| anonim_4396 a întrebat:

Dacă am făcut dragoste neprotejat și iau anticoncepționale risc sa rămân?
Le-am luat în fiecare zi.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Singurele raspunsuri CORECTE de care trebuie sa tii seama au fost cele ce ti-au fost transmise de : suntserios, KatyEscu si sofisis. In cazul in care in fiecare zi este administrata pastila AC mereu la aceeasi ora, protectia este totala si esti protejata in proportie de peste 99, 3%. Teoretic formarea sarcinii devine IMPOSIBILA. Sanatate!

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam asta e scopul anticonceptionalelor sa previna sarcina.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca iei anticonceptionale, de cel putin 2 saptamani, esti deja acoperita si nu poti ramane insarcinata.

| sofisis a răspuns:

Pai...daca iei AC, nu ai facut sex neprotejat. Asadar si prin urmare, nu ai cum sa ramai gravida.

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Iau de mai mult timp anticoncepționale. Doar ca nu știu mi s-a părut ca luasem doua în aceeași zi sau nu știu. Eu am și chist pe ovarul stâng și endometrioza. Oricum dacă e sa se întâmple, se întâmplă aia e.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Teoretic nu. Practic, orice este posibil. Nu poti sa fi sigura pe nicio metoda anticonceptionala. Daca vrei sa fi sigura ca nu ramai, trebuie sa combini mai multe metode. Adici si pastile si protectie etc.

| anonim_4396 explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Știu ca le-am luat. Dar azi am vrut sa iau din nou și aveam lipsa la ziua de luni. Posibil sa le fii luat de doua ori. Nu știu ce am făcut.

| Andrei258 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se pot lua de 2 ori pe zi este pastila si ziua trebuie luate dimineata la pranz sau seara depinde de indrumarile medicului ginecolog curant sau ale farmacistului

| anonim_4396 explică (pentru Andrei258):

Nu mai știu ce am făcut. Cred ca uitasem ca am luat-o... Sau nu știu sa o fii aruncat din greseala, îmi dădea cu minus una. Dar mai am o cutie de pastile de rezerva.

| Andrei258 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai probabil ati luat o

| Anonim9114562123 a răspuns:

Dacă ai luat anticoncepționalele când trebuiau luate, sunt șanse de 97% sa nu ramai.

| xutza a răspuns:

Atat timp cat ejacularea nu e in vagin, sansele sunt infime sa ramai. Daca ejaculeaza, cam 1%-2% sunt sanse de conceptie. Daca le iei la timp, esti protejata tot timpul. Totusi, in perioada in care ar trebui sa aiba loc ovulatie, adica in a 14-a zi ( daca ai ciclul de 28 de zile ) evita sa faci sex sau foloseste un prezervativ.
Numai bine!