Din cand in cand, puneti-va intrebarea: de cine sunt legat? daca persoana de langa mine ar disparea, ce intorsatura ar lua viata mea? As lupta in continuare, sau as cadea alaturi de acea persoana? In acest fel identifici influientele persoanelor din jur, le cantaresti, apoi le clasifici ca fiind fie pozitive, fie nocive (dupa propria judecata a fiecaruia). De la "iubire" la "obsesie" e doar un mic pas, si multi sunt cei care cad in prapastie (din naivitate).
Cum stii ca esti victima?
- te simti slabit, obosit, consumat atunci cand vampirul e departe. Simti nevoia sa stai in preajma lui.
- te simti legat de vampir. Daca vampirul moare, apar tendinte sinucigase din partea victimei/victimelor
- gelozie fata de alte persoane care stau in preajma vampirului
- obsesie pentru vampir

Din moment ce ai identificat un vampir, rupe orice legatura cu acesta. E greu, asemeni dependentei de un drog. Uneori este aproape imposibil sa te "lasi" din prima zi. Fa-o treptat.
Uneori ajuta si o ceremonie in care este implicata taierea sforilor/corzilor intre 2 personaje simbolice (uneori reprezentate prin papusi voodoo), arderea pozei vampirului repetand frazele "Acum sunt liber. Pleaca de pe teritoriul meu. Locul tau nu e aici. Pleaca."
Un ultim lucru care trebuie mentionat: din moment ce ati rupt legatura cu vampirul, aruncati toate obiectele primite de la acesta, inclusiv fotografii. Puteti face acet lucru printr-o mica ceremonie in care obiectele sunt ingropate in pamant. Preferabil ar fi ca vampirul sa nu aiba obiecte personale de-ale voastre. Daca are, cereti-le inapoi sub un anumit pretext.

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Prin igiena spirituala,legaturi cu natura, momente profunde de relaxare si zambet!
Think positive, cu orice pret!

| Tania a răspuns:

Pai nu stiu exact,am auzit despre asta.
Atunci cand vine cineva la tine sa se planga nu te implica emotional, asculta cu detesare, cand te jigneste cineva nu il lua in seama.Eu am citit ca cica daca iti imaginezi in jurul tau o sfera, sau un cilindru cu gandul ca nimic nu va trece de el, atunci este ok.Ca un fel de scut.
Nu stiu daca merge,nu am incercat, dar am citit ceva despre asta mai cauta si tu pe net, ca aici o sa fi luat la misto.

| DNSK a răspuns:

laughing altu.nu mai bine iesi u din casa un pic la aer? asa o bataie cu zapada k-i sezonu, poate plimbare prin oras.sa vezi ce frumos e afara

| ChioruL14 a răspuns:

Ce dreacu e aia? e ca si cum te-ai feri de razele laser invizibile ale extraterestrilor...care le trag in noi. esti nebun, ce dreacu ai.

| PrincessConsuela a răspuns:

Nu te mai uiti la OTV