| Nikcoletta a întrebat:

Daca am facut 2 avorturi mai pot duce o sarcină pâna la capăt fără să apară complicații?
Va rog sa-mi dați un raspuns sincer, regret pentru avorturi dar prietenul meu m-a obligat să le fac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te-a obligat el? Dar tu nu te poti impune, la protectie ma refer, esti jucaria lui sexuală?
Poti duce, depinde de organismul tau.

greece12
| greece12 a răspuns:

Vei incepe prin a merge la medicul ginecolog,unde ti se va da sa faci o serie de analize ca sa poata aprecia starea ta generala de sanatate.
Apoi,dupa un consult serios si in functie de istoricul tau, iti va recomanda exact ce anume trebuie sa faci.
E singurul care iti pote spune cu siguranta ce se petrece cu tine si care sunt sansele sa duci o sarcina normala.
Organismul tau e slabit dupa cele doua avorturi asa ca va trebui sa te inarmezi cu rabdare si mult curaj, ca sa poti face toate aceste lucruri.
Noi putem sa-ti spunem aici orice si toate pot fi gresite!
Fa ceea ce trebuie sa faci si ai incredere in steaua ta buna, nu se poate dupa atata rau sa nu vina si un bine! Cunosc femei care au avut copii dupa destule avorturi si nu au avut probleme, nu te teme si nu mai pune raul in fata.
Curaj!

| Violleta2022 a răspuns:

Asta numai Dumnzeu iti poate spune!
Nu mai spune ca te-a obligat cineva sa faci ceva, ca nu-i adevarat!
Nu te-ar fi putut obliga nimeni sa facii avort, a fost decizia ta, ca nu te-a legat si dus cu forta la avort, ca nici medicul nu poata sa-ti afac ceva fara consimtamantul tau, dar daca tie iti place sa arunci vina pe altii pentru faptele tale, atunci minte-te frumos.

| Sofer a răspuns:

Acum îți dorești un copil?

| CIaudiu a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un medic ginecolog. Pe baza celor spuse de tine va stii daca exista vreo probabilitate sa existe vreo complicatie/risc pe perioada sarcinii. Noi nu avem de unde sa stim unde ai facut avorturile, prin ce metode, cum ai administrat tratamentul si/sau cat de priceputi au fost medicii (daca s-a ajuns la avort prin operatie).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avorturile puteau fi evitate daca foloseati masuri contraceptive.
Pacat de acele doua vieti curmate prematur.

Intreaba un medic ginecolog.
Doar el iti poate oferi un raspuns lamuritor si sincer.

| David1235545 a răspuns:

De ce dracu, ai mai ramas cu el? Acuma serios daca el te lasa gravida si tu accepti asta + nu ati folosit prezervativ sau orice metoda de contraceptie. E vina ta, tu ai ramas cu el ai ramas si gravida de 2 ori iar el nu isi asuma responsabilitatea. Macar daca erai tu cea responsabila. Ce varsta ai?