| deereeglat a întrebat:

Da, o intrebare un pic cam ciudata.
Poate un copil sa aiba mai multi tati? Adica daca de exemplu as fi intretinut relatii sexuale cu o femeie maritata in acelasi timp cand si ea a intretinut cu sotul ei, dar copilul a iesit blond cu ochi albastrii, semanand cu sotul actual, eu fiind brunet cu ochii negri, poate sa fi contribuit si eu cu ceva la concepere?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Trebuie sa intelegem faptul ca doar un singur spermatoiz reuseste sa fecundeze un ovul, asa a lasat natura, gandeste putin ca nu s-ar putea pentru ca ar fi 3 combinati de adn,adn ul mamei si a doi tati ceea ce e imposibil,cu toti avem un cod genetic hai sa-i spunem A, B, C, D tu ca femeie si eu ca barbat avem acelasi cod genetic aproape indentic doar ca eu am un y ceea ce tu nu ai tu ai doar xx, acel copil va mosteni nu mereu pe mama si tata iar vorbim de gene slabe vs puternice, biologia nu e asa simpla, de exemplu tu ai ochii caprui eu albastri gena ta va invinge si gena mea va pierde dar ea va merge mai departe daca copii nostri vor avea sansa sa se impreuneze cu cineva de ochii albastri sunt sanse ca acel copil sa aiba ochii albastri, parca e o sansa din 4 din cate imi amintesc eu, deci e imposibil sa faci din mai multe coduri mai multe doar din doua poti face atat

| RAY a răspuns:

Ps am crezut ca esti femeie ma mir ca un barbat sa intrebe asa ceva in fine

| corbulalbrosu a răspuns:

Informatia genetica se gaseste in nucleul spermatozoidului. Ovulul fiind fecundat DOAR de un singur spermatozoid, (in cazuri foarte rare de 2 sau mai multi spermatozoizi cand apare sarcina gemelara), deci urmasului ii va fi transmisa informatia genetica a persoanei de la care a provenit respectivul spermatozoid. Cu tehnologia actuala se poate stabili exact cine este tatal biologic printrun test de paternitate. Testul de paternitate reprezinta niste analize de laborator prin care se stabileste cu certitudine faptul ca o persoana/individ este tatal biologic al copilului.

| pufulescu a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Raspunsul acesta este si pentru cel care a pus intrebarea! Am inteles, dar vag din unele articole, conform unor cercetari ca informatie genetica ramane la mama copilului de la fostii parteneri. Tehnic vorbind, analizand ADN-ul, tatal copilului este X dar acelasi copil va mosteni unele trasaturi fizice sau de caracter de la Y sau Z, fosti parteneri sexuali ai mamei. Va puteti interesa, eu nu stiu acum exact ce sa caut.

| Oana92 a răspuns (pentru pufulescu):

Pe bune? Chiar exista oameni care pun botul la asemenea "cercetari"?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Tu nu esti tatal si nu ai contribuit. Ai actualului au fost mai rapizi.

| Emilian65 a răspuns:

Seamana cu sotul actual pentru ca spermatozoidul care a fecundat ovulul femeii a fost de la sot si nu de la tine.

| Oana92 a răspuns:

Am citit o gramada de tampenii pe TPU. Dar a ta intra in top 3...