| Notty a întrebat:

Daca ai făcut sex dupa terminarea menstruației și vrei sa verifici dacă ești însărcinată, poți să faci testul după o saptamana de la act sau aștepți urmatoarea menstruație?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Testul se face la 20 zile dupa contact ca sa fie relevant

| Notty explică (pentru suntserios):

Are importanta daca cumperi testul dar il folosesti peste vreo 5 zile?

| suntserios a răspuns (pentru Notty):

Crezi ca la farmacie sunt facute pe loc?

| Emilian65 a răspuns:

Testul de sarcina se face la minim 21 zile de la ultimul act sexual.

| Necunoscut112 a răspuns:

Nu esti in perioada fertila dupa terminarea menstruatiei, deci nu ai cum sa fii gravida.

| NicoletaSimina a răspuns:

Va trebui sa faci testul de sarcina abia dupa 22 de zile de la ultimul contact sexual neprotejat. Testul de sarcina nu-ti va da rezultate concrete daca-l faci dupa o saptamana, nici dupa 10 zile.Trebuie sa astepti sa-ti vina urmatoarea menstruatie. Daca intarzie la data respectiva, in cazul in care ai ciclul regulat, fiind de 28 de zile, nu te panica.De multe ori, poate sa-ti intarzie din cauza stresului. Daca nu apare dupa 5 zile atunci va trebui sa-ti faci un nou test de sarcina. Sper ca te-am ajutat!