| anonim_4396 a întrebat:

Cum treceti peste o despartire? Mi se pare tot mai greu..sunt momente in care ma gandesc ca viata merge inainte si o sa reusesc sa uit si sa trec peste dar apoi ma gandesc ca tot ce vreau e sa vorbesc din nou cu el si sa ii spun ca imi pare rau pentru tot si ca vreau sa luam totul de la inceput..Nu stiu de ce dar mi-e foarte greu sa trec peste..ma simt bine doar atunci cand vorbesc cu el sau cand il am in preajma mea..Stiu ca a tinut la mine dar eu am fost putin nepasatoare si am actionat cum nu trebuia si asta a contribuit la despartire.
Nu vorbesc cu prietenii mei despre asta pentru ca ei nu l-au placut si nu au acceptat ideea ca noi am putea fi impreuna..asta a fost motivul pentru care nu am vrut sa le spun.
Ma simt singura si nu pot sa ies din starea asta. Vreau sa vorbesc cu cineva, vreau un sfat sad
..problema e ca peste putin timp am bacul si am foarte mult de invatat.mi-am facut un program de invatat zilnic dar mi-e teama ca daca o sa continui sa ma gandesc la trecut nu o sa reusesc sa traiesc in prezent. sad Ce sa fac?
Multumesc
Funda+voturi

Răspuns Câştigător
| andreyutzyltau a răspuns:

Buna, draga mea! Gandeste-te ca nimic nu e intamplator! Daca v-ati despartit asa a fost sa fie si cu siguranta, daca vei vrea, vei putea trece peste! Trebuie sa intelegi ca peste putin timp vei da un examen de maturitate(bac-ul) care este foarte important si la momentul actual trebuie sa te concentrezi asupra acestui aspect! Daca nu poti sa vorbesti cu prietenii tai pentru ca ti-ar reprosa: "Vezi, ti-am zis noi, n-ai vrut sa ne asculti"etc., inseamna ca nu iti sunt prieteni daca nu incearca sa te incurajeze si nu te ajuta sa depasesti acest moment dificil prin care treci! Eu sunt sigur ca vei reusi sa-l uiti si iti va fi bine!big hug Daca vrei sa mai vorbim, sa te mai descarci, mi-ar face placere. Id-ul meu este: andrey_florinash. Astept sa ma contactezi si sper ca raspunsul meu te-a ajutat! >big grin

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Poate treci mai usor peste aceasta despartire daca ti amintesti momentele neplacute dintre voi doi, concentreaza te acum mai mult pe bac si spera ca va fi mult mai solida si mai de lunga durata urmatoarea relatie care mai devreme sau mai tarziu o vei avea si repeta ti in gand ca,, fostul,, nu era alesul

| Smile94 a răspuns:

Daca te-a dezamagit e mult mai usor de trecut peste dar daca esti tu de vina...off, uite macar pana la bac gandeste-te ca viitorul tau e mult mai important decat un baiat, ai 19 ani, de abia acum incepe viata, gandeste-te la viata de studenta, la cat te vei bucura cand vei avea primul copil, cum il vei vedea crescand,
daca te iubeste se va intoarce iar daca nu... viata merge mai departe, nu te limita doar la un baiatwinking succes si ai grija la bac happy
chiar asa cui pe cui se scoatewinking

| alecsalecs a răspuns:

Este Foarte simplu sa treci peste doar daca vrei si accepti aceasta ruptura "Te poti Consila cu gandul si speranta ca pe viitor vei avea o relatie cu mult mai frumoasa si totodata ca un capitol Frumos din viata ta toocmai s-a incheiat iar urmatorul care va urma va fi unul cu mult mai Frumos si de neuitat.Vei avea de invatat din Greseli si tocmai din acest motiv poate vei avea mai putin de suferit,. ok? Acum Cel mai Mult si mai mult ar trebui sa te gandesti la viitorul tau si ce vrei de la viata! Urmatorul pas si prioritatile prezentului tau pentru un viitor frumos pe ti l doresc din tot sufletul este sa te gandesti cum vei trece de Bac cu un rezultat Bun pentru un Viitor stralucit!
Fundita?

| andre8596 a răspuns:

Da..am trecut si eu prin asa ceva.Trebuie sa te gandesti ca bacul e important si trebuie sa inveti! Nu te mai gandi atat de mult la el sau vorbeste cu el.Ar fi mai simplu pentru tine daca ati fi macar prieteni..ai fi mai linistita