| 1Me9 a întrebat:

Daca ai fost penetrata in trecut (dar nu a existat o continuare..stiti voi), sunt sanse ca prima data cand faci sex pe langa penetrarea aceea sa-ti curga sange dar considerabil, astfel incat sa induci in eroare actualul iubit si sa taci in legatura cu acea penetrare completa din trecut?

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Intreaba medicul ginecolog.

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este DA. Unica conditie necesara pentru a putea exista o sangerare in momentul in care ''pasarica'' iti va fi din nou penetrata este aceea ca HIMENUL sa existe, sa fi ramas intreg si intact si penisul noului partener sa fie suficient de gros incat sa nu poata sa treaca prin perforatia/gaurica existenta pe suprafata himenului. Doar in aceste conditii exista o posibilitate de circa 40-45% sa se produca sangerarea.
In fragmentul urmator, extras din revista stiintifica Descopera.ro este descris in mod profesional/medical urmatoare informatie : ""Adesea în trecut, dar şi în zilele noastre, este cerută dovada virginităţi fetei care urma sa se marite si in baza acestui aspect ''obligatoriu'' s-au dezvoltat numeroase obiceiuri legate de momentul deflorării. Au existat situaţii care au produs mai ales in trecut dar chiar si in zilele noastre numeroase drame, cu atât mai mult cu cât conform studiilor medicale recente a reiesit ca :
--doar 42% dintre femei se nasc cu un himen care poate sângera în momentul deflorării.
-- in cazul a circa 47 % dintre femeile lumii, himenul este foarte flexibil şi se rupe relativ târziu mult după primul contact sexual, uneori abia in momentul nasterii primului copil,
-- în schimb în cazul unui procent de 11 % dintre femeile rămase, himenul acestora este atât de subţire încât se poate rupe cu uşurinţă în timpul unor mişcări mai ample de desfacere a picioarelor in timp ce practica : baletul, spagatul, gimnastica, la cele care practica excalada, alpinismul, ciclismul, sau în urma unui efort intens depus la sport sau în urcarea unui munte."
Tu te afli oarecum printre cele care pot fi acuzate pe nedrept de o fapta inexistenta, care de fapt NU s-a produs in mod real, in cazul in care nu vei sangera, fiindca multora le lipsesc cele mai elementare cunostinte si informatii in aceasta privinta. Din aceste motive este indicat ca fiecare mai intai sa citeasca, sa se informeze corect si doar pe urma si numai daca au argmente certe, clare, concrete si corecte sa lansezi acuzatii mai mult sau mai putin fondate. Multa sanatate!