| anonim_4396 a întrebat:

Cum va resemnati, cu gandul de a nu avea prietena?
Cand ma gandesc ma simt naspa, ca si cum ar lipsi o parte din mine. In schimb in momente de genu incep sa analizez diferit situatia: cati altii nu au partenera desi is mult mai buni ca mine(din punctul de referinta a fetelor). Cat timp petrec altii incercand sa formeze o relatie mai apropiata cu fetele tot degeaba, tot tragand de ele etc.
Dar si daca e sa gasesti una: sa fie simpatica, sa te aprecieze pentru ce esti, tinand cont ca nu esti prea bun. Sa vrea sa se faca sex cu tine, (des) -eh Rational gandind mi se pare ca sansele sunt nule.
Iar sa gasesti una proasta, urata + isi bate joc de tine/nu te respecta merita efortul?

17 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu am avut niciodata prietene.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Dar iubite sigur ai avut laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Deloc

| RAY a răspuns:

Chiar am vazut un doc despre oameni mici de inaltime,si ei au o partenera si voi nu,e clar ca nu fetele sunt vina si mecanismele voastre de aparare,frustrarea,complexele,sunt paralizati care au,orbi ce va lipseste voua, totul e sa progresezi in viata,cat am sa traiesc am sa lupt cand am sa mor o sa ma odihnesc pe vechie,eu am gasit o fata dar vezi tu nu poti cere iubirea cuiva, e destul sa iubesc eu, iubesc eu pentru amandoi

https://dezvoltareapersonalitati.wordpress.com/......e-aparare/

Un mecanism de apărare este un mecanism psihologic inconștient care reduce anxietatea cauzată de stimuli inacceptabili sau potențial dăunători. [1]

Mecanismele de apărare pot avea consecințe sănătoase sau nesănătoase, în funcție de circumstanțele și de frecvența cu care este utilizat mecanismul. [2] În teoria psihanalitică, mecanismele de apărare ( germană : Abwehrmechanismen ) sunt strategii psihologice aduse în joc de mintea inconștientă [3] de a manipula, neglija sau distorsiona realitatea pentru a apăra împotriva sentimentelor de anxietate și impulsuri inacceptabile și pentru a- auto-schema sau alte scheme. Aceste procese care manipulează, neagă sau distorsionează realitatea pot include următoarele: represiunea sau îngroparea unui sentiment sau a unui gând dureros de la conștiința omului chiar dacă se poate reapărea într-o formă simbolică; [2]identificarea, încorporarea unui obiect sau a unui gând în sine; [5] și raționalizarea, justificarea comportamentului și motivațiilor proprii, înlocuind motivele „bune" acceptabile pentru motivațiile reale.[2] [6] În teoria psihanalitică, represiunea este considerată ca bază pentru alte mecanisme de apărare. [2]

Persoanele sănătoase folosesc în mod obișnuit apărare diferită pe toată durata vieții. Un mecanism de apărare a ego-ului devine patologic numai atunci când utilizarea sa persistentă conduce la un comportament maladaptiv, astfel încât sănătatea fizică sau psihică a individului este afectată negativ.Printre scopurile mecanismelor de apărare a ego-ului este de a proteja mintea / sinele / ego-ul de anxietate sau sancțiuni sociale sau de a oferi un refugiu dintr-o situație cu care nu se poate face față în prezent. [7]

O resursă utilizată pentru a evalua aceste mecanisme este Chestionarul de stil de apărare (DSQ-40). [8] [9]

Cuprins
Modelul structural: id, ego și superego

Sigmund Freud

Conceptul de impulsuri id vine de la modelul structural al lui Sigmund Freud. Conform acestei teorii, impulsurile id se bazează pe principiul plăcerii : satisfacerea instantanee a propriilor dorințe și nevoi. Freud a crezut că identitatea reprezintă impulsuri biologice instinctuale la om, cum ar fi agresiunea ( Thanatos sau instinctul morții) și sexualitatea ( eroul sau instinctul de viață).

De exemplu, atunci când impulsurile id (de exemplu, dorința de a avea relații sexuale cu un străin) sunt în conflict cu superego – ul (de exemplu credința în convențiile societății de a nu face sex cu persoane necunoscute), sentimentele nesatisfăcute de anxietate sau sentimente de anxietate vin la suprafaţă. Pentru a reduce aceste sentimente neplăcute, eul ar putea folosi mecanismele de apărare (blocarea conștientă sau inconștientă a impulsurilor id).

Freud credea că conflictele dintre aceste două structuri au dus la conflicte asociate cu etapele psihoextile.

Definițiile structurilor individuale de psihic

Metafora aisbergului este adesea folosită pentru a explica părțile psihicului în relație unul cu celălalt

Freud a propus trei structuri ale psihicului sau personalității:

Id : ID-ul este rezervorul inconștient al libidoului, energia psihică care alimentează instinctele și procesele psihice.Este o parte egoistă, copilăroasă, orientată spre plăcere a personalității, fără capacitatea de a întârzia satisfacția.
Superego : Supreagul conține standarde societale și parentale internalizate de comportament „bun" și „rău", „drept" și „greșit". Acestea includ aprecieri conștiente ale regulilor și reglementărilor, precum și cele încorporate inconștient.
Ego : Eul acționează ca moderator între plăcerea căutată de id și moralul superego-ului, căutând compromisuri pentru a-și pacifica ambele. Acesta poate fi privit ca „sentimentul de timp și loc" al individului.
Procese primare și secundare
În ego există două procese în curs de desfășurare. În primul rând, există procesul primar inconștient, în care gândurile nu sunt organizate într-un mod coerent; sentimentele se pot schimba, contradicțiile nu sunt în conflict sau nu sunt percepute în acest fel și apar condensări. Nu există logică și nici o linie de timp. Pofta este importantă pentru acest proces. Dimpotrivă, există procesul secundar conștient, în care sunt stabilite granițe puternice și gândurile trebuie organizate într-un mod coerent. Cele mai multe gânduri conștiente au originea aici.

Principiul realității
Identificarea impulsurilor nu este adecvată într-o societate civilizată, deci există presiune socială pentru a modifica principiul plăcerii în favoarea principiului realității; adică cerințele lumii exterioare.

Formarea superego-ului
Formele superego-ului cresc și învață standardele părintești și sociale. Superego-ul este alcătuit din două structuri: conștiința, care stochează informații despre ceea ce este „rău" și ceea ce a fost pedepsit, și idealul ego – ului, care stochează informații despre ceea ce este „bun" și ce ar trebui să facă sau să fie.

Ego-ul folosește mecanismele de apărare
Atunci când anxietatea devine copleșitoare, locul eului este acela de a proteja persoana prin folosirea mecanismelor de apărare. Vinovatia, jena si rusinea adesea provoaca anxietatea. În prima carte definitivă despre mecanismele de apărare, Eul și mecanismele de apărare (1936), [10] Anna Freud aintrodus conceptul de anxietate semnal; ea a afirmat că „nu era o tensiune instinctuală în conflict directă, ci un semnal care apare în eul unei tensiuni instinctuale anticipate". [10]

Funcția de semnalizare a anxietății este astfel văzută ca fiind crucială și adaptată biologic pentru a avertiza organismul de pericol sau o amenințare la adresa echilibrului său. Anxietatea este simțită ca o creștere a tensiunii corporale sau mentale, iar semnalul pe care organismul îl primește în acest fel permite posibilitatea de a lua măsuri de apărare în ceea ce privește pericolul perceput. Mecanismele de apărare funcționează prin distorsionarea impulsurilor id în forme acceptabile sau prin blocarea inconștientă sau conștientă a acestor impulsuri. [10]

Teorii și clasificări
Lista mecanismelor de apărare, fără consensul teoretic asupra numărului exact. A fost încercată clasificarea mecanismelor de apărare în funcție de proprietățile lor (cum ar fi mecanismele care stau la baza, asemănările sau conexiunile cu personalitatea). Diferiții teoreticieni au diferite categorii și conceptualizări ale mecanismelor de apărare. Revizuirile mari ale teoriilor mecanismelor de apărare sunt disponibile de la Paulhus, Fridhandler și Hayes (1997) [11] și Cramer (1991). [12] Jurnalul Personalității apublicat o problemă specială privind mecanismele de apărare (1998). [13]

În 1936, Anna Freud a enumerat cele zece mecanisme de apărare care apar în lucrările tatălui ei, Sigmund Freud : represiune, regresie, formare de reacție, izolare, răsturnare, proiecție, introjecție, întoarcere împotriva propriei persoane, inversare în opus și sublimare sau deplasare. [14]

A. Freud a considerat mecanismele de apărare ca automatisme intelectuale și motorizate de diferite grade de complexitate care au apărut în procesul de învățare involuntară și voluntară Romanov, ES (1996). Mecanisme de apărare psihologică: geneză, funcționare, diagnosticare.

Ambii Freud au studiat mecanismele de apărare, dar Anna și-a petrecut mai mult timp și cercetarea pe cinci mecanisme principale: represiunea, regresia, proiecția, formarea reacțiilor și sublimarea. Toate mecanismele de apărare sunt răspunsurile la anxietate și modul în care conștiința și inconștientul tratează stresul unei situații sociale. [15]

Reprimare : când un sentiment este ascuns și forțat din conștiință în inconștient, deoarece este văzut ca inacceptabil din punct de vedere social
Regresie : revenirea într-o stare de dezvoltare timpurie a dezvoltării mentale / fizice văzută ca fiind „mai puțin exigentă și mai sigură" [15]
Proiecția : posedând un sentiment care este demis ca fiind inacceptabil din punct de vedere social și în loc să îl confrunte, acel sentiment sau „inconștient îndemn" este văzut în acțiunile altor oameni [15]
Formarea reacției : acționând în opoziție cu faptul că inconștientul instruiește o persoană să se comporte, „adesea exagerată și obsesivă". De exemplu, dacă o soție este infatuată cu un bărbat care nu este soțul ei, formarea reacțiilor poate provoca – mai degrabă decât să-și înșele – să devină obsedată să-și arate semnele dragostei și afecțiunii soțului ei. [15]
Sublimarea : considerată ca fiind cea mai acceptabilă dintre mecanisme, o expresie a anxietății în moduri acceptabile din punct de vedere social [15]
Otto F. Kernberg (1967) a dezvoltat o teorie a organizării personalității limită, a cărei consecință poate fi tulburarea de personalitate limită. Teoria sa se bazează pe teoria relațiilor obiect psihologic ego.Organizația de personalitate de frontieră se dezvoltă atunci când copilul nu poate integra împreună obiecte mentale utile și dăunătoare. Kernberg consideră că mecanismele primitive de apărare sunt esențiale pentru această organizație de personalitate. Protecția psihologică primordială este proiecția, negarea, disocierea sau divizarea și se numesc mecanisme de apărare limită. De asemenea, devalorizarea și identificarea proiectivă sunt văzute ca o apărare limită. [16]

În categoria lui George Eman Vaillant (1977), apărarea formează un continuum legat de nivelul lor de dezvoltare psihanalitice. [17] [ Sunt necesare surse non-primare ] Acestea sunt clasificate în apărarea patologică, imatură, nevrotică și „matură".

Teoria lui Robert Plutchik (1979) privește defensiunile ca derivate ale emoțiilor de bază, care, la rândul lor, se referă la anumite structuri de diagnosticare. Potrivit teoriei sale, formarea reacției se referă la bucurie (și trăsături maniacale), la negare se referă la acceptare (și trăsături istorice), represiune la frică (și pasivitate), regresie la surpriză (și trăsături limită), compensație la tristețe (și depresie), proiecția de dezgust (și paranoia), deplasarea la mânie (și ostilitate) și intelectualizarea la anticipare (și obsesie). [18]

Manualul Diagnostic și Statistic al Tulburărilor Mentale ( DSM-IV ), publicat de Asociația Americană de Psihiatrie (1994), include o axă de diagnosticare tentativă pentru mecanismele de apărare. [19] Această clasificare se bazează în mare măsură pe viziunea ierarhică a lui Vaillant asupra apărării, dar are unele modificări. Exemplele includ: negare, fantezie, raționalizare, regresie, izolare, proiecție și deplasare.

lui Vaillant
Aflați mai multeAceastă secțiune are nevoie de citate suplimentare pentru verificare.
Psihiatrul George Eman Vaillant a introdus o clasificare pe patru niveluri a mecanismelor de apărare: [20]

Nivelul I – apărarea patologică (negare psihotică, proiecție delirantă)
Nivelul II – apărare imatură (fantezie, proiecție, agresiune pasivă, acțiune)
Nivelul III – apărarea neurotică (intelectualizarea, formarea reacțiilor, disocierea, deplasarea, represiunea)
Nivelul IV – apărare matură (umor, sublimare, suprimare, altruism, anticipare)
Nivelul 1: patologică
Când predomină, mecanismele de la acest nivel sunt aproape întotdeauna severe patologice. Aceste șase apărări, împreună, permit o reorganizare eficientă a experiențelor externe pentru a elimina necesitatea de a face față realității. Utilizatorii patologici ai acestor mecanisme apar adesea irațional sau nebuni pentru alții. Acestea sunt cele „patologice" de apărare, comune în psihoza deschisă. Cu toate acestea, acestea se găsesc în mod normal în vise și pe tot parcursul copilariei. [21] Acestea includ:

Proiectare proastă : Delusiuni despre realitatea externă, de obicei de natură persecutorie
Refuz : Refuzul de a accepta realitatea externă, deoarece este prea amenințător; argumentând împotriva unui stimulent provocator de anxietate, afirmând că nu există; soluționarea conflictelor emoționale și reducerea anxietății prin refuzul de a percepe sau de a recunoaște conștient aspectele mai neplăcute ale realității externe
Distorsiune : o reformă grosieră a realității externe pentru a satisface nevoile interne
Nivelul 2: imatură
Aceste mecanisme sunt adesea prezente la adulți. Aceste mecanisme diminuează stresul și anxietatea produse de amenințarea oamenilor sau de o realitate incomodă. Utilizarea excesivă a unor astfel de mijloace de apărare este văzută ca nedorită din punct de vedere social, prin faptul că acestea sunt imature, greu de abordat și în mod serios în afara legăturii cu realitatea. Acestea sunt așa-numitele „imature" apărare și overuse aproape întotdeauna duce la probleme serioase în capacitatea unei persoane de a face față în mod eficient. Aceste apărări sunt adesea observate în depresie majoră și tulburări de personalitate. [21] Acestea includ:

Acționând : Exprimarea directă a dorinței sau impulsului inconștient în acțiune, fără conștientizarea conștientă a emoției care conduce comportamentul expresiv
Hipocondriza : o preocupare excesivă sau vă faceți griji că aveți o boală gravă
Comportament pasiv-agresiv : Exprimarea indirectă a ostilității
Proiecție : o formă primitivă de paranoia. Proiecția reduce anxietatea, permițând exprimarea impulsurilor sau dorințelor nedorite fără a le conștientiza conștient; atribuirea propriilor gânduri și emoții nerecunoscute, inacceptabile sau nedorite la altul; include prejudecăți severe și gelozie, hipervigilanță față de pericolul extern și „colectarea nedreptății", toate cu scopul de a schimba gândurile, sentimentele și impulsurile inacceptabile asupra altcuiva, astfel încât aceleași gânduri, sentimente, credințe și motivații sunt percepute ca posedate de către celălalt.
Schizoid fantezie : Tendința de a se retrage în fantezie pentru a rezolva conflictele interioare și exterioare
Nivelul 3: neurotică
Aceste mecanisme sunt considerate neurotice, dar destul de frecvente la adulți. Astfel de apărare are avantaje pe termen scurt în ceea ce privește copingul, dar poate provoca adesea probleme pe termen lung în relații, în muncă și în a se bucura de viață atunci când este folosit ca stil primar de a face față lumii. [21] Acestea includ:

Displacement : mecanismul de apărare care schimbă impulsurile sexuale sau agresive într-o țintă mai acceptabilă sau mai puțin amenințătoare; redirectionarea emotiei catre o priza mai sigura; separarea emoției de obiectul real și redirecționarea emoției intense către cineva sau ceva mai puțin ofensator sau amenințător pentru a evita să se ocupe direct de ceea ce este înfricoșător sau amenințător.
Disociere : Modificarea drastică temporară a identității sau caracterului personal pentru a evita distresul emoțional; separarea sau amânarea unui sentiment care în mod normal ar însoți o situație sau un gând
Intellectualizarea : o formă de izolare; concentrându-se asupra componentelor intelectuale ale unei situații, astfel încât să se distanțeze de emoțiile asociate cu anxietatea; separarea emoției de idei; gândindu-se la dorințe în termeni formali, afectiv blandi și care nu acționează asupra lor; evitând emoții inacceptabile, concentrându-se asupra aspectelor intelectuale ( izolare, raționalizare, ritual, anulare, compensare și gândire magică )
Formarea reacțiilor : transformarea dorințelor sau impulsurilor inconștiente care sunt percepute ca fiind periculoase sau inacceptabile în contrariile lor; comportament care este complet opusul a ceea ce cineva vrea sau simte cu adevarat; luând credința opusă deoarece adevărata credință provoacă anxietate
Reprimarea : Procesul de a încerca să respingă dorințele față de instincte plăcute, cauzate de o amenințare de suferință dacă dorința este satisfăcută; dorința este mutată în inconștient în încercarea de al împiedica să intre în conștiință; [22] naivitatea aparent inexplicabilă, pierderea memoriei sau lipsa de conștientizare a situației și condiției proprii; emoția este conștientă, dar ideea din spatele ei este absentă [23]
Nivelul 4: matură
Acestea sunt frecvent întâlnite printre adulții sănătoși din punct de vedere emoțional și sunt considerați maturi, chiar dacă mulți își au originile într-o etapă imatură de dezvoltare. Acestea au fost adaptate de-a lungul anilor pentru a optimiza succesul în societatea și relațiile umane. Utilizarea acestor aparate sporește plăcerea și sentimentele de control. Aceste mijloace de apărare ajută la integrarea emoțiilor și a gândurilor în conflict, rămânând în același timp eficiente. Cei care folosesc aceste mecanisme sunt de obicei considerați virtuoși. [21] Apărările mature includ:

Altruism : serviciu constructiv pentru alții care aduce satisfacție personală și plăcere
Anticipare : Planificarea realistă pentru disconfortul viitor
Umor : expresia expresivă a ideilor și a sentimentelor (mai ales a celor neplăcute de a se concentra sau prea teribil pentru a vorbi direct) care oferă plăcere altora. Gândurile își păstrează o parte din suferința lor înnăscută, însă sunt „în jurul lor" prin wittism, de exemplu depreciarea de sine.
Sublimarea : Transformarea emoțiilor sau instinctelor nefolositoare în acțiuni, comportamente sau emoții sănătoase, de exemplu, jucând un sport de contact greu, cum ar fi fotbalul sau rugby-ul, poate transforma agresiunea într-un joc [24]
Suprimarea : decizia conștientă de a întârzia acordarea atenției unui gând, emoție sau nevoie pentru a face față realității actuale; permițând ulterior accesul la emoții incomode sau stresante în timp ce le acceptați
Alte mecanisme de apărare
Aflați mai multeAceastă secțiune are mai multe probleme. Vă rugăm să -l îmbunătățiți sau să discutați aceste probleme pe pagina de discuții.

Diagrama mecanismelor de apărare ego selectate

patologică
Conversia : Expresia unui conflict intrapsihic ca simptom fizic; unele exemple includ orbire, surditate, paralizie sau amorțeală. Acest fenomen este uneori numit isterie. [25]
Divizarea : o apărare primitivă. Ambele impulsuri dăunătoare și utile sunt despărțite și neintegrate, deseori proiectate pe altcineva.Persoana apărată segregă experiențele în categorii foarte bune și în toate categoriile rele, fără a avea loc ambiguități și ambivalențe.Atunci când „împărțirea" este combinată cu „proiectarea", calitățile nedorite pe care o percepe în mod inconștient ca posedând, atributul conștient al celuilalt. [26]
Immature
Idealizare : Tendința de a percepe un alt individ ca având calități mai de dorit decât el sau ea ar putea să aibă de fapt. [27]
Introjecție : identificarea cu o idee sau obiect atât de profund încât devine o parte a acelei persoane.De exemplu, introjecția apare atunci când luăm atribute ale altor persoane care par mai bine capabile să facă față situației decât noi.
Agresiunea pasivă : agresiunea față de ceilalți exprimată indirect sau pasiv, adesea prin amânare.
Identificarea proiectivă : obiectul de proiecție invocă în acea persoană o versiune a gândurilor, sentimentelor sau comportamentelor proiectate.
Somatizarea : Transformarea sentimentelor neplăcute față de alții în sentimente neplăcute față de sine: durere, boală și anxietate.
Gândire doritoare : Luarea deciziilor în funcție de ceea ce ar putea fi plăcut să ne imaginăm în loc să apelăm la dovezi, raționalitate sau realitate.
neurologică
Izolarea : Separarea sentimentelor de idei și evenimente, de exemplu, descriind o crimă cu detalii grafice fără răspuns emoțional.
Rationalizarea (făcând scuze) : Convingeți-vă că nu sa făcut nici o greșeală și că totul este sau a fost în regulă prin raționamente false și false. Un indicator al acestui mecanism de apărare poate fi văzut din punct de vedere social ca formularea unor scuze convenabile.
Regresie : Revenirea temporară a ego-ului într-o etapă anterioară de dezvoltare, mai degrabă decât tratarea unor impulsuri inacceptabile într-un mod mai adult, de exemplu, folosind whining ca metodă de comunicare, în ciuda faptului că deja a dobândit capacitatea de a vorbi cu un nivel adecvat de maturitate. [24]
Renunțarea : O persoană încearcă să „anuleze" un gând nesănătoasă, distructiv sau altfel amenințător, acționând în sens invers asupra inacceptabilității. Implică în mod simbolic anularea unui gând, idee sau senzație inacceptabilă sau vinovată prin mărturisire sau ispășire.
Comparații sociale ascendente și descendente : o tendință defensivă utilizată ca mijloc de autoevaluare.Persoanele fizice se vor uita la un alt grup de persoane sau de comparație care sunt considerate a fi mai rău pentru a se disocia de similitudinile percepute și pentru a se simți mai bine despre ei înșiși sau despre situația lor personală.
Retragerea : Retragerea este o formă mai severă de apărare. Aceasta presupune eliminarea de evenimente, stimuli și interacțiuni sub amenințarea de a fi reamintit de gânduri și sentimente dureroase.
matură
Acceptare : consimțământul unei persoane față de realitatea unei situații, care recunoaște un proces sau o condiție (adesea o situație dificilă sau incomodă) fără a încerca să o schimbe, să protesteze sau să iasă. Religiile și tratamentele psihologice sugerează de multe ori calea de acceptare atunci când o situație este atât disliked și neschimbat, sau atunci când schimbarea poate fi posibilă numai cu mare cost sau risc.
Curaj : Abilitatea mentală și dorința de a se confrunta cu conflicte, frică, durere, pericol, incertitudine, disperare, obstacole, vicisitudini sau intimidări. Curajul fizic extinde adesea vieți, în timp ce curajul moral păstrează idealurile justiției și corectitudinii.
Auto-reglementare emoțională : Abilitatea de a răspunde cerințelor actuale ale experienței cu gama de emoții într-un mod care este tolerabil din punct de vedere social. Auto-reglementarea emoțională se referă la procesele pe care oamenii le folosesc pentru a modifica tipul, intensitatea, durata sau expresia diferitelor emoții.
Self-sufficiency emoțională : Nu depinde de validarea (aprobarea sau dezaprobarea) a altora.
Iertare : încetarea resentimentelor, indignării sau furiei ca urmare a unei infracțiuni percepute, a dezacordului sau a unei greșeli sau a încetării cererii de retribuție sau restituire.
Recunostinta : Un sentiment de recunoastere sau apreciere care implica aprecierea unei game largi de oameni si evenimente. Recunoștința este de natură să aducă niveluri mai ridicate de fericire și niveluri mai scăzute de depresie și stres. De-a lungul istoriei, recunoștința a primit o poziție centrală în teoriile religioase și filosofice.
Umilința : Un mecanism prin care o persoană, având în vedere propriile defecte, are o opinie de sine umilă. Umilința este respectul de sine inteligent, care îi ține pe cineva să gândească prea mult sau prea prost despre sine.
Identificarea : Modelarea inconștientă a sinelui asupra caracterului și comportamentului altei persoane.
Mercy : comportamentul compasional din partea celor aflați la putere.
Mindfulness : Adoptarea unei orientări (caracterizată prin curiozitate, deschidere și acceptare) față de experiențele cuiva în momentul prezent.
Moderare : Procesul de eliminare sau de reducere a extremelor și de a rămâne în limite rezonabile. Ea necesită o auto-constrângere care este impusă de sine în sentimentele, dorințele etc.
Răbdare : Întârzieri în situații dificile (întârziere, provocare, critică, atac etc.) pentru o perioadă de timp, înainte de a răspunde negativ.
Respect : dorința de a arăta considerație sau apreciere. Respectul poate fi un sentiment specific de respectare a calităților reale ale unei persoane sau a sentimentului de a fi, precum și de acțiuni și comportamente specifice, care sunt reprezentative pentru acea respect. Relațiile și contactele care sunt construite fără prezența respectului sunt rareori pe termen lung sau durabile. Lipsa respectului se află chiar în centrul celor mai multe conflicte din familii, comunități și națiuni.
Toleranță : practica de a permite sau a permite în mod deliberat un lucru de care unul dezaprobă.

| SG1995 a răspuns:

Mă uneori regret că nu am relație, dar de cele mai multe ori privind la cuplurile pe care le cunosc, parcă văd că e de prisos. Drame, certuri, femei ursuze și isterice, copii, plânsete, pml, duc lipsă de sex, dar nu de drame.

| Goete a răspuns:

Sa ne resemnam.cu gandul ca - Cine? - nu avea prietena?
Si de ce ar fi asta atat de tragic pentru noi?

| Crackman a răspuns:

Ca sa fi un intreg nu ai nevoie de alta persoana.
Trebuie sa te iubesti pe tine, abia apoi sa ai pretentia ca altcineva sa te placa.
Multe sunt, nehotarate sa zicem asa iar majoritatea au un grad de fite ( mai mult sau mai putin ) indiferent de frumusete sau inteligenta.
Cauta... iar totul este sa fie cand este timpul.
Iti urez noroc si nu uita, doar fetele si papauseii se dau batuti

| ForeverAlone97 a răspuns:

Eu deja m-am resemnat. Nu mai am șanse deloc. Nu că am avut vreodată.

| anonim_4396 explică (pentru ForeverAlone97):

Nu te da batut, femeile sa stii ca sunt si ele tot fiinte umane ca si noi, ai nesansa ca nu ai incredere in tine, incearca sa cunosti fete mai putin frumoase ca sa te formezi si cu timpul treci la next level.au unii succes cu cateva clase si nu poti avea si tu care esti cu mult peste ei fiind student? Fi barbat, continua nu te da batut chiar daca stii ca nu ai sanse continua fi perseverent lasa timiditatea la o parte fetelor nu le mai plac baietii timizi ci cei sociabili si increzatori in ei, o fata te simte repede daca nu ai incredere in tine si te va evita. si eu am probleme dar nu ma dau batut si eu sufar de depresie de de 13-14 ani si inca incerc sa gandesc pozitiv nu ma dau batut iti sugerez nici tu sa nu o faci. cand o sa dai coltu atunci poti sa spui de resemnare sau iesi la pensie pana atunci profita cat esti tanar si fi sociabil macar cu fetele care se aseamana cu tine.ca sunt astfel de fete si ele au probleme ca noi dar nu le afisesza nimeni nu e perfect tine minte.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru anonim_4396):

Știu ce spui, dar parcă mă lupt cu morile de vânt. Am încercat în fiecare ocazie pe care am prins-o să îndrept situația. În cel mai fericit caz rămâneam maxim prieteni. Nu știu de ce, însă tot timpul am avut un factor extern care să mă îndepărteze de la ele: ba tata, ba o rudă, ba prostia oamenilor din jur, mereu a trebuit să fie ceva. Nu mai sunt timid din liceu. Totuși, cu cine să mă formez dacă nu cu cine intra in vorba? Până la urma urmei, nu am timp și dispoziția necesară să ies prin cluburi, pe la terase și nici oameni cu care să ies. Știu că n-am încredere în sine, nu am avut de unde și cum să învăț asta.

| brokxy a răspuns:

Sti... mai bine suferi mai tarziu decat mai devreme.
Plus daca nu iubesti pe cineva cu adevarat sfat: nu te baga intr-o relatie pentru ca nu vei fi fericit si va veti despartii foarte repede.Crede-ma asa am incercat si am acceptat ca iubit pe fiecare care accepta. Dar nu era o fericire reala ci o iluzie...

| MPersephone a răspuns:

Te intalnesti cu o fata, te desparti, mergi mai departe. Si asa continua ciclul. E stupid cand esti tanar si ai atat potential sa spui ca nu sunt sanse. Desigur, trebuie sa alegi o fata decenta, si nu una care sa-si bata joc.
Dar eu nu vad nimic rau daca nu ai prietena, atat timp cat esti deschis la orice posibilitati. Fata potrivita te va iubi pentru cine esti.

| BotezanDaniel a răspuns:

Hey, sal! happy Sper că te pot ajutaa...

| BotezanDaniel a răspuns:

D.p.d.v psihologic, nu e atât de grav. Toate la timpul lor! Schimbă ceva la tine, dacă ți-ar oferi mai multă încredere, fi mai înrăzneț, impulsiv, sociabil... și vei găsi și fata, la timpul rânduit. Mult succes! happy Funda? big grin

| DorelExpertu a răspuns:

Ma uit la nevasta si-mi zic "Ai de pulemaa Georgeto, ce belea mi te-a adus in viata mea?"

Apoi imi zic ca-s prost ca am luat-o acasa, ma apuca remuscarile, dar imi trece.

| ChituAlexandru1289 a răspuns:

Nu stiu de voi, dar eu n-am nici prietena, nici prieteni, nimic. De aproape 5 ani, asa ca, se poate trai.

| Petronela12345689 a răspuns:

Da în mare parte ai dreptate!