| sopranaCadaverica a întrebat:

Cum ti s-ar parea daca tu, ca barbat, ai fi abordat in mod decent, cu bun simt de o domnisoara in varsta de 21 de ani in magazin, intr-o librarie sau in parc, in scopul comunicarii? Ar fi ciudat?
Sunt o tipa care se imbraca dragut, nu incerc sa ies in evidenta, nu ma machiez. Pot spune ca am trasaturi frumoase (din ce-mi spun altii), fiind studenta la o facultate de profil, cuvintele pe care le aleg, vocabularul este ireprosabil.
Imi place de un barbat (pare sa aiba 30 si ceva de ani) care iese mereu singur la cumparaturi. Nu am vorbit nicidoata, mi-e strain. L-am vazut de cateva ori. Mereu cumpara putine produse, ca pentru o singura persoana, si nu are inel la mana stanga, si nici urme de vreunul. big grin
Ma atrage foarte tare, lasa in urma lui mult mister, are un anumit farmec, iar ochii ii sunt foarte luminosi, mari, gri. Nu am mai vazut asa ceva. Pare un om interesant, dupa maini si imbracaminte. E modest, deci exista o mica sansa ca el sa fie cultivat sau macar inteligent. Pare timid... ca mine.
As vrea sa imi fac curaj sa il abordez, dar stiu ca nu e conform regulii nescrise ca barbatul abordeaza femeia. Mi-e teama sa nu ma fac de rusine ori sa creada ca sunt vreo usuratica; nu as vrea sa fiu tratata cu dispret ori sa intre in "jocul" meu, ca mai apoi sa ma umileasca, crezand ca sunt vreo ciudata/profitoare.
Vi se pare normal ce am in gand? Cum as putea sa il opresc pentru doua minute de conversatie, fara sa il bulversez?

22 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa alegi momentul si subiectul potrivit pentru abordare.
Incearca sa-l "spionezi" un pic, afla ce-l intereseaza, il impresioneaza si ce-l respinge.
Dupa acesta pune-ti in functiune "intuitia feminina" si "comenteaza" banal ceva ce pare sa-l intereseze, sa-i placa, atunci cand nu este prea grabit sau ingandurat.
Doua minute sunt prea putine pentru a incepe o cunostinta, sa continue, dar daca reusesti sa discuti mai mult de 10 minute, atunci este tot mai promitator. In acest timp, incearca sa tatuezi interesele lui, problemele ce-l framanta etc.
Primele minute sunt cele mai esentiale, cand omul se destainuie mai usor unei persoane necunoscute.winking

| Adry05 a răspuns:

Regula aia e o tampenie, poti incerca sa-l abordezi fara retineri. Multi barbati chiar apreciaza femeile care iau initiativa si fac primul pas

| RoCkKiD a răspuns:

Nu vad nimic in neregula, din contra chiar. O sa presupun pe baza textului de mai sus ca daca nu are o reactie pozitiva ai fi mai ok fara el. happy

spor!

| corbulalbrosu a răspuns:

M-as simtit flatat. Te sfatuiesc sa Incerci sa-l abordezi. Nu ai nimic de pierdut. Cu putina imaginatie in functie de locatia de intalnire, poti gasi o scuza, sau un anumit pretext prin care sa-i ceri ajutorul intr-o anumita privinta, problema, informatie, etc. Bafta! Succes!

| mihai69 a răspuns:

Mi se pare că ești o mare visătoare...
Dar nu, nu aș fi „șocat" dacă aș fi abordat de o fată, cu condiția să nu fie o „profesionistă". Ceea ce știu bine că nu ești, și sunt convins că nici nu arăți, nici nu te porți ca și cum ai fi. Iar ingenuitatea și sinceritatea vor fi „armele" tale de atac. Folosește-le cu înțelepciune!
PS ce te faci dacă e gay?!?winking

| Drimmero a răspuns:

Nu mi s-ar parea ciudat deloc, chiar mi-as face timp sa stam undeva la o vorba,, sa vad ce vrea.

Eu zic sa incerci pentru ca nu ai absolut nimic de pierdut.

| Catrice a răspuns:

"E modest, deci exista o mica sansa ca el sa fie cultivat sau macar inteligent". Știi și tu vorba aia 'nu judeca o carte după coperta'. Unde scrie ca oamenii modești nu sunt inteligenți?

| sopranaCadaverica explică (pentru Catrice):

Tocmai asta spuneam. Modestia denota de cele mai multe ori un caracter care nu este superficial, deci exista sansa ca el sa fie cultivat/inteligent.

| Frank51 a răspuns:

Ohhh, ce dragut happy. Get on it girl! Don't waste time.

| Hammurabi a răspuns:

Nu ai destule informații și te-aș sfătui să nu faci nimic până nu le obții.
Chestia cu "nu are verighetă și nici urme pe deget" e irelevantă. Sunt bărbați căsătoriți sau doar într-o relație care nu poartă nici un fel de inel.
Dacă ești atât de interesată de el și ești fată deșteaptă, caută să obții, înainte de a-l aborda, toate informațiile relevante despre el. Informații sigure. În felul ăsta vei putea să-ți dai seama ce sorți de izbândă va putea avea demersul tău și vei putea evita și eventualele situații penibile.
În plus, vei știi și cum să abordezi o discuție cu el pentru a-ți maximiza șansele. Baftă!

| sopranaCadaverica explică (pentru Hammurabi):

Nu am de unde sa obtin ''informatii'', e doar un strain laughing Practic, e ca si cand eu trec pe langa tine pe strada si nu stii ca-s @ciudatenie de pe TPU dar iti par interesanta si vrei sa vorbim...

| sofisis a răspuns:

La 30 de ani clar nu o sa trateze o femeie care il abordeaza cu dispret. Din contra, o sa il flateze. Faptul ca nu are verigheta e irelevant. Incearca sa intrii in vorba cu el natural. Un simplu buna poate deschide conversatia, mai ales ca e clar ca sunteti cumva vecini din moment ce va faceti mereu cumparaturile in acelasi loc amandoi.

| Plato a răspuns:

Regula aia nescrisa e o aberatie, nu trebuie sa tii cont de ea, sub nicio forma.
Totusi, vreau doar sa-ti atrag atentia cu privire la varsta. E foarte greu sa reziste o relatie avand in vedere diferenta de 10+ ani. Eu as merge aproape spre imposibil. O sa vezi ca discrepantele sunt mai mari decat crezi, el fiind alta generatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cheamă-l la tine să vedeti un film

| danaieladaniela a răspuns:

Incerca sa vorbesti cu el..nu ai nimic de pierdut happy fa pasi

| Sindbad a răspuns:

Parca este dintr-o romanta de Tolstoi. Lasa-te ghidata de intuitie, nu pune nicio stavila spontaneitatii si vorbeste-i ca si cum v-ati stii dinaintea timpului.
PS Nu asculta bombanelile cu diferenta de varsta, sunt cu totul irelevante. Chiar reprezinta un avantaj in plus cei 10 ani intre voi.

"Amid the din of the ball, by chance,
In the anxiety of worldly vanity,
I saw You, but
Your secret covered the features.

Only the eyes looked sadly,
And the voice sounded so wondrous,
Like the sound of a distant pipe,
Like a sea shaft.

I liked your camp thin
And all your thoughtful look,
And your laugh, and sad and sonorous,
Since then, in my heart sounds.

In the hours of lonely nights
I love, tired, lie down -
I see sad eyes,
I hear cheerful speech;

And sadly I fall asleep so much,
And in the dreams of the unknown I sleep...
I love you - I don't know,
But it seems to me that I love! "(A.K.Tolstoy)

| Plato a răspuns (pentru Sindbad):

Nu stii ce vorbesti, probabil esti un copil.

| Sindbad a răspuns (pentru Plato):

Draga filosofule, am fost demascat de uluitoarea ta intuitie metafizica.

Indiferent de experienta ta personala, cele mai trainice cupluri sunt cele in care exista un minimum de cativa ani diferenta intre el si ea, iar limita maxima poate depasi 10 ani fara probleme.

Si nu erau vechii greci cei care isi luau neveste cu 10-15 ani mai putin decat ei? Pai bine, te dezici chiar de traditia careia ii apartii? Cam contradictoriu.

Of, of, of...

| Plato a răspuns (pentru Sindbad):

Din niciun punct de vedere nu ai dreptate, poate imi spui sursa.
Conform sociologiei, diferenta ideala de varsta este 2-3 ani.
Conform oamenilor cu experienta cu care am interactionat, o diferenta de 10+ ani este un impediment major.
Sunt curios pe ce te bazezi tu.

| Sindbad a răspuns (pentru Plato):

Mda, este foarte rational sa pui concluzia inaintea argumentelor si, mai ales, in absenta lor.

sociologia aste cine este? oracolul din Delphi? adevarul universal? traim in realitate sau in sociologie? E, uite ca in lumea noastra cu diferente de doi trei ani intre soti(in general), rata separarii cuplurilor este imensa. Ce zice sociologie despre asta (apropo n-am vazut niciun studiu, daca ai tu unul poti sa-i dai si profanilor)
Conform observatiilor mele (eu neavand privilegiul interactiunii cu oameni cu experienta :D) niciodata nu am vazut sa existe probleme intr-un cuplu din cauza varstei mai mari a lui.
Ultimul este un link despre varsta casatoriei in cazul lumii de la care te revendici.
http://historylink101.com/2/greece3/marriage.htm

| UnderPressure a răspuns:

Incepe cu Buna ziua sau Buna seara.
Dupa asta, ii spui exact ce te-a atras la el, caci daca e asa cum l-ai descris aici, sigur nu va fi nici uimit, nici nesimtit.
Se prea poate insa sa nu-l fi citit bine, si atunci poti sa-mi spui si mie in ce magazin se intampla astfel de reverii.
Promit sa vin direct la tine, fara sa intreb nimic pe TPU. happy

| dbigiu84 a răspuns:

Din moment ce nu te-a abordat, nu insesamna neaparat ca nu e interesat de tine.Nu sunt sigur cum ai putea incepe ca domnisoara o conversatie cu un barbat.Nu este ceva anormal, dar nici ceva prea des.
Ar trebui sa faci ce simti, mai tarziu vei regreta daca nu o vei face.
Bafta! Funda?