| anonim_4396 a întrebat:

Dacă am făcut avort spontan trebuie sa fac avort? Sau pot face in continuare copii?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Numai in cazul in care avortul spontan a fost incomplet, adica s-a produs doar o expulzarea partiala a sarcinii instalate, doar in acel caz devine necesara interventia ulterioara a medicului ginecolog. In cazul avortului incomplet sau avortului aflat in curs de desfasurare, se poate recurge la urmatoarele optiuni si anume : 1. ) expectativa/urmarirea vigilenta de catre ginecolog a procesului aflat in curs de desfasurare insa fara a fi necesara interventia sa. (daca nu apar complicatii). 2.) aplicarea unui tratament medicamentos cu Mifepristone si/sau Misoprostol, care faciliteaza eliminarea avortonului in cazul in care acesta este mic, 3. ) efectuarea avortului clasic prin chiuretaj procedura chirurgicala prin care se efectueaza avortul propriu zis. Avortul spontan nu afecteaza deloc posibilitate procreerii ulterioare, asa ca nu trebuie sa existe motiv de ingrijorare fiindca vei putea procrea fara probleme. Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Întreb pentru ca nu am rămas însărcinată cu toate ca am încercat de ceva ori și ma gândesc ca din cauza la avortul spontan, eu nu știam ca trebuie tratat sau ceva. sad

6 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

La avortul spontan e OBLIGATORIU sa mergi la medic. Trebuie sa te curete acolo si sa iti dea un tratament de curatare cu ovule.

| sofisis a răspuns (pentru sofisis):

Si pe viitor, daca vrei copil si vrei sa reusesti sa tii sarcina, in prima faza ia acid folic. Si mergi la un ginecolog. E posibil sa ai ceva probleme si sa ai nevoie de asistenta specializata pentru a tine o sarcina.

| MgdDroopy a răspuns:

Cum adică ai făcut avort spontan si nu ai fost la doctor?
Pentru că ai fii știut că mai poți face copii.

| anonim_4396 explică (pentru MgdDroopy):

Da, am făcut avort spontan și nu am fost la doctor nu știam cum e cu avortul asta spontan. deci numai pot face copii sau cum?

| Ether a răspuns:

Nu mai trebuie sa faci avort, trebuie sa mergi la medic ca poate sa existe complicatii. Da, mai poti face copii. Avortul spontan poate sa fiecauzat de multe lucruri, de aceia e importanta o vizita la medic si nu parerile unora de pe net.