| AliceAnnnnna a întrebat:

Dacă am endometrioza mai pot vreodată face copil?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar daca nu s-a reusit pana in prezent sa fie determinata si/sau cunoscuta care poate fi cauza exacta care provoaca boala numita endometrioza, destul de frecvent intalnita in randul femeilor de varsta tanara, cu toate acestea exista tratamente eficiente prin care este tratata si boala este tinuta sub control cat si pentru a fi micsorate si eliminate problemele care afecteaza fertilitate.
In cazul in care te vei hotara sa devii mama, medicul ginecolog care te are in evidenta sa, va trebui sa te investigheze complex, sa determine momentul in care exista sansa cea mai mare de a ramane insarcinata, si in cazul in care vei ramane insarcinata, sa te tina sub observatie si sa te monitorizeze permanent pe toata durata sarcinii. Chiar daca obtinerea sarcinii nu este nici usoara si nici simpla, prin urmarea si respectarea stricta a tratamentului medicamentos adecvat, exista sansa reala de a deveni mamica. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti ramane insarcinata si daca ai endometrioza.
Sansele sunt diminuate considerabil, dar ele exista.

| sierra1 a răspuns:

Medicul te-a diagnosticat?

| AliceAnnnnna explică (pentru sierra1):

Da

| sierra1 a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Doar el iți poate spune (corect) nu noi bieți, absolvenți de gimnaziu, nepricepuți și ignoranți

| Sofer a răspuns:

Doar medicul ginecolog îți poate spune dacă o sa reușești sa ai vreodată copii.